Turysci.pl Świat W tym egzotycznym kraju mówią po polsku. Mało kto z nas tam był
fot. Canva

W tym egzotycznym kraju mówią po polsku. Mało kto z nas tam był

8 kwietnia 2024
Autor tekstu: Marlena Kaczmarek

Jak podaje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, językiem polskim posługuje się na świecie aż 45 mln osób. Nie wszyscy oczywiście zamieszkują kraj nad Wisłą. W niektórych zakątkach świata polski należy nawet do języków urzędowych.

Język polski na świecie

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego szacuje, że na świcie ponad 45 mln osób włada językiem polskim. Nie oznacza to jednak, że wszyscy mieszkają w naszym kraju. Sporo naszych rodaków wyemigrowało za granicę m.in. do Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Kanady.

"Obecnie coraz większe grono osób jest zainteresowanych polską kulturą i językiem polskim, co systematycznie zwiększa liczbę zainteresowanych uzyskaniem urzędowego poświadczenia znajomości języka polskiego jako obcego" - napisano na stronie ministerstwa.

Polski językiem urzędowym w Brazylii

Jak się okazuje, w 2022 r. w gminie Aurea w Brazylii polski stał się drugim - po portugalskim - językiem urzędowym. W Ameryce Południowej mieszka wielu potomków Polaków. Jednym z nich jest Fabricio Vicroski (Wichrowski) z Kolegium Sektorowego na rzecz Różnorodności Językowej w Rio Grande do Sul. Dzięki wsparciu ze strony m.in. Centralnej Repreznetacji Wspólnot Brazylijsko-Polskiej BRASPOL, Instytutu Języka Polskiego i Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", udało się ustanowić polski językiem urzędowym.

To właśnie w Rio Grande do Sul od 1875 r. zaczęli przybywać Polacy podczas licznych fali emigracji.

Polonia w Brazylii

Trudno dokładnie określić, ilu Polaków i potomków Polaków mieszka w Brazylii. Szacuje się, że liczba ta może oscylować między 1,5 a 3 mln.
Przez lata język polski, jak i nasze tradycje tj. narodowe tańce czy potrawy - ewoluowały. Do dziś w wielu, nawet mniejszych miejscowościach, można spotkać polską knajpę czy napisy w tym języku.

Jak twierdzą historycy, w 1929 r. brazylijskie ziemię mogło zamieszkiwać nawet ok. 230 tys. Polaków. Większość z nich zajmowała się pracą na roli oraz rzemiosłem. W latach 20. XX wieku utworzono nawet związek polskich szkół katolickich Oświata.

Czytaj więcej: To już oficjalne. Wizz Air ucieka z polskiego lotniska

Mieszkańcy Podlasia już nie mogą się doczekać. To będzie dla nich okno na świat
Nawet 9 dni wolnego. Te kurorty w maju przeżyją oblężenie
Obserwuj nas w
autor
Marlena Kaczmarek
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy