Turysci.pl > Świat > Wczasy za granicą tylko wybranych. O ile więcej Polacy zapłacili za wakacje w tym roku?
Marta Lewkowicz-Popławska
Marta Lewkowicz-Popławska 22.09.2023 12:23

Wczasy za granicą tylko wybranych. O ile więcej Polacy zapłacili za wakacje w tym roku?

None
fot. East News

Najnowszy raport grupy TUI potwierdza, że w tym roku za wakacje płaciliśmy więcej. Wpływ na to miały między innymi pożary na Rodos, z powodu których, w samym tylko lipcu, około 20 tys. urlopowiczów ewakuowano z greckiej wyspy. 

Coraz częściej urlopy przekładamy na późne lato i jesień, kiedy ceny nieco spadają. 

TUI dogania wyniki sprzed pandemii

Istotny wpływ na urlopowe decyzje wczasowiczów miały nie tylko pożary, ale także groźne burze, które nawiedziły niektóre regiony Grecji i Turcji. Mimo to, Morze Śródziemne ciągnie Polaków jak magnes. Zainteresowanie jest tak duże, że biuro podróży przedłużyło swój normalny sezon w obu tych krajach do listopada, aby zaspokoić zwiększony popyt. 

TUI podaje, że latem tego roku urlopowiczów było o 5 proc. więcej w porównaniu z 2022 rokiem, ale wciąż o 4 proc. mniej niż jeszcze przed pandemią.  "Gdyby nie różne wydarzenia, które miały miejsce w ciągu ostatnich kilku miesięcy, na które nie mieliśmy wpływu, w tym zwłaszcza pożary na Rodos, osiągnęlibyśmy wyniki powyżej oczekiwań”- twierdzi dyrektor naczelny Tui Group Sebastian Ebel.

Wakacje były droższe o prawie 30 procent niż przed pandemią

Grupa w raporcie przekazała, że mimo tych przeciwności ich zdaniem "pozytywna dynamika utrzyma się aż do zimy 2023/24, wspierana przez wyższe ceny”. Co to dokładnie oznacza? 

Z przekazanych przez TUI danych wynika, że średnia cena wakacji sprzedawanych tego lata była o 27 proc. wyższa w porównaniu z tym samym okresem przedpandemicznego 2019 roku i o 8 proc. wyższa niż w ubiegłym roku. 

Zimą też będzie drożej

Już wiadomo, że drożej będzie też zimą. Średnio ceny podskoczyły o 4 procent rok do roku. To wynik popytu większego o 15 procent w porównaniu z sezonem 2022/2023.  

TUI informuje, że na pierwszy kwartał nowego roku rozliczeniowego, czyli rezerwacji na późne lato i wczesną zimę, wyprzedanych jest 57 procent miejsc, czyli o 1 procent więcej niż przed rokiem. Największym zainteresowaniem cieszą się Wyspy Kanaryjskie, Egipt i Wyspy Zielonego Przylądka, a w segmencie dalekich krajów Meksyk, Tajlandia i Dominikana.

"Obsługa nas okradła, na podłodze był mocz". Wakacje życia Polaków zmieniły się w horror
all inclusive horror
-To miały być wakacje naszego życia, a okazały się koszmarem - mówi redakcji Turyści.pl pani Laura. Luksusowy 5-gwiazdkowy hotel nie przypominał niczego, co zarezerwowali wcześniej turyści. Na miejscu grupa Polaków zastała "brud, mocz na podłodze, potwornie oblepione naczynia" oraz fatalną obsługę, która dodatkowo ich okradła..."Biuro podróży Rainbow zafundowało nam horror. Po powrocie z wakacji wszyscy jesteśmy chorzy!" - dodaje turystka.Pani Laura wybrała się wraz z mężem i czwórką swoich przyjaciół na krótki urlop w Tunezji. Korzystając ze znanego biura podróży Rainbow, zarezerwowali 4 dni w 5 gwiazdkowym hotelu Vincci Saphir Palace. Wakacje nie należały do najtańszych - 4 noce kosztowały 2100 zł od osoby.
Czytaj dalej
Wakacje Polaków na all inclusive zmieniły się w horror. "Przecież nie odłączę dziecka od kroplówki!"
Turcja horror wakacje
Jadąc na rodzinne wakacje all inclusive z pewnością nikt nie zakłada, że zamiast plaży, punktem obowiązkowym będzie pobyt w szpitalu. Niestety, takie wypadki zdarzają się nawet najlepiej przygotowanym turystom. Aby być spokojnym o swój wypoczynek w słonecznej Turcji, pani Justyna wykupiła wakacje all inclusive wraz z ubezpieczeniem w jednym z największych polskich biur podróży. W tym przypadku, był to jednak poważny błąd.- To była po prostu katastrofa - opowiada nam o swoich doświadczeniach z Itaką oraz ubezpieczycielem turystka z Polski. Wszystko zaczęło się od poważnej choroby dziecka…
Czytaj dalej