Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Na topie > Polacy już zaczęli planować wakacje 2021. Duża zmiana w porównaniu do poprzednich lat
Sara Osiecka
Sara Osiecka 17.01.2021 19:19

Polacy już zaczęli planować wakacje 2021. Duża zmiana w porównaniu do poprzednich lat

Wakacje 2021 będą inne
unsplash.com David Vives

Wakacje w 2020 roku znacznie różniły się od poprzednich ze względu na pandemię koronawirusa. Procedury wylądały inaczej, niektóre kierunki trzeba było sobie odpuścić, a i wielu turystów wolało nie ryzykować zarażenia i zostało w domach. Jak sezon letni będzie wyglądał w tym roku?

Jakie będą wakacje 2021?

W rozmowie z Wirtualną Polską Klaudyna Fudala, rzeznika portalu wakacje.pl, stwierdziła, że można zauważyć pewnego rodzaju odwilż jeśli chodzi o wakacje. Być może wynika z tego, że Polacy optymistycznie patrzą w przyszłość i uważają, że lato 2021 będzie lepszym czasem do podróżowania niż cały poprzeni rok.

Ekspertka zauważyła też ciekawe zjawisko - o ile w minionych latach Polacy na początku nowego roku jedynie się orientowali, jakich wakacyjnych ofert można się spodziewać, teraz już kilka miesięcy wcześniej nie tylko szukają informacji, ale też rezerwują wyjazdy z dużym wyprzedzeniem. To istotna zmiana w porówananiu do poprzednich lat.

Grecja, źródło: unsplash.com, autor: Alex Blăjan

- Zdecydowanie widzimy od początku roku, że wyjazdowa odwilż nadchodzi. Większość osób w biurach podróżny rezerwuje wakacje na lato 2021. Trend się odwrócił, bo wcześniej dominowały rezerwacje last minute - powiedziała.

Rodacy rezerwują także wyjazdy w kwietniu i maju. Tak duże wyprzedzenie może być spowodowane obawą, że w sezonie letnim ludzie masowo zaczną wykupować wycieczki i nie będzie można skorzystać z wymarzonego urlopu za granicą. Cała branża zapewne trzyma kciuki, by faktycznie w 2021 roku wyglądała lepiej, niż w 2020, gdy notowano ogromne straty.

Fudala mówi także o najpopulaniejszych kierunkach. Tutaj nie będzie zaskoczeń: jak zwykle królują Egipt, Grecja, Tu?rcja i Bułgaria. Takich ofert pradopodobnie będzie najwięcej w biurach podróży, jednak przy wyborze oferty warto zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów.

Egipt, źródło: unsplash.com, autor: Simon Berger

Rzeczniczka zwróciła uwagę na bardzo ważny fakt - wszystkie hotele, jakie zostaną otwarte, będą surowo przestrzegać zasad reżmu sanitarnego i będą w 100% bezpieczne dla odwiedzających. Zwłaszcza w Turcji przykłada się do tego dużą uwagę.

Ponadto da się zauważyć zmiana w zachowaniu samych turystów. Według słów Fudali, w zeszłym roku podróżni raczej niechętnie podchodzili do kierunków, gdzie wymagane było posiadanie negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Na koniec zeszłego roku, jak i w 2021, widać, że klienci biur podróży o wiele chętniej wybierają wycieczki do miejsc, które go wymagają.

Jako przykład podaje Egipt, gdzie warunkiem wjazdu jest właśnie ujemny wynik testu, a który już w sezonie jesienno-zimowym cieszył się sporym powodeniem wśród turystów z Polski.

- Coraz częściej widzimy zmianę optyki wśród naszych kientów, wśród turystów w ogóle, którzy mówią, że właściwie to jak lecę z testem samolotem czy lecą inni, to mam taką pewność, że lecę z osobami, które nie są zarażone, które są zdrowe i ja sam jestem zdrowy. Właściwie ta optyka zaczęła się zmieniać, że to taki element bezpieczeńswa - mówi.

Jak na razie jednak trudno powiedzieć, jak będą wyglądać wakacje w 2021 roku. Wiele zależy od sytuacji pandemicznej oraz obostrzeń nadawanych przez rząd, jedak jak widać Polacy nie tracą nadziei na szybki powrót do normalności. Co więcej, lato chcą spędzić w zaplanowany sposób i z dbałością o swoje bezpieczeństwo.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Źródło: Wirtualna Polska,