Turysci.pl
Werona romantyczne miasto

Fot. Pexels.com @Melissa Thomas (zdjęcie ilustracyjne)

Byliście w Weronie? Romantyczne miasto przyciąga tłumy

25 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Werona to wyjątkowe miasto we Włoszech, które oferuje bogaty wachlarz atrakcji wczasowiczom. Romantyczna aura tej miejscowości przyciąga mnóstwo par. Pod względem uroków w niczym nie ustępuje takim miastom jak Mediolan, Turyn czy Rzym

Werona to miasto, w którym znaleźć można prawdopodobnie najsłynniejszy balkon na świecie. Ten, który znalazł się w scenie dramatu Szekspira – „Romeo i Julia”. Włoskie miasto ma jednak do zaoferowanie znacznie więcej atrakcji, które każdego roku przyciągają mnóstwo turystów. Wczasowicze najchętniej wybierają się tu w sierpniu, wrześniu i październiku. Mieliście kiedyś okazję zobaczyć Weronę na własne oczy?

Werona leży w północno-wschodniej części Włoch, u podnóża Alp Weneckich. Miasto jest bardzo dobrze zlokalizowane i często bywa odwiedzane przez wczasowiczów, którzy decydują się na dłuższą podróż po Włoszech, ponieważ leży pomiędzy Mediolanem a Wenecją. To jedna z najbogatszych miejscowości w całym kraju. W 1991 roku została odznaczona Włoskim Orderem Wojennym.

śnieżka

Wichury na Śnieżce. Prędkość wiatru przekroczyła 160 km/h

CZYTAJ DALEJ

Werona to przepiękne miasto, które odwiedzają pary

Werona tętni życiem przede wszystkim latem. W okresie wakacyjnym w miejscowości odbywają się festiwal w Weronie, teatralne lato Werony oraz Schermi d’amore – kulturalna impreza poświęcona kinematografii dramatycznej. W tym kierunku wybierają się również fani koncertów jazzowych i spektakli tanecznych. Miłośnicy jedzenia natomiast przyjeżdżają tu dla Tocati Verona – festiwal sztuki regionalnej kuchni.

Werona to oczywiście historia Romea i Julii – słynnej pary z szekspirowskiego dramatu. Balkon, pod którym Romeo wyczekiwał ukochanej, turyści mogą znaleźć przy Via Capello 23. Julia została pochowana klasztorze braci mniejszych. W budynku obecnie udzielane są śluby cywilne.

Werona

Balkon Julii, fot. Pixabay/ TaniaSTS

Do włoskiego miasteczka warto jednak wybrać się też dla innych atrakcji. Werona słynie także z Arena di Verona, który jest trzecim co do wielkości rzymskim amfiteatrem. W czasach, gdy toczyły się walki gladiatorów, obiekt mógł pomieścić nawet 30 tysięcy widzów. Od epoki renesansu jest konsekwentnie odnawiany.

Podczas zwiedzania Werony koniecznie należy jeszcze zahaczyć o Wieżę Torre dei Lamberti – punkt widokowy, który liczy 368 schodów. Imponujące wrażenie robią także mury miejskie, które były wznoszone w różnych okresach. Część zabudowań pochodzi z epoki cesarstwa rzymskiego, ale są też mury trzynastowieczne, wenecjańskie i austriacki nasyp.

Werona ma do zaoferowania również wiele regionalnych potraw. Do najpopularniejszych należą Pastissada de caval (danie z koniny), Baccanale del Gnoco (gnocchi w sosie pomidorowym), risotto oraz włoskie lody. Będąc w tym regionie koniecznie trzeba też wypić intensywne espresso i lokalne prosecco.

Byliście kiedyś w Weronie? Dajcie z nać w komentarzach na Facebooku pod tym artykułem i podzielcie się wspomnieniami. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o cudownym zamku w Kórniku. Robi imponujące wrażenie.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Mateusz SidorekAutor

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

plaża

Europa

Panika na plaży we Włoszech. Dzik ugryzł mężczyznę

Czytaj więcej >

Europa

Pasażerowie zaatakowali ochroniarzy na lotnisku w Amsterdamie. Interweniowała żandarmeria

Czytaj więcej >

Europa

Tornado w niemieckim Paderborn. Niszczyło wszystko na swej drodze

Czytaj więcej >

Europa

Niemcy przesiadają się do pociągów. Sposób na zaoszczędzenie na paliwie

Czytaj więcej >

Europa

Lewandowscy na wakacjach w ekskluzywnym hotelu

Czytaj więcej >

Europa

Matka podróżowała klasą biznes, a dzieci wysłała do klasy ekonomiczne

Czytaj więcej >