Widziałeś już "Alpejską Dolinę" na niebie? Ustaw budzik i spójrz w górę
To będzie kolejna bezsenna noc dla miłośników astronomii. W środowy wieczór Międzynarodowa Stacja Kosmiczna po raz kolejny pojawiła się na polskim niebie, tym razem w wyjątkowej odsłonie. To jednak niejedyna atrakcja dzisiejszej nocy.
Ustawcie budziki i tej nocy spójrzcie w górę…
Miłośnicy astronomii i nocnego nieba mają kolejne atrakcje
“Przez te atrakcje mam poważne niedobory snu” - komentuje na Facebooku pani Marta. Faktycznie, fani astronomii nie mogą narzekać ostatnio na brak wrażeń.
Kilka dni temu z powodu wyjątkowej burzy geomagnetycznej nad całą Polską mogliśmy oglądać niezwykle silną zorzę polarną. W środę wieczorem możemy szykować się na kolejny imponujący pokaz na niebie…
Zobacz tez: Nowa atrakcja za miliony. Tę zapomnianą miejscowość na Mazurach znów odwiedzą tłumy
Widziałeś już "Alpejską Dolinę" na niebie? Ustaw budzik i spójrz w górę
Dziś wieczorem czeka nas pierwsza kwadra Księżyca. Oznacza to, że “widoczna z Ziemi tarcza naszego satelity będzie oświetlona dokładnie w połowie”. Będzie to idealna scenografia do nocnego spektaklu, jaki nas czeka.
“Ten dzień w cyklu pozwala na łatwe dostrzeżenie jednego z moich ulubionych obiektów na powierzchni Księżyca czyli Doliny Alpejskiej” - pisze Karol Wójcicki, autor bloga Z głową w gwiazdach.
“Vallis Alpes to odkryta w 1727 roku przez Francesco Bianchiniego dolina dzieląca pasmo księżycowych Alp. Ma długość 166 km i rozciąga się od basenu Morza Deszczów (Mare Imbrium) aż do krawędzi Morza Zimna (Mare Frigoris). W najszerszym miejscu dolina ma ok. 10 km szerokości. Przez jej dno biegnie charakterystyczna rozpadlina, którą można dostrzec tylko przez większe teleskopy” - dodaje. Ci, którzy nie posiadają sprzętu do obserwacji nieba, również powinni ustawić dziś budziki i wypatrywać…
Kiedy i jak obserwować nocne niebo nad Polską ?
Już chwilę po 21 na niebie nad Polską będzie można obserować pierwszy z trzech przelotów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, które dziś nas czekają. Drugi przelot zacznie się o 22:44. “Stacja wyleci zza zachodniego horyzontu i wzniesie się praktycznie pionowo do góry osiągając 87° nad horyzontem” - informuje Wójcicki.
Dla wytrwałych czeka jeszcze wisienka na torcie. Trzeci przelot ISS widoczny będzie pomiędzy 00:21 - 00:23. Jak tłumaczy miłośnik astronomii “ będzie to krótki przelot nad zachodnim horyzontem, aleeee… nastąpi bardzo blisko Księżyca!” Południowa część Warszawy (Ochota, Mokotów, Ursynów, Wilanów i podwarszawskie miejscowości będą mogły oglądać i fotografować przelot stacji na tle tarczy księżyca.