Turysci.pl Polska W kilka chwil zrobiło się ciemno. Spektakularne zjawisko nad Bałtykiem, będzie ich jeszcze więcej
fot. facebook/Sieć Obserwatorów Burz, ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

W kilka chwil zrobiło się ciemno. Spektakularne zjawisko nad Bałtykiem, będzie ich jeszcze więcej

24 sierpnia 2024
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Turyści przebywający na wakacjach nad Morzem Bałtyckim mieli okazję zaobserwować wyjątkowe zjawisko meteorologiczne. W pobliżu Dębek uformowała się w pełni wykształcona trąba wodna. Do sieci trafiły zdjęcia i nagranie przedstawiające wirujący lej. Nadmorski krajobraz zaprezentował się wyjątkowo groźnie.

Spektakularne zjawisko nad polskim morzem

Wakacje nad Bałtykiem to marzenie wielu Polaków, jednak tegoroczny sezon letni zdecydowanie nie sprzyja kąpielom w polskim morzu. Od początku lipca pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie, przeplatając gorące dni z pochmurnymi obfitującymi w silne opady deszczu i burze z piorunami. W dodatku kilka popularnych kąpielisk na Pomorzu zostało tymczasowo zamkniętych z powodu zakwitu sinic, przekroczenia dopuszczalnego stężenia bakterii Escherichia coli oraz obecności bakterii vibrio vulnificus, popularnie nazywanych przecinkowcami.

Na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie, by plażowicze wdychali powietrze bogate w jod i w spokoju odpoczęli na piasku — a stamtąd z bezpiecznej odległości można było ostatnio obserwować niezwykłe zjawisko.

Czytaj więcej: Ostatnia wioska rybacka nad Bałtykiem kusi bajkową scenerią. Nie ma w Polsce drugiego takiego miejsca

Trąba wodna nad Morzem Bałtyckim

W czwartek 22 sierpnia zamiast plaży skąpanej w słońcu, turyści wypoczywający w Dębkach zastali siwe chmury oraz szalejącą nad wodą trąbę wodną . Jak opowiada pani Marzena, która od 12 lat prowadzi na plaży w Dębkach rodzinny biznes, wirujące leje tańczyły przez dłuższą chwilę na horyzoncie, jednak w czasie przypatrywania się zjawisku “czuła się całkowicie bezpiecznie”.

Widzieliśmy zaczątek tego leja i po kilkunastu sekundach już zbliżał się do tafli wody. Równocześnie podmuchy wiatru były niewielkie, a zachmurzenie dość mocne, ale miejscami się przejaśniało. Sam lej zaczął znikać w momencie, w którym pojawiła się chmura z widocznymi opadami - relacjonowała pani Marzena, cytowana przez TVN Meteo i dodała. - Jedyna rzecz, której żałowałam, to brak możliwości skorzystania z lepszego sprzętu do nagrania tego zjawiska, bo nie byliśmy przygotowani.

Internauci donoszą, że trąbę wodną widziano z wysokości Lubiatowa i Karwi. Osobom fotografującym przepiękne, choć groźnie wyglądające zjawisko można pogratulować “zdobyczy”.

Wkrótce na Bałtyku zaroi się od trąb wodnych

Trąba wodna to w największym uproszczeniu nadwodne tornado o sile słabszej niż trąba powietrzna. Okoliczności powstawania obu zjawisk meteorologicznych są dość zbliżone — trąba wodna polega na formowaniu się pionowego wiru w kształcie leja lub kolumny, połączonych z podstawą chmury kłębiastej lub chmury burzowej. Do powstania trąby wodnej nie jest konieczna obecność superkomórki burzowej z mezocyklonem i charakterystyczną rotacją w chmurze. Leje stoją w miejscu, dlatego nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla plażowiczów obserwujących nadmorski spektakl.

Czytaj więcej: Takie rzeczy nad Bałtykiem tuż przy plaży. Istna plaga na nadmorskich deptakach

Sierpień oraz wrzesień to dobre miesiące do obserwacji trąb wodnych nad wodami Morza Bałtyckiego u wybrzeży Polski. Powierzchnia morza jest ogrzana od ostatnich wysokich temperatur, a w połączeniu z chłodnym powietrzem polarno-morskim czy arktycznym napływającym z Północy, które cechuje się dużą niestabilnością, to wprost idealne warunki do utworzenia się prądów wstępujących, a w rezultacie powstawania trąb wodnych.

Wybuch wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców. Turyści obawiają się o swoje loty
W Polsce "zawaliło się" niebo. Eksperci mówią o niepokojącym zjawisku
Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Wcześniej redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy