Turysci.pl

fot. valiphotos/canva.com

Lasy Państwowe ostrzegają, by nie zabierać młodych zwierząt z lasu. Matka może je odrzucić

13 Maja 2022

Autor tekstu:

Joanna Wnuk

Maj i czerwiec to piękne okresy w świecie zwierząt. Wtedy też na świat przychodzą koźlęta saren i cielęta jeleni oraz danieli. Jednocześnie pojawia się niebezpieczeństwo ze strony człowieka. I to bardzo niepozorne.

Turyści litują się nad zwierzętami myśląc, że te zostały porzucone przez matkę. Zabierają je do domu, wyrządzając im tym samym ogromną krzywdę. Groźne może być nawet dotykanie młodych, ponieważ matka, która wyczuje obcy zapach na malcu, może go porzucić.

- Spotkaliśmy ją podczas spaceru. Leżała taka porzucona w trawie. Musieliśmy ją zabrać, inaczej by nie przeżyła. Na pewno stałaby jej się krzywda - czytamy w poście słowa, jakie często wypowiadają turyści.

Lasy Państwowe ostrzegają turystów

- Gdy spotkacie "biedną" sarenkę bez mamy, nie ratujcie jej, nawet nie dotykajcie! Mama wróci. Pozostawiony zapach człowieka grozi odrzuceniem przez matkę lub atakiem drapieżnika" - czytamy w poście udostępnionym przez Lasy Państwowe na Twitterze.

Jak tłumaczy leśniczy, samotne młode wcale nie potrzebują pomocy ludzi. matka zostawia je na jakiś czas, ale później do nich wrócić. Kiedy jednak poczuje ludzki zapach na skórze malca, może je odrzucić. Turyści zabierający młode do domu, popełniają ogromny błąd.

- Sarniej mamy nie widzimy w pobliżu maluchów, ale możemy być pewni, że jest w pobliżu. Potomstwo odwiedza jedynie dwa razy dziennie - w porze karmienia - aby nie przekazać swojego zapachu, który jest doskonale znany drapieżnikom. Jeśli któremuś malcowi coś będzie zagrażać, matka z pewnością mu pomoże" - czytamy w poście.

Leśniczy podsumowują, że uzasadnione jest zabranie zwierzęcia, w tym także pisklaka, jedynie wtedy, gdy te jest ranne, bądź gniazdo jest uszkodzone. W innym przypadku, nie pomagamy, a szkodzimy.

Artykuły polecane przez redakcję Turystów:

1. Góry z dzieckiem. Tatrzańskie szlaki dla całej rodzin

2. Bieszczady: wzrost cen atrakcji turystycznych

3. Orientarium w Łodzi. Nowa atrakcja zachwyca turystów

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected] Źródło: turystyka.wp.pl, Facebook/lasypaństwowe

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Niesamowity pomysł na majówkę. Cudownie zachowane zamki na wodzie zobaczysz w Polsce
Czytaj więcej >

Polska

Kolejne pociągi Pendolino na torach w Polsce. Wiemy, gdzie pojadą superszybkie pociągi
Czytaj więcej >

Polska

Afera w samolocie PLL LOT. „Jeden pilot kradnie alkohol, a drugi się śmieje”
Czytaj więcej >

Polska

Grotołazi utknęli w jaskini w Tatrach. Na ratunek ruszyło dziesięciu ratowników
Czytaj więcej >

Polska

Polka wróciła z Egiptu z wyjątkową pamiątką. Służby na lotnisku natychmiast zareagowały
Czytaj więcej >

Polska

Bezmyślne zachowanie turystów w Parku Narodowym. Porażające, czego się dopuścili
Czytaj więcej >
Joanna Wnuk

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]