Zamek w Kórniku ma prawie 600 latFot. wikimedia.commons/Diego Delso/ CC BY-SA 4.0/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.pl

Widzieliście zamek w Kórniku? Cudowne miejsce

Zamek w Kórniku wygląda jak jeden z angielskich budynków epoki wiktoriańskiej, jednak został wybudowany już w XV wieku. Po przebudowie w połowie XIX wieku zyskał elegancki wygląd i bogate wnętrza. Dziś mieści się w nim muzeum oraz jedna z największych bibliotek w Polsce.

Zamek w Kórniku został zbudowany już w XIV wieku. Obecny neogotycki projekt i przebudowę zlecił i wykonał w 1855 r. Tytus Działyński. Po jego syna Jana Kanty Działyńskiego, szwagier Władysław Zamoyski otrzymał zamek zgodnie z testamentem Jana. Na krótko przed śmiercią w 1924 r. Bezdzietny hrabia przekazał państwu polskiemu zamek wraz z bogatą kolekcją dzieł sztuki i Arboretum Kórnickim.

Zamek przeszedł gruntowny remont

Swój obecny wygląd zamek zawdzięcza przebudowie w stylu neogotyku angielskiego, który był popularny w XIX wieku. Główne wejście do zamku znajduje się od strony północnej. Jego charakterystyczną cechą jest zwieńczenie głównego okna nad wejściem łukiem Tudora. Do okresu międzywojennego do zamku wchodziło się przez tzw. babiniec - komorę o kształcie barbakanu, którą rozebrano następnie w latach 1925–1939.

Od zachodniej strony zamku znajduje się rozbudowany taras z widokiem na jezioro Kórnickie. Po południowej stronie dominuje łuk indyjski, który prawdopodobnie był wzorowany na Royal Pavilion w Brighton, a pośrednio także na muzułmańskiej architekturze Indii. Od strony wschodniej wznosi się neogotycka wieża, której elewacja z czerwonej cegły wyraźnie kontrastuje z pozostałą częścią zamku. Została wzniesiona podczas przebudowy zamku przez Tytusa Działyńskiego.

Obecnie w zamku mieści się muzeum, w którym można podziwiać wiele unikatowych eksponatów, m.in. meble różnych stylów i epok, rzeźby, obrazy mistrzów polskich i europejskich, kolekcje numizmatyczne, militaria polskie i wschodnie, a także wyroby rzemiosła artystycznego z porcelany i srebra. Tytus Działyński zapoczątkował gromadzenie starodruków i rękopisów (m.in. Chopina, Mickiewicza, Bonapartego), do których dołączyły bogate zbiory książek. Dziś są częścią Biblioteki Kórnickiej PAN, która jest jedną z największych bibliotek w Polsce. Byliście w Kórniku?

Źródło: Wikipedia

Następny artykuł