Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Wrocławskie krasnale mają naśladowców. Niedźwiadki przyciągają do polskiego miasta
Łukasz  Miłoszewski
Łukasz Miłoszewski 25.05.2024 07:07

Wrocławskie krasnale mają naśladowców. Niedźwiadki przyciągają do polskiego miasta

Chełm ma nowe atrakcje
Fot. DyziO / shutterstock / Lublin112

Wrocław ma kultowe figurki krasnali, a w Krakowie na popularności zyskują małe przedstawienia smoków. Mało osób jednak wie, że jeszcze jedno polskie miasto może się pochwalić ciekawym szlakiem turystycznym złożonym z małych rzeźb. Mowa o Chełmie, tam na ulicach można spotkać charakterystyczne niedźwiadki. 
 

Figurki cieszą się popularnością

Niedźwiadki w przestrzeni miejskiej Chełma pojawiły się w lipcu ubiegłego roku. Są wykonane z brązu i mają około 50 centymetrów wzrostu. Wszystkie mają charakterystyczne atrybuty, dla danego miejsca. W sumie małych figurek w Chełmie jest 11 i można je spotkać w dziewięciu lokalizacjach. Zgodnie z założeniem, mają one być atrakcją na turystycznej mapie miasta i zdaniem władz cieszą się coraz większą popularnością. 

Figurek będzie więcej

Urzędnicy, którzy lobbowali za niedźwiadkami na ulicach Chełma, nie ukrywają, że wzorowali się na stolicy województwa dolnośląskiego. We Wrocławiu charakterystyczne krasnale pojawiają się już od 2005 roku i cieszą się dużą sympatią ze strony turystów.

Kopia pomysłu w Chełmie najwyraźniej się sprawdziła. Tak można sądzić po najnowszej decyzji lokalnych władz, które podpisały umowę na wykonanie oraz montaż kolejnych rzeźb. Powstanie jedenaście nowych niedźwiadków, które będą wykonane w podobny sposób do tych już istniejących. W sumie niebawem na ulicach Chełma można będzie spotkać 22 figurki, które stworzą szlak turystyczny. 

Chełm inne atrakcje

Chełm leży we wschodniej Polsce, w województwie lubelskim. Miasto dzielą 42 kilometry od granicy z Białorusią i 21 kilometrów od granicy z Ukrainą. W rejonie tym naturalnie występują niedźwiedzie, które ukochały sobie Bieszczady, stąd wybór tych zwierząt na symbol miasta nie powinien dziwić.

Odwiedzając szlak figurek w Chełmie, warto zwrócić uwagę na inne zabytki. Najlepiej wybrać się na spacer na Górę Chełmską. Tam na turystów czekają XVIII-wieczna Bazylika Narodzenia NMP, historyczne zabudowania i piękny widok na miasto. Ciekawą atrakcją może być też wycieczka do zabytkowej kopalni kredy.

Czytaj więcej: Ten problem w hotelowej łazience dotyka wielu turystów. Jest na to sposób