Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polecamy > Góry z dzieckiem. Tatrzańskie szlaki dla całej rodziny
Joanna Wnuk
Joanna Wnuk 08.05.2022 13:44

Góry z dzieckiem. Tatrzańskie szlaki dla całej rodziny

Góry z dziećmi
fot. Chiemseherin/canva.com

Tatry to wyjątkowe miejsce na mapie Polski, dające możliwość zasmakowania prawdziwej wysokogórskiej przygody. Warto już od najmłodszych lat zaszczepiać w dzieciach miłość do gór. Tatry są na tyle różnorodne, że dają możliwość zarówno zaawansowanej wspinaczki, jak i wędrówki z dzieckiem w wózku. Zatem sprawdźcie, gdzie wybrać się w Tatry z wózkiem.

W Tatrzańskim Parku Narodowym znajduje się prawie 300 szlaków dostępnych dla turystów. Różnią się stopniem zaawansowania. Na szczęście znajdą się i takie, do których mogą wybrać się rodzice z małym dzieckiem. Tatry z wózkiem to dobry pomysł na pierwsze wspólne wędrówki po górach.

Tatry z wózkiem. Przykładowe trasy

  • Dolina Rybiego Potoku – droga na Morskie Oko

Tej doliny nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest najpopularniejszą trasą w polskich Tatrach, którą wybierają nie tylko rodziny z dziećmi. Choć dla tych ostatnich to najlepsza propozycja. W całości asfaltowa droga pozwala na niczym nieskrępowaną wędrówkę po Tatrach z wózkiem. I o ile sama droga nie jest może pasjonująca, gdyż ciągnie się lasem, o tyle widom z Morskiego Oka robi wrażenie. A podziwiać można stamtąd majestatyczny Mnich, Mięguszowieckie Szczyty, czy popularną Kazalnicę.

Długość trasy: 8 km w jedną stronę

Czas przejścia: około 2 h w jedną stronę

  • Dolina Strążyska

To już trasa szutrowa przeznaczona bardziej dla wózka terenowego, najlepiej z pompowanymi kołami. Niemniej nie jest ona wymagająca. Po drodze mijamy imponujące turnie, a pod koniec szlaku podziwiać można Giewont w całej okazałości. Wędrówkę można sobie przedłużyć do Doliny Małej Łąki.

Długość trasy: 2 km w jedną stronę

Czas przejścia: około 40 minut

  • Dolina Kościeliska

Jedna z najbardziej popularnych dolin, w której nie brakuje atrakcji. Wśród nich na turystów czeka Wąwóz Kraków, liczne jaskinie np. Mroźna, Mylna, Raptawicka, wywierzyska jak Wywierzysko Lodowe. Trasa wiedzie wzdłuż malowniczej doliny Potoku Kościelisko, do którego można zejść w kilku miejscach. Na końcu szlaku można odpocząć i posilić się w schronisku na Hali Ornak.

Długość trasy: ok. 6 km w jedną stronę

Czas przejścia: 1,5 h w jedną stronę

  • Dolina Chochołowska

Równie popularna dolina, choć nie tak imponująca jak Dolina Kościeliska. W każdym razie gwarantuje miły, rodzinny spacer wśród pięknej przyrody. Warto wybrać się do niej szczególnie wczesną wiosną, kiedy to tamtejsze polany usłane są dywanem krokusów. Dla odwiedzających trasę pieszo (dostępna jest też opcja rowerowa i kolejka) warto pamiętać, że połowa szlaku jest wyasfaltowana, natomiast duża część to szutrowa droga z tzw. „kocimi łbami”. Może to nieco utrudnić wędrówkę z wózkiem. W takiej sytuacji warto też zastanowić się nad specjalnym nosidłem turystycznym, do którego zabierzemy malucha.

Długość trasy: ok. 7,5 km w jedną stronę

Czas przejścia: ok. 2 h w jedną stronę

  • Droga pod Reglami

To doskonała opcja na wypad w Tatry z wózkiem. Trasa jest dość długa, jednak nie trzeba pokonywać jej w całości, ponieważ co chwila mamy opcję zejścia do miasta i skorzystania z komunikacji miejskiej. Szlak wiedzie wzdłuż lasu. Po drodze podziwiać możemy panoramę zakopanego z górującą nad nim Gubałówką, czy Butorowy Wierch. Nierzadko zdarza się także, że na trasie odbywa się wypas owiec, co jest doskonałą atrakcją dla dzieci. Droga jest szutrowa, gdzieniegdzie wyboista.

Długość trasy: 8,5 km w jedną stronę

Czas przejścia: ok. 2 h w jedną stronę

Jeśli zastanawiacie się, czy wypad w Tatry z wózkiem to dobry pomysł, mówimy zdecydowane tak! Warto już od najmłodszych lat zarażać malucha miłością do Tatr, kontaktu z naturą. Tatry to też inny klimat, który korzystnie wpływa na odporność dziecka i czystsze powietrze.

Artykuły polecane przez redakcję Turystow.pl

1. Policja ostrzega przed oszustami w Bieszczadach. Zachęcają do gry w "trzy kubki

2. Bieszczady: wzrost cen atrakcji turystycznych

3. Orientarium w Łodzi. Nowa atrakcja zachwyca turystów

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami, lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: [email protected]

Źródło: mynaszlaku.pl