Turysci.pl > Europa > Wakacje w Rzymie? Lepiej obejrzyj ten filmik. Zobaczysz całą prawdę o największych atrakcjach
Magda Antoł
Magda Antoł 24.05.2023 12:05

Wakacje w Rzymie? Lepiej obejrzyj ten filmik. Zobaczysz całą prawdę o największych atrakcjach

Bazylika św. Piotra
Fot. Pixabay

Robi się coraz cieplej, więc wkrótce tłumy turystów pojawią się w krajach śródziemnomorskich. Na pierwsze efekty tłumów nie musieliśmy długo czekać.

W tegoroczne wakacje Włochy będą najchętniej wybieranym miejscem na odpoczynek przez Polaków. Jednak nie tylko nasi rodacy wybiorą się w podróż na Półwysep Apeniński. Już teraz turyści dali o sobie znać, przez co możemy się spodziewać pewnych utrudnień w zwiedzaniu.

Turyści oblegają popularne atrakcje

Ostatnio Jessi i Alesso, amerykańsko-włoska para z TikTok’a, wrzucali u siebie krótkie filmiki ze zwiedzania Rzymu. Na jednym z nich uchwycili koszmar niejednego turysty.

@thepasinis

The lines in Rome, May 2023! 😱

♬ Originalton - Kati

Na filmie widać, że aktualnie jedne z bardziej znanych atrakcji stolicy Włoch przeżywają zmasowany atak turystów. Oglądając materiał, trudno stwierdzić, czy kolejka w ogóle ma koniec. Tłumy ludzi czekają, aby wejść do Panteonu, Muzeum Watykańskiego i Bazyliki św. Piotra. Ciężko też przyjrzeć się z bliska pięknej fontannie di Trevi, gdzie może nie udać się robienie zdjęć bez pomocy selfie sticka.

Rzymskie atrakcje cieszą się dużym zainteresowaniem

Nic dziwnego, że akurat w tych miejscach można natrafić na tłumy. Bazylika św. Piotra jest jednym z najważniejszych ośrodków pielgrzymkowych dla chrześcijan. Wedle tradycji bazylika jest położona na miejscu pochówku św. Piotra, czyli pierwszego papieża w tradycji chrześcijańskiej. Oprócz niego pochowani są tam inni papieże, m.in.: Grzegorz Wielki czy Jan Paweł II. Natomiast Muzeum Watykańskie należy do jednych z najczęściej odwiedzanych na świecie. W środku zgromadzone są dzieła sztuki, pochodzące z kolekcji poszczególnych papieży.

W Rzymie znajdziemy też atrakcje nie tylko poświęcone religii chrześcijańskiej. Oblegany na filmie Panteon jest bardzo dobrze zachowaną pozostałością po dawnej religii Rzymian, który był poświęcony bóstwom oraz ówczesnemu cesarzowi Hadrianowi. Co do fontanny di Trevi, jest ona najbardziej znaną barokową konstrukcją w mieście. Jest zasilana wodą z akweduktu pochodzącego z I wieku n.e. Ostatnio padła ofiarą aktywistów ekologicznych, którzy w ramach protestu zabarwili wodę czarnym płynem z węgla drzewnego.

Kiedy najlepiej zwiedzać Rzym?

Pomimo tego, że Włochy są krajem śródziemnomorskim, pogoda nie zawsze może dopisać. W sezonie późnojesiennym i zimowym temperatura spada nawet poniżej 10 stopni. Jednak w tym czasie jest większa szansa na zwiedzanie muzeów i galerii sztuki bez dużych kolejek. A jeśli planujemy oglądać inne, bardziej otwarte atrakcje, to możemy próbować szczęścia w marcu i kwietniu, kiedy nie ma upałów. Za to musimy być lepiej przygotowani na ewentualną zmianę pogody.