Turysci.pl > Europa > Włoch doznał szoku kulturowego. Co cudzoziemcy sądzą o świętach w Polsce?
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 21.12.2022 14:29

Włoch doznał szoku kulturowego. Co cudzoziemcy sądzą o świętach w Polsce?

Włoch doznał szoku kulturowego (1)
Marek BAZAK/East News

Włoch, który związał się z Polką przeżył szok kulturowy podczas pierwszych obchodów świąt Bożego Narodzenia w naszym kraju. Przyznał, że zaskoczyło go wiele rzeczy, z którymi spotkał się w tym wyjątkowym czasie. Co najbardziej? Okazuje się, że jednej rzeczy nie był jednak w stanie do końca zaakceptować.

Dyskusji nie podlega fakt, że przeskok między kulturą panującą w Polsce a tą w innych europejskich państwach może być stosunkowo duży. Na własnej skórze przekonał się o tym mężczyzna pochodzący z kraju o wyśmienitej pizzy i pysznych makaronach. Emanuele pochodzący z południowych Włoch przyjechał do Polski, aby po raz pierwszy spędzić święta Bożego Narodzenia wraz z rodziną swojej wieloletniej partnerki.

Włoch zdradza, co sądzi o świętach w Polsce

Emanuele to rodowity Włoch, który w rozmowie z Onetem zdradził, co najbardziej zszokowało go, kiedy wraz ze swoją ukochaną po raz pierwszy spędził święta w jej rodzinnym domu pod Krakowem. Mimo że parę tworzyli już od siedmiu lat i już wcześniej miał okazję poznać rodziców swojej wybranki serca, to dopiero po przyjeździe do Polski na Boże Narodzenie zdał sobie sprawę, jak bardzo różni się ten okres w ich ojczyznach.

Umowa z dziewczyną była łatwa, jedne święte tutaj, kolejne już we Włoszech! — śmieje się.

Już na samym wstępie Emanuele najadł się sporej dawki wstydu, bowiem zdecydował się na odważny krok i zaserwował rodzinie partnerki na wigilijnym stole pizzę. Uszanował przy tym tradycję oraz przekonania polskiej rodziny i zadbał o to, by potrawa była bezmięsna. We Włoszech również na dzień przed Bożym Narodzeniem nie spożywa się pokarmów zawierających mięso.

- Tą pizzą chciałem wprowadzić trochę włoskiego klimatu - stwierdził w rozmowie z Onetem.

Emanuele zdradził, że jednym z największych zaskoczeń było dla niego to, że świąteczne śniadanie jest tak obfite. Zdziwiło go również to, że kolacja nie zawsze jest czasem spędzanym wspólnie przy stole, tak, jak ma to miejsce we Włoszech.

W jego ocenie dużą różnicą jest także samo przeżywanie okołoświątecznego czasu. W Polsce wielu osobom święta kojarzą nam się z pośpiechem, presją, gonitwą, wydatkami i zmęczeniem - brak czasu i poczucie wycieńczenia wydają się być już wpisane w ten świąteczny okres. W chwili, gdy Polacy przeżywają nerwówkę spowodowaną przygotowaniami, sprzątaniem i gotowaniem, wyluzowanie Włosi bawią się w najlepsze i cieszą swoim towarzystwem. Z powodu tej różnicy Emanuele wydawał się nieco niezadowolony.

- Ubieranie choinki, jazda na miotle i ciągłe kłótnie, że za mało jedzenia. Koszmar - podsumowuje całą sytuację.

Włoch doznał szoku kulturowego
unsplash/lasse bergqvist

Co ciekawe, za najbardziej niezręczny moment w trakcie obchodów Bożego Narodzenia uważa łamanie się opłatkiem.

- Znam tych ludzi, przyjaźnię się z nimi, ale to było dla mnie coś zupełnie nowego i niezręcznego. Ja niemówiący po polsku, dookoła wszyscy wzruszeni płaczą… Nauczyłem się zdania: „Wszystkiego najlepszego i dużo zdrowia”. Wypowiadane z włoskim akcentem sprawiały uśmiech, a co mi życzyli inni… nie mam pojęcia - żartuje z całej sytuacji.

Czym różnią się święta w Polsce od tych we Włoszech?

Święta w Polsce Włoch porównał do wesela. Głównie dlatego, że w tym czasie spożywa się wiele jedzenia oraz... alkoholu. Chociaż rozkoszujący się winem Włosi z reguły nie wylewają za kołnierz, dużym zaskoczeniem może być dla nich widok wysokoprocentowych alkoholi na świątecznym stole.

Na kolejną niespodziankę nie trzeba było długo czekać. Po obfitej kolacji wigilijnej, w pierwszy dzień świąt podczas śniadania czekał równie bogato zastawiony stół.

- W pierwszy dzień włoskich świąt, ponieważ wszyscy są najedzeni z dnia poprzedniego, jemy dopiero w południe - opowiada Emanuele. - Dla Włocha, który jest fanem kawy i małego ciasteczka, to… wyzwanie.

Choć Emanuele kończy całe obchody Bożego Narodzenia cięższy o 5 kilogramów, z pełnym brzuchem i skutkami wypicia dużej ilości alkoholu, wspomina je dobrze. Kiedy zjawi się na nich ponownie, będzie wiedział, czego może się spodziewać.

Włoch doznał szoku kulturowego. Co cudzoziemcy…
unsplash/Gabriella Clare Marino

Co Włosi myślą o Polakach?

Jak zauważa autorka bloga "Och!Milano" Dominika Maruszewska, wśród Włochów panuje wiele fałszywych przekonań na temat Polski i jej mieszkańców. Otóż wielu z nich może wciąż uważać, że porozumiewamy się po rosyjsku, a w piśmie stosujemy cyrylicę. Co zabawne, niektórzy są przekonani, że w kraju nad Wisłą panują siarczyste mrozy, chociaż pogłoski o możliwości spotkania niedźwiedzia polarnego na ulicy na szczęście odchodzą już w niepamięć.

Włosi uważają również, że Polacy piją często dużo wódki i mogą pochwalić się dużą tolerancją na alkohol. W ich mniemaniu ten wysokoprocentowy trunek spożywamy nawet do śniadania.

  1. Rzadkie zjawisko nad Tatrami. Chmury soczewkowate zasnuły niebo, "Wyglądają jak UFO"

  2. Czy będzie śnieg na Święta? Wstępna prognoza pogody na Boże Narodzenie 2022

  3. Rzymskie Koloseum odsłania kolejne tajemnice. Jakie zwierzęta toczyły walki na arenie?

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected].

Iberion wspiera akcję na rzecz żołnierzy z Ukrainy, zbieramy na 30 kamizelek kuloodpornych dla walczących w krytycznych obszarach. Ty również możesz pomóc, zachęcamy do dołączenia – każda złotówka ma znaczenie. 

źródło: podróże.onet.pl; popularne.pl

Tagi: Włochy Europa