Turysci.pl > Lotniska i linie lotnicze > Wszyscy się jej boją, lecz mało kto wie, jak wygląda w praktyce. Co warto wiedzieć o ewakuacji w samolocie?
Magda Antoł
Magda Antoł 03.09.2023 17:04

Wszyscy się jej boją, lecz mało kto wie, jak wygląda w praktyce. Co warto wiedzieć o ewakuacji w samolocie?

Wnętrze samolotu
Fot. Turyści.pl/Klaudia Zawistowska

Pomimo tego, że samolot jest najbezpieczniejszym środkiem transportu, ludzie nadal obawiają się awaryjnych sytuacji. Dla pasażerów szczególnie przerażająca może być ewakuacja. Co się dzieje w jej trakcie? W jaki sposób pasażerowie powinni się zachowywać?

Na te pytania odpowiedziała stewardessa na swoim Instagramie @cici.inthesky. Wytłumaczyła, jak załoga przeprowadza ewakuację samolotu oraz w jaki sposób pasażerowie mają się zachowywać.

Jak wygląda ewakuacja w samolocie?

Na Instagramie @cici.inthesky publikowane są zdjęcia i filmy dotyczące pracy stewardów oraz podróżowania. W jednym z materiałów stewardessa poruszyła temat ewakuacji w samolocie. Zrobiła to na przykładzie awaryjnego opuszczania maszyny na lotnisku w Atlancie. Nagranie z całej akcji pojawiło się na TikToku i zyskało sporą popularność w sieci. Pokazano na nim w skrócie, jak wygląda ewakuacja w samolocie z perspektywy pasażera. Natomiast w swoim filmie Cici in the sky wytłumaczyła, dlaczego odbywa się ona tak, a nie inaczej.

Pasażerowie nie powinni zabierać ze sobą bagażu

Na filmie z TikToka słychać, jak stewardessa wydaje pasażerom polecenia. Każe im pozostawić bagaże, kierować się do wyjścia oraz użyć zjeżdżalni. Cici in the sky mówi, że najważniejszą rzeczą, jaką powinien zrobić każdy pasażer, to słuchać poleceń załogi. Nie bez powodu należy też zostawić za sobą bagaże i inne rzeczy osobiste. Te rzeczy mogą znacznie utrudnić ewakuację. Zabieranie ze sobą telefonów nie jest zabronione, ponieważ nie naruszają one bezpieczeństwa innych osób w trakcie ewakuacji.

@johniquec Soooo this happened the other day on my flight with delta 😩 crazy experience honestly so thankful that it wasnt worse that it was #atlantaairport #deltaairlines #emergencyexit #anxietyrush #thankful ♬ original sound - Kamari Mommy💙

W ewakuacji mogą pomóc też pasażerowie

Cici in the sky zwróciła też uwagę na dwóch mężczyzn stojących na końcu zjeżdżalni. Są to tzw. Able Bodied Persons. Zalicza się do nich sprawnych fizycznie pasażerów, którzy będą mogli pomóc załodze w trakcie ewakuacji samolotu. Zazwyczaj te osoby są wcześniej informowane o tym, że w sytuacji awaryjnej będą proszone o pomoc. Dodatkowo Cici in the sky nie rekomenduje nagrywania tego typu filmów przez pasażerów. Jak już to lepiej to robić w celach edukacyjnych.