Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polecamy > Wilczy Szaniec – tajemnice kwatery Hitlera
Joanna Wnuk
Joanna Wnuk 16.05.2022 12:41

Wilczy Szaniec – tajemnice kwatery Hitlera

Wilczy Szaniec
fot. przemeksuwalki/canva.com

We wsi Gierłoża, zaledwie kilka kilometrów od Kętrzyna znajduje się tajna kwatera Hitlera. To właśnie pośród mazurskich lasów przywódca III Rzeszy kierował przebiegiem II wojny światowej. Tu też przeprowadzono jedyny, lecz nieudany zamach na Hitlera. Jakie tajemnice kryje Wilczy Szaniec? Dlaczego Kwatera Główna znajduje się właśnie tutaj?

Hitler w czasie wojny miał aż 8 miejsc nazywanych Kwaterami Głównymi. To stamtąd kierował przebiegiem wojny. W Wilczym Szańcu. Wódz III Rzeszy przebywał najdłużej. Stąd właśnie odbywało się kierowanie wojskami podczas akcji „Barbarossa” – plan ataku na Związek Radziecki. Kompleks podzielony był na 3 strefy, które łącznie, czasowo zamieszkiwało 2000 osób.

Wilczy Szaniec – betonowa twierdza bestii

Dlaczego to właśnie pod GIerłożą powstało to betonowe centrum dowodzenia? Kwatery Główne umiejscawiane były w trudno dostępnych miejscach, najczęściej w lasach dla lepszego zamaskowania. Patrząc na umiejscowienie wsi, wydaje się to miejsce idealne. Z jednej strony położone blisko granicy z ZSRR, a więc blisko frontu. Z drugiej strony teren otoczony był nie tylko mazurskimi jeziorami, ale i podmokłymi terenami i gęstymi lasami. A więc teren trudno dostępny drogą lądową i powietrzną. Do tego trzeba doliczyć bliskość stanowisk przeciwlotniczych, lotnisk i linii kolejowej.

Wilczy Szaniec został wysadzony w powietrze przez niemieckich saperów pod koniec wojny, kiedy to przeciwnik zbliżył się na niebezpieczną odległość. W obawie przed odkryciem tajemnic III Rzeszy, obiekt zniszczono. Dziś licznie odwiedzają go turyści przechadzając się wśród ruin dawnych bunkrów, osobistej kwatery Hitlera, centrali telefonicznej, czy miejsc rozrywki jak herbaciarnia, kasyno, czy sauna. Hitler opuścił Wilczy Szaniec 20 listopada 1944 roku. Przed jej opuszczeniem Niemcy zaminowali teren dookoła o łącznej długości 10 km i szerokości 60 m.

Wilczy Szaniec i jego tajemnice

Z każdym rokiem pojawiają się nowe informacje i podejrzenia dotyczące Wilczego Szańca. Odnajdywane są nowe przedmioty codziennego użytku, czy kolejne podziemne korytarze. Ich badaniem zajmuje się fundacja Latebra.

Odwiedzając Wilczy Szaniec warto pamiętać, że to tam wydawano okrutne rozkazy i zapadały decyzje o zabijaniu cywilów, niszczeniu doszczętnym miast. Kiedy do Hitlera przebywającego w Kwaterze Głównej dotarła informacja o Wybuchu Powstania Warszawskiego, wydał on rozkaz obrócenia miasta w ruinę i zabicia jego mieszkańców. Do walki skierował on oddziały SS złożone w dużej mierze z kryminalistów i zbrodniarzy.

20 lipca 1944 jeden z niemieckich oficerów przeprowadził zamach na wodza III Rzeszy. Przez zadziwiający splot wydarzeń, zamach nie powiódł się. Pułkownik Claus Schenk von Stauffenberg podłożył bombę pod schron, w którym odbywała się narada wojenna z Hitlerem na czele. Jednak ze względu na wysoką temperaturę, w ostatniej chwili spotkanie przeniesiono do lżejszego pomieszczenia. Fala uderzeniowa jedynie lekko zraniła Fuhrera. Sprawcę zamachu i jego pomocników rozstrzelano.

Wilczy Szaniec eksplorowano przez lata odkrywając jego historię. I choć wydaje się, że nie ma tam już czego szukać, nadal każdego roku archeolodzy i eksperci odnajdują nowe korytarze, podziemne tunele niewiadomego pochodzenia, czy przedmioty codziennego użytku.

Artykuły polecane przez redakcję Turystów:

1. Potężna superkomórka burzowa na Podkarpaciu. Ludzie z przerażeniem patrzyli w niebo

2. Lasy Państwowe ostrzegają, by nie zabierać młodych zwierząt z lasu. Matka może je odrzucić

3. Góry z dzieckiem. Tatrzańskie szlaki dla całej rodzin

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected]

Źródło: wikipedia.pl, youtube.pl/latebra