Turysci.pl
węgry nowe restrykcje

Fot. pixabay.com/ Jorjoson

Węgry chcą wprowadzić zakaz podróży poza Europę. Viktor Orbán zapowiedział zaostrzenie restrykcji

1 Marca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Węgry rozważają wprowadzenie zakazu podróży poza Unię Europejską. Dotyczy to zarówno wyjazdów turystycznych, jak i biznesowych. Premier Viktor Orbán zapowiedział w piątek zaostrzenie restrykcji.

Węgry, podobnie jak reszta Europy, wprowadzają liczne restrykcje w związku z trwającą pandemią koronawirusa. W piątek odnotowano tam 4668 nowych przypadków, czyli największy dzienny przyrost w 2021 roku. Viktor Orbán i jego rząd zapowiedzieli w związku z tym zwiększenie restrykcji. Dotkną one przede wszystkim turystykę.

Węgry planują zaostrzenie restrykcji

Na Węgrzech również bardzo wiele ograniczeń dotyka turystykę, jednak już wkrótce może być ona jeszcze bardziej utrudniona. Jak poinformował Reuters, Viktor Orbán zapowiedział wprowadzenie zakazu podróży poza Europę, aby uniemożliwić transmisję nowych mutacji wirusa.

Musimy radykalnie ograniczyć podróże poza Europę – powiedział Orbán i dodał, że ma na myśli nie tylko podróże turystyczne, ale także służbowe.

Premier Węgier zwrócił uwagę, że duża liczba jego rodaków zgłasza się w ostatnim czasie na szczepienia wymagane przy podróżach do „egzotycznych krajów”, chcąc skorzystać z niskich cen biletów lotniczych czy wycieczek do Afryki. Jak przyznał, że sam zna wiele osób, które pod pretekstem podróży służbowych próbują obejść restrykcje i w rzeczywistości jadą na wakacje.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO[EMBED-3203]

Jeśli pozwolimy ludziom na wyjazdy do Afryki, skąd będą przywozili do kraju bardziej zakaźne mutacje koronawirusa, to będziemy skończeni. Dlatego poprosiłem nasz sztab o stworzenie bardzo restrykcyjnych zasad dotyczących podróżowania. Podróże poza Europę, nawet w celach służbowych, muszą być radykalnie ograniczone, ponieważ w ten sposób nowe mutacje wirusa będą się szybciej rozwijały na Węgrzech – powiedział Orbán w wywiadzie dla Radia Kossuth, cytowany przez „Budapest Business Journal”.

Orbán dodał również, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni nastąpi zapewne duży wzrost liczby nowych zakażeń. Zachodzi przy tym ryzyko, że służba zdrowia może nie dać sobie z tym rady, mimo że teoretycznie na Węgrzech jest obecnie ponad 15,8 tysięcy wolnych łóżek oraz 2,3 tysiąca respiratorów.

W wywiadzie premier Węgier wspomniał również o planie szczepień na koronawirusa. Jak stwierdził, chętnych do zaszczepienia w tym kraju zarejestrowano na razie 2,5-2,6 mln. Jego zdaniem wszyscy chętni powinni zostać zaszczepieni przynajmniej jedną dawką szczepionki do Wielkanocy.

Węgrzy zaczęli już się szczepić chińską szczepionką na koronawirusa, wyprodukowaną przez Sinopharm, jednak z punktu widzenia podróży pojawia się tutaj jeden problem: chińska szczepionka nie jest dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej, a Węgry są pierwszym krajem UE, który dopuścił ją do obiegu. Może okazać się więc, że Węgrzy zaszczepieni tym preparatem nie będą zwolnieni z kwarantanny przy przekraczaniu granicy z Polską, która aprobuje wyłącznie szczepionki dopuszczone przez UE. Wciąż trwają również prace nad wprowadzeniem paszportu szczepionkowego.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Fly4Free

Podobne artykuły

Zbiórka dla Pana Michała

Polska

Pan Michał zdobył Koronę Gór Polski, teraz potrzebuje pomocy

Czytaj więcej >

Polska

Ryanair i WizzAir przesuwają loty z Krakowa. Lotnisko chce już rozpocząć sezon letni

Czytaj więcej >
Pensjonaty w nad morzem i w górach wystawiane na sprzedaż

Polska

Wysyp ofert sprzedaży pensjonatów w Polsce. Trudna sytuacja przedsiębiorców

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >

Polska

Kontrole na południowej granicy Polski. Ponad 14,5 tys. osób bez wymaganych testów

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >