Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Wielkanocna tradycja w Zakopanem wisi na włosku. Od lat przyciąga tłumy
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 29.03.2024 19:03

Wielkanocna tradycja w Zakopanem wisi na włosku. Od lat przyciąga tłumy

Kalatówki
Fot. zakopane.pl

Kiedy wielu planuje wycieczkę do Zakopanego w celu zobaczenia pięknych krokusów, inni jadą tam z zupełnie innym zamiarem. Tradycyjnie w Poniedziałek Wielkanocny na Kalatówkach odbywają się zawody narciarskie “O Wielkanocne Jajo”. Wszystkie znaki na niebie jednak wskazują, że tegoroczna impreza może się nie odbyć.

“Tygodnik Podhalański” postanowił dowiedzieć się u źródła, czy 1 kwietnia zawodnicy przebrani w kolorowe stroje z epoki będą mogli przystąpić do rywalizacji o nietypową nagrodę. 

Wielkanocna tradycja w Zakopanem

Zawody po raz pierwszy odbyły się na Kalatówkach w 1998 roku. Pomysłodawczynią jest pani Marta Łukaszczyk, która prowadzi Hotel Górski PTTK Kalatówki. Początkowo impreza miała charakter kameralny, jednak z czasem zainteresowanych zaczęło przybywać.

Obecnie gromadzi już ok. 150 zawodników ubranych w stylowe stroje z epoki, które następnie ocenia jury. Po prezentacji uczestnicy ustawiają się na starcie w Suchym Żlebie i ruszają. Zwycięzcy otrzymują w nagrodę trofeum w postaci wielkanocnego jaja.

Wielkanocne Jajo w Zakopanem

“Zapraszamy wszystkich sympatyków białego szaleństwa na kultowe zawody narciarskie w stylu retro. W tym roku organizujemy 24. Edycją Zawodów na Starym Sprzęcie Narciarskim “O Wielkanocne Jajo” imienia Krystyny Behounek. Zawody te odbywają się tradycyjne w Poniedziałek Wielkanocny, który w tym roku przypada 1 kwietnia” - czytamy na stronie kalatówki.pl.

Problem w tym, że w tym roku śniegu w Kalatówkach są niewielkie ilości i wielu zastanawia się, czy impreza zostanie odwołana. Dziennikarze “Tygodnika Podhalańskiego” postanowili dowiedzieć się tego bezpośrednie u organizatorów i tu czeka nas niemałe zaskoczenie.

Mało śniegu na Polanie Kalatówki. Czy impreza na Wielkanoc się odbędzie?

Ostateczna decyzja, czy słynne Wielkanocne Jajo w Zakopanem się odbędzie, miała zapaść dziś, 29 marca po południu. Tak też się stało. Ku zaskoczeniu, organizatorzy przekazali radosną nowinę. Impreza odbędzie się na stoku, gdzie śniegu wprawdzie jest niewiele, jednak nie powinno to przeszkodzić w dobrej zabawie.

Dla wielu to tradycja. Oprócz samej jazdy na nartach organizatorzy zapewniają atrakcje takie jak góralska muzyka czy smakołyki serwowane przez kuchnię Hotelu Góralskiego na Kalatówkach. Start programu planowany jest na godzinę 9:30. O 10:00 z kolei ma nastąpić prezentacja zawodników, o 12:00 zawody, a o 14:30 ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.

Źródło: “Tygodnik Podhalański”, kalatowki.pl