zima we WładywostokuFot. twitter.com/ The Siberian Times/ screen

Miasto zamieniło się w krainę lodu. Ekstremalne warunki pogodowe w Rosji, zdjęcia są nieprawdopodobne

Zima w Polsce już dawno przestała być mroźna, brakuje też śniegu. Na brak białej pokrywy z pewnością nie narzekają mieszkańcy rosyjskiego Władywostoku. Jeszcze nie skończył się listopad, a miasto już wygląda niczym kraina lodu.

Zimazaskoczyła mieszkańców Władywostoku, którzy od tygodnia zmagają się z ogromną ilością śniegu i lodu. Nagłe ochłodzenie jest anomalią pogodową, która przyniosła nie tylko mróz, ale tez opady marznącego deszczu.

Zima przyszła wcześniej

Zaskakujące zdjęcia i filmy można zobaczyć na Twitterze. Drzewa z krainy lodu ukazał m.in. The Siberian Times. Na drzewach, samochodach i budynkach zamarzła kilkucentymetrowa warstwa lodu. Opady deszczu zamarzają od razu po zetknięciu się z podłożem.

We Władywostoku, który położony jest niedaleko Korei Północnej, przez ostatni tydzień panowały typowo zimowe warunki pogodowe. Władze miasta zdecydowały się na wprowadzenie stanu wyjątkowego ze względu na liczne utrudnienia.

W całym regionie, Kraju Nadmorskim, opady były tak obfite, że warstwa śniegu może się równać z sumą zebraną przez półtora miesiąca. Ogromny ciężar lodu i śniegu był łamał drzewa i zrywał linie energetyczne.

To anomalia pogodowa

Jak podaje "TVN Meteo", rosyjscy meteorolodzy byli zaskoczeni atakiem zimy, a tak ciężkie warunki pogodowe ostatnio panowały w tym mieście ponad 30 lat temu.

Pogoda w rosyjskim regionie została określona mianem anomalii, która jest spowodowana zetknięciem się mas chłodnego i ciepłego powietrza. W najbliższych dniach ma się jednak ocieplić, co spowoduje topnienie śniegu i lodu.

Mieszkańcy są zszokowani, a wielu z nich nigdy nie widziało tak surowych warunków. Władywostok znajduje się bliżej równika niż Kraków, więc nie jest to typowe syberyjskie miasto. To właśnie tam znajduje się ostatnia stacja Kolei Transsyberyjskiej.

Przez kilka dni opady marznącego deszczu skutecznie zmieniły krajobraz miasta. W niektórych miejscach na drzewach, drogach, samochodach, dachach czy liniach elektrycznych grubość warstwy lodu sięga nawet 4 cm.

1. Mówią na nie "Wrota Piekieł". Jedno z najbardziej tajemniczych miejsc jest w Rosji, dziura pomieści 10-piętrowy budynek
2. Od 1 stycznia wchodzi nowy zakaz. Wystarczy zapomnieć się podczas porządków, grozi aż 5 tys. zł kary
3. Jest nagranie, tysiące osób nie może się wydostać. Porażające sceny z lotniska w Chinach

W kilkuset blokach nie było prądu, ponieważ silny wiatr i coraz cięższe warstwy lodu zrywały linie energetyczne. W innych częściach regionu również odnotowano podobne problemy - ponad 100 tys. osób zgłosiło braki w dostawie wody i ogrzewania.

We Władywostoku w Zatoce Piotra Wielkiego znajduje się ważny port morski. Ze względu na trudne warunki konieczne było wstrzymanie kursowania promów, a także odwołanie wielu lotów. Między miastami nie jeżdżą autobusy, ponieważ drogi również pokrywa gruba warstwa lodu.

Źródło: Radio Zet

Następny artykuł