weekend w Polsce na Szlaku Ginących ZawodówFot. facebook.com/ Szlak Ginących Zawodów

Szlak Ginących Zawodów. Atrakcja, która zachwyca turystów

Weekend w Polsce można spędzić inaczej niż zwykle. Jeśli znudziły nam się wyjazdy nad morze lub jezioro i wycieczki miejskie, warto spróbować podróży w czasie. Idealnym miejscem do takiej wyprawy jest Szlak Ginących Zawodów.

Weekend w Polsce można spędzić na próbie wcielenia się w rolę piekarza, kowala czy garncarza. W Kudowie-Zdroju powstał specjalny park, w którym prezentuje się zawody coraz mniej popularne w naszym kraju. Kiedyś trudno było wyobrazić sobie życie bez usług kowala czy tkaczki. Dziś z zaciekawieniem przyglądamy się trudnej fizycznej pracy, która wymagała wiele uwagi i zaangażowania. Najcenniejsze było wtedy doświadczenie.

Zadrwił z Edyty Górniak. Polski podróżnik dobitnie stwierdził, co myśli o niej i innych Zadrwił z Edyty Górniak. Polski podróżnik dobitnie stwierdził, co myśli o niej i innych "ekspertach" od pandemiiCzytaj dalej

Weekend w Polsce w starych chatach

Jednym z budynków, który cieszy się największą popularnością, jest "Chata Chleba". Już z daleka czuć zapach świeżego pieczywa, które wypieka się na miejscu według starej rodzinnej receptury. Do produkcji 16 bochenków chleba wykorzystywane jest ok. 12 kg mąki żytniej z własnych zbiorów oraz zakwasu. Turyści mogą skosztować wypieków wraz z masłem lub smalcem albo kupić cały, jeszcze ciepły bochenek. Chleb z tego miejsca został uznany za najlepszy w Polsce, o czym świadczy puchar stojący obok pieca.

W innym budynku utworzono "Chatę Robótek Ręcznych", w której znajdują się gobeliny i sprzęt potrzebny do ich wyrobu. Są także wszystkie akcesoria do dziewiarstwa i szydełkowania oraz oddzielny zbiór sprzętów z poprzedniej epoki. Dla osób pamiętających czasy PRL będzie to chwila na wspomnienia, tuż obok pralki Frani.

Z samego rana potwierdzili obostrzenie, oficjalnie. Rozporządzenie opublikowane, wiadomo co z feriamiZ samego rana potwierdzili obostrzenie, oficjalnie. Rozporządzenie opublikowane, wiadomo co z feriamiCzytaj dalej

Ciężka prawa w młynie i kuźni

Już z daleka widać wiatrak typu "Koźlak", który został wybudowany w 1902 roku i przetransportowany do Kudowy ze wsi Potok. W środku znajdziemy cały mechanizm wraz z objaśnieniem, jak to wszystko działało. Następny budynek na trasie to "Chata Kowala" ze wszystkimi jego przyborami. Największe wrażenie robi ogromne kowadło. Idąc dalej, zobaczymy "Chatę Strojów Ludowych", w której znajdują się charakterystyczne ubiory z wielu grup etnicznych zamieszkujących kiedyś okolice Kudowy. Jest także "Warsztat" oraz "Sala Biesiadna", w której można robić imprezy okolicznościowe.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Spacerował plażą, nagle znalazł dziwny kamień. Zamarł, gdy udało się go otworzyć
2. 2 tygodnie nie mieli restrykcji, teraz ostry lockdown. Odradzamy wyjazd do europejskiego kraju, sytuacja się pogarsza
3. Wydano dowody osobiste z poważnymi błędami. Nawet 10 tys. dokumentów do natychmiastowej wymiany

Dodatkową atrakcją jest mini zoo, które wbrew swojej nazwie nie jest takie małe. Możemy w nim zobaczyć zebry, wielbłądy, jeżozwierze, jelenie, sarny oraz wiele gatunków ptactwa. Wstęp na Szlak Ginących Zawodów kosztuje 14 zł, a studenci i emeryci za bilet płacą 12 zł, zaś dzieci 8 zł. Grupy zorganizowane mogą się zapisać na zajęcia z wyrabiania masła, pokazy kowalstwa, biesiady i wiele innych. Wycieczka po parku zajmuje od 1 do 2 godzin.

Ostrzeżenia nie pomogły. TVP potwierdziło. Pierwszy raz od początku pandemii za granicą pobito rekord liczby pasażerówOstrzeżenia nie pomogły. TVP potwierdziło. Pierwszy raz od początku pandemii za granicą pobito rekord liczby pasażerówCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Karol Okrasa zdradził nieziemską recepturę na hitowe ziemniaki i soczyste kotlety mielone
  2. Świnia spacerowała po Wejherowie. Doprowadziła policję do zatrważającej rzeczy
  3. Czy będą obowiązkowe testy dla Polaków wyjeżdżających na ferie? Pojawił się nowy pomysł od hotelarzy
  4. Pani Ewa miała wrócić z wakacji do Polski. Zabolało ją gardło i się zaczęło
  5. Pan Krystian czeka na 3 tysiące złotych od WizzAir. Kupił tylko bilety na wakacje
  6. Drugi najczęściej zabijający Polaków nowotwór. Rak jelita grubego, jakie ma objawy?
  7. Julia Wieniawa znów pozuje ze zwierzętami. Najpierw rozgwiazda na pupie, a teraz czas na czułości z żółwiem

Następny artykuł