Turysci.pl Polska Wrak łodzi na plaży pomiędzy Juratą a Helem. "Trzeba się śpieszyć"
fot. Unsplash/ Mateusz Suski (zdjęcie ilustracyjne)

Wrak łodzi na plaży pomiędzy Juratą a Helem. "Trzeba się śpieszyć"

2 lutego 2022
Autor tekstu: Ania Radke

Po sztormach, które w miniony weekend przeszły na Półwyspie Helskim, Bałtyk odsłonił pozostałości łodzi z ubiegłego stulecia. Badacze muszą się teraz spieszyć z badaniem, zanim morze zabierze ze sobą wrak.

Łódź pierwszy raz wynurzyła się ponad tydzień temu po sztormie na Bałtyku w pobliżu Góry Szwedów, pomiędzy Juratą a Helem. Morze odkryło wówczas kawałek skarpy, odsłaniając znajdującą się pod nią rufę jednostki.

Zbigniew Wiekiera z Helskiego Kompleksu Muzealnego postanowił zbadać łódź, jednak było to bardzo trudne. Jednostka znajdowała się w skarpie i nie dało się do niej dojść z żadnej strony. Udało się to jednak teraz, gdy po weekendowym sztormie woda podmyła skarpę, a łódka znalazła się na plaży.

Bałtyk odsłonił pozostałości łodzi

Niestety, z łodzi nie pozostało zbyt wiele - brakuje górnego poszycia, jest tylko dolne, a sztorm zabrał pawęż, czyli rodzaj ściętej rufy służącej do mocowania tali. Zachowała się jednak prowadnica, czyli wygięta rurka, na której w prawo i lewo jeździ linka, która trzyma bon drugiego statku. Pozostałości łodzi mają łącznie 8 metrów.

- Na dziobie znalazłem zbiornik, który pomagał w wyporności. Udało się też dotrzeć do skrzynki mieczowej, po samej skrzynce niewiele zostało, ale odkryliśmy obok łodzi miecz, czyli metalową płytę, mocowaną na dole jednostki. Stabilizuje ona łódź, gdy ta kładzie się na lewo lub prawo, jest przeciwwagą - opowiada "Wyborczej" Zbigniew Wiekiera.

Wiek łodzi jest nieznany. Wiadomo, że podobne jednostki powstawały na początku XX wieku i budowano je jako łodzie robocze. Wożono nimi towary dla okrętów i służyły też jako łodzie ratunkowe na większych jednostkach.

Trudno jednak jednoznacznie określić, czy ta konkretna łódź pochodzi z przedwojnia, czasów wojny czy powstała po wojennych zmaganiach. Nie wiadomo również, czy jest to cenne znalezisko

- Niekoniecznie, może gdyby było związane z historycznym wydarzeniem - stwierdza rozmówca "Wyborczej". - Tak czy siak, to fascynujące i trzeba się śpieszyć, bo morze może znowu zabrać łódź.

https://www.facebook.com/TrojmiastoWyborcza/posts/10158884801822547

Reklama

Ferie LAST MINUTE - oferty hoteli od Bałtyku po góry nawet 70% taniej!

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

źródło: Wyborcza

Obserwuj nas w
autor
Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy