Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > Są ofiary i wielkie zniszczenia. Nigdy nie widzieli tak potężnego huraganu za granicą. Odradzamy wszelkie podróże
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 24.11.2020 09:39

Są ofiary i wielkie zniszczenia. Nigdy nie widzieli tak potężnego huraganu za granicą. Odradzamy wszelkie podróże

wiadomości odradzamy podróże
Fot. Pexels.com @GEORGE DESIPRIS (zdjęcie ilustracyjne)

Z Afryki napłynęły dramatyczne wiadomości. Róg Afryki został zniszczony przez huragan, który pojawił się niespodziewanie i bardzo szybko przybrał ogromną siłę, stając się najniebezpieczniejszym żywiołem w historii całego regionu. Media nieoficjalnie mówią o 18 ofiarach śmiertelnych oraz tragicznych zniszczeniach. Skutki cyklonu Gati są opłakane. Odradzane są wszelkie podróże w te regiony. O szczegółach informuje serwis Radio Zet.

Znad wybrzeża Afryki do mediów dotarły niespodziewane wiadomości. W regionie Rogu Afryki rozpętało się prawdziwe piekło po uderzeniu najsilniejszego huraganu w historii. W skład półwyspu leżącego między wodami Zatoki Adeńskiej i Oceanu Indyjskiego wchodzą terytoria Somalii oraz Etiopii. Mieszkańcy tych ziem odczuli dotkliwe skutki cyklonu Gati.

Dramatyczne wiadomości z Afryki. Uderzenie najsilniejszego huraganu w historii

Dramatyczne wiadomości dotyczą regionu o Rogu Afryki, którego powierzchnia wynosi około 750 tysięcy kilometrów kwadratowych. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Radio Zet żywioł powstał nieoczekiwanie nad Morzem Arabskim i bardzo szybko przybrał na ogromnej sile.

Huragan, który pojawił się w okolicach Półwyspu Somalijskiego, potrzebował zaledwie 12 godzin, żeby osiągnąć 3. kategorię w skali Saffira-Simpsona. Jak donosi Radio Zet, tym samym stał się najsilniejszym huraganem w historii tego regionu. Niestety nagłe pojawienie się żywiołu sprawiło, że lokalna społeczność nie mogła się odpowiednio przygotować.

W związku z tym, że huragan bardzo szybko przybrał na sile, władze nie wystosowały komunikatów ostrzegawczych przed zagrożeniem w kierunku mieszkańców. Powstały nad Morzem Arabskim cyklon Gati uderzył w ląd od strony Przylądka Hafun, gdy na otwartym morzu nadal przebywało mnóstwo łodzi rybackich. Wielu rybaków nie zdążyło się schronić przed kulminacyjnym momentem.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Radio Zet po tym, jak huragan osiągnął 3. kategorię w skali Saffira-Simpsona, wiatr wiał z prędkością 185 kilometrów na godzinę. Obfite opady deszczu i potężny sztorm bardzo szybko zalały ląd. Ilość wody, która zwykle spada w tym regionie w ciągu dwóch lat, zalała go zaledwie w dwa dni.

Według Radia Zet szacuje się, że straty spowodowane przez cyklon Gati przewyższają nawet te, które region odnotował 16 lat temu podczas uderzenia ogromnego tsunami. Wówczas duże tereny Półwyspu Somalijskiego zostały spustoszone przez żywioł. Obecnie media mówią już o 18 ofiarach śmiertelnych, jednak informacje wciąż nie zostały potwierdzone. Na miejscu zapanował chaos i trwa walka ze skutkami katastrofy. Nadal nie ma też informacji o osobach zaginionych.

Mieszkańcy – zwłaszcza rybacy, którzy wypływali na otwarte morze – nie podejrzewali, że niepozorna burza tropikalna w tak szybkim tempie zmieni się w tropikalny cyklon. Ciśnienie gwałtownie spadło do 978 hPa, a prędkość wiatru, która początkowo wynosiła 60 kilometrów na godzinę, wzrosła trzykrotnie.

Kolejne dramatyczne wiadomości z Somalii

Niestety to niejedyne dramatyczne wiadomości z Somalii w ostatnim okresie. Kraj ten już od wielu lat zmaga się z poważną i wyniszczającą suszą. Kolejnym problemem są gwałtowne ulewy, które niszczą uprawy i błyskawicznie podnoszą poziom rzek. W regionie tym coraz częściej pojawiają się cyklony.

W tym roku tylko nad Atlantykiem pojawiło się już 30 huraganów, co sprawia, że to rekordowy sezon pod względem liczby cyklonów. Eksperci wskazują jednak, że z biegiem lat zarówno częstotliwość, jak i intensywność żywiołów przybiera na sile. Część środowisk wiąże to zjawisko ze zmianami klimatycznymi i ogrzewającymi się wodami Oceanu Indyjskiego. W związku z ostatnimi katastrofami turystom odradza się podróżowanie w tym kierunku.

1. Polsat ujawnia: jednak nie będzie zakazu. Gigantyczna nadzieja dla tysięcy Polaków na zimowy sezon urlopowy2. Lech Kołakowski jednak odchodzi z PiS, przewaga władzy słabnie. Ujawnił swoje następne kroki3. Nie możemy uwierzyć. Zbadali śnieg na Mount Evereście i ujawnili, co w nim było

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o mieście, które zmieniło się w krainę lodu. Ekstremalne warunki pogodowe całkowicie zmieniły krajobraz w Rosji. Jeśli interesuje was ten temat, o szczegółach dowiecie się z tego tekstu.

Źródło: Radio Zet

Tagi: Afryka