Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Na topie > Już wiadomo, gdzie Polacy spędzą wakacje. Dominator ma groźnych rywali
Magda Antoł
Magda Antoł 17.05.2023 17:01

Już wiadomo, gdzie Polacy spędzą wakacje. Dominator ma groźnych rywali

Samolot LOT
Fot. Flickr/Janusz Jakubowski

Wakacje coraz bliżej, więc Polacy już zabierają się za poszukiwania swoich wymarzonych miejsc na wyjazd. Choć do sezonu urlopowego zostały jeszcze prawie dwa miesiące, już teraz wiadomo, które kierunki będą cieszyły się dużą popularnością.

Polacy już szykują się do sezonu wakacyjnego i nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem rezerwują bilety lotnicze. Dzięki analizie wyszukiwań klientów ekspercie eSky.pl mogli stworzyć prognozę, na podstawie której wiemy, gdzie Polacy spędzą wakacje w 2023 r.

W czołówce kraje śródziemnomorskie

Dane wyszukiwań dotyczące okresu czerwiec-sierpień wskazują, że Polacy tegoroczne wakacje bardzo chętnie spędzą we Włoszech. Według eSky.pl to właśnie ten kierunek cieszy się największą popularnością. Zapytania dotyczące tego kraju stanowią aż 27 proc. całości. To wynik o trzy punkty procentowe lepszy niż przed rokiem. Polacy wakacje najczęściej spędzą w Rzymie, Mediolanie, Bari, Neapolu oraz w Katanii i Palermo na Sycylii.

Na pozostałych miejscach podium uplasowały się Hiszpania i Grecja. Pytania o te kierunki stanowią kolejno 21 proc. i 13 proc. W Hiszpanii największym zainteresowaniem cieszyły się Barcelona, Majorka, Alicante i Malaga. Natomiast w Grecji popularnymi celami podróży były Ateny, wyspy Korfu i Rodos, a także Chania na Krecie.

Francja i USA cieszą się zainteresowaniem Polaków

Poza podium znalazły się Francja, Chorwacja, USA, Portugalia, Bułgaria, Cypr oraz Malta. Jak widać, zainteresowanie Chorwacją nie zmalało pomimo wejścia państwa do strefy euro. eSky.pl zwraca uwagę, że linie lotnicze uruchomiły nowe połączenia do m.in.: Splitu, Zadaru i Dubrownika, co mogło wpłynąć na wybór Polaków. 

W rankingu może zaskakiwać pojawienie się Francji i USA. Jednak rzecznik prasowy eSky.pl Deniz Rymkiewicz zauważa, że Paryż czy Nowy Jork są dobrymi bazami wypadowymi do innych miejsc wakacyjnych, co wpływa na wzrost zainteresowania.

Ile dni spędzą Polacy na wakacjach?

To zależy od cen m.in.: noclegów, jedzenia czy biletów lotniczych. W większości wymienionych krajów Polacy spędzą około ośmiu czy dziewięciu dni. Najdłużej turyści z naszego kraju będą wypoczywać w USA. Spędzą tam ponad dwa tygodnie. Dłuższy pobyt użytkownicy serwisu planują również w Bułgarii (dziesięć dni). Natomiast najkrócej chcą przebywać we Francji (pięć dni).

Ciekawą informacją jest to, że Polacy zaczynają wcześniej planować swoje wakacje. Według Deniza Rymkiewicza wpływ na to ma chęć zorganizowania dłuższych wyjazdów w korzystniejszych cenach, zwłaszcza w dobie inflacji. Podobnie sprawa ma się z liczbą osób, jaką turyści zabierają na wakacje. Do tańszych miejsc, np.: Bułgarii, chętniej jeżdżą z rodziną lub znajomymi. Natomiast w podróży do droższych krajów ograniczają się do wypadów we dwoje.

Źródło: eSky.pl