Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Unia Europejska rozdaje darmowe bilety na podróż koleją. Mogą z nich skorzystać tylko dwa roczniki
Ania Radke
Ania Radke 25.02.2021 16:00

Unia Europejska rozdaje darmowe bilety na podróż koleją. Mogą z nich skorzystać tylko dwa roczniki

unia europejska
fot. pixabay.com/ StockSnap

Unia Europejska ponownie stratuj z programem DiscoverEU, który w zeszłym roku został zawieszony ze względu na pandemię koronawirusa. Zgodnie z założeniem, 60 tys. młodych ludzi otrzyma szansę na zwiedzenie Europy dzięki bezpłatnym przejazdom kolejowym. Jest to dwa razy więcej niż w poprzednich edycjach, a szanse na bilety otrzymają w tym roku dwa roczniki.

Unia Europejska wznawia program DiscoverEU

Wznowienie programu DiscoverEU ogłosiła na początku tego tygodnia w Parlamencie Europejskim Mariya Gabriel, komisarz UE ds. innowacji, badań, kultury, edukacji i młodzieży - przekazał portal EurActiv. Celem programu jest umożliwienie osiemnastolatkom z Europy odbycia podróży pociągiem, podczas której odkryją zalety swobodnego przemieszczania się po Unii Europejskiej oraz poznają różnorodność Starego Kontynentu, jak również jego dziedzictwo kulturowe i historię.

Bezpłatne bilety na podróż koleją po Unii Europejskiej przydzielane są państwom członkowskim na podstawie liczby ludności. Mogą ubiegać się o nie osoby, które w danym roku skończyły 18 lat. Ze względu na zawieszenie programu w zeszłym rogu, podczas tej edycji o bilety mogą ubiegać się również osoby, które w dorosłość wkroczyły w 2020. Jednocześnie pula darmowych przejazdów została zwiększona z 30 tys. do 60 tys.

Do programu DiscoverEU kwalifikują się młodzi obywatele Unii Europejskiej z dwóch roczników – 2002 i 2003. Zgłoszenia mają być przyjmowane w październiku, a podróże będą mogły się odbywać w wybranym okresie 30 dni pomiędzy marcem 2022 a marcem 2023. Ze względu na dynamiczną sytuację epidemiologiczną, podróżni otrzymają wyjątkowo możliwość elastycznych rezerwacji, a także ubezpieczenie na wypadek nagłych zmian.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Aby otrzymać darmowe bilety na przejazd pociągami, należy przejść proces aplikacyjny, który wymaga od kandydatów odpowiedzi na sześć pytań dotyczących historii i kultury Europy. Następnie urzędnicy Komisji Europejskiej przeglądają udzielone odpowiedzi, aby na tej podstawie wyłonić zwycięzców.

Od 2022 roku DiscoverEU będzie finansowany w ramach programu Erasmus +. Oznacza to, że zostanie on rozszerzony o kraje biorące udział w tym programie spoza UE. Tym samym DiscoverEU będzie musiał spełniać dodatkowe cele, w tym obejmować wymiar edukacyjny.

Ponadto, w tym roku obchodzony jest Europejski Rok Kolei, a zgodnie z założeniami, DiscoverEU będzie kluczowym elementem wspierającym cele obchodów i zmieniającym podejście młodych ludzi do podróży koleją.

Nowe generacje programów Unii Europejskiej mają zachęcać uczestników do korzystania z ekologicznych środków transportu, takich jak podróż koleją. Według badań transport odpowiada za 25 proc. emisji gazów cieplarnianych w UE, transport kolejowy to jedynie 0,4 procent tej liczby.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Euractiv