Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Warszawa. Awaryjne lądowanie samolotu. Na pokładzie ponad 100 osób
Natalia Księżak
Natalia Księżak 29.05.2024 08:14

Warszawa. Awaryjne lądowanie samolotu. Na pokładzie ponad 100 osób

lotnisko warszawa
fot.Tobias Arhelger/Shutterstock

Awaryjne lądowanie pasażerskiego samolotu na lotnisku w im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Pilot maszyny zgłosił problemy techniczne związane z hermetyzacją. Na pokładzie znajdowało się 117 osób.

W gotowości było 12 wozów strażackich i służby medyczne.

Awaryjne lądowanie samolotu na lotnisku Chopina w Warszawie

Do zdarzenia doszło we wtorek wieczorem na głównym lotniku stolicy.  Pasażerski samolot Boeing 737, lecący z tureckiego Izmiru do Warszawy zgłosił problemy z hermetyzacją.

Samoloty pasażerskie latają na wysokości około 11-13 km nad poziomem morza.  "Na tej wysokości ciśnienie na zewnątrz samolotu jest zbyt niskie, by móc oddychać, tlenu jest około jednej czwartej w stosunku do tego, co na ziemi. Dlatego kabina jest hermetyzowana" - wyjaśnia Brian Clegg w książce "Inflight Science". Hermetyzacja kabiny odpowiada więc “pompowaniu” do jej wnętrza powietrza tak, aby utrzymać żądane parametry. W przypadku problemów z tym systemem, występuje zagrożenie dekompresją.

Czytaj więcej: "Trzy razy tyle turystów, co w zeszłym roku". Długi weekend w Polsce - gdzie jeszcze są wolne miejsca?
 

Samolot SunExpress leciał z Izmiru do Warszawy

Awaryjne lądowanie samolotu z Izmiru miało miejsce około godziny 20:00. To postawiło służby w Warszawie w stan najwyższej gotowości. Na miejscu było 12 wozów strażackich i służby medyczne. Jest to standardowa procedura, w przypadku lądowania awaryjnego.

“Alarm został już odwołany, a lądowania na lotnisku im. Chopina wznowione” - przekazała Anna Dermont, rzeczniczka lotniska Chopina. W rozmowie z RMF FM potwierdziła także, że samolot tureckiej linii SunExpress bezpiecznie wylądował w asyście służb. Na szczęście nikomu nic się nie stało. 

Czytaj więcej: To była miłość od pierwszego wejrzenia. Polacy w mig zakochali się w tej wyspie
 

Na pokładzie samolotu z Izmiru było 117 osób

Na pokładzie samolotu było 117 osób. Dzięki zastosowaniu odpowiednich procedur służb lotniskowych incydent zakończył się bezpiecznie. Nikt z pasażerów nie ucierpiał. Zdarzenie pokazuje, jak ważne jest także szkolenie i doświadczenie załogi samolotu.

Ruch na lotnisku odbywa się zgodnie z planem. 

W weekendy do tej atrakcji ustawiają się tłumy turystów. To już ostatni dzwonek, żeby się załapać
turysci
Kolejka wygląda tak, jakbyśmy wszyscy czekali przynajmniej na mecz lub koncert. "Stoimy już kilkanaście minut. Ogonek aż zakręca, tego się nie spodziewaliśmy” - mówi pani Ania z 3-letnią córeczką na rękach. Wraz z mężem postanowiła w weekend wybrać się do… Ogrodu Botanicznego PAN. To i podobne miejsca w całej Polsce przeżywają obecnie swój renesans. Wszelkie kwiatowe parki stały się w ostatnich latach niezwykle popularne - nie tylko w grupie starszych miłośników zieleni, ale również (o dziwo!) - młodzieży. Szczególnie teraz wielu turystów spieszy z wizytą. Dlaczego? To już ostatni dzwonek, żeby się załapać…Ogród Botaniczny Pan to nie tylko piękne nasadzenia i rajskie kwiaty. Niektóre z roślin są wręcz… śmiercionośne, o czym zdążył nas przekonać jeden z miejscowych ogrodników…
Czytaj dalej
"Trzy razy tyle turystów, co w zeszłym roku". Długi weekend w Polsce - gdzie jeszcze są wolne miejsca?
krupówki turyści
Chociaż do wakacji został już tylko miesiąc to Polacy nie czekają z wyjazdami i chętnie korzystają z uroków ciepłej wiosny w kraju. Rezerwacji na tzw. „czerwcówkę”, czyli przedłużony weekend po święcie Bożego Ciała, jest już trzy razy tyle, co w zeszłym roku, a należy się spodziewać ich jeszcze więcej – wynika z analizy Nocowanie.pl.Za kilka dni rozpocznie się kolejny tej wiosny długi weekend, który chętnie spędzimy na wyjeździe.
Czytaj dalej