Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Premier UK ogłosił plan stopniowego znoszenia restrykcji. Branża turystyczna może nie być zachwycona
Ania Radke
Ania Radke 24.02.2021 12:40

Premier UK ogłosił plan stopniowego znoszenia restrykcji. Branża turystyczna może nie być zachwycona

uk podało datę
fot. unsplash/ Hedgehog Digital

UK wprowadziła jedne z najsurowszych restrykcji w związku z pandemią koronawirusa. Poniedziałkowe wystąpienie Borisa Johnsona było zatem dla wielu Brytyjczyków bardzo istotne. Decyzje dotyczą jednak tylko Anglii. Szef rządu przedstawił ramowy plan znoszenia restrykcji, w myśl którego stopniowo przywracane będą kolejne elementy życia społecznego.

Premier UK ogłosił plan wychodzenia z lockdownu

Plan stopniowego wychodzenia z lockdownu podzielony jest na kilka etapów, a jego kulminacja ma nastąpić 21 czerwca. Właśnie wtedy według Johnsona najwcześniej zostaną zniesione wszystkie restrykcje ograniczające kontakty społeczne.

Boris Johnson ogłosił w poniedziałek w Izbie Gmin, że plan znoszenia restrykcji jest możliwy do realizacji dzięki sprawnemu prowadzeniu programu szczepień. Pierwszą dawkę preparatu otrzymało już 17,5 mln obywateli. Jak zapowiedział premier, plan wychodzenia z lockdownu podzielony jest na 4 etapy.

Pierwszy etap rozpocznie się 8 marca, kiedy wszystkie szkoły w Anglii wrócą do trybu stacjonarnego. 29 marca natomiast mieszkańcy będą mogli m.in. spotykać się na świeżym powietrzu maksymalnie w sześć osób lub członków dwóch gospodarstw domowych. Tego samego dnia przestanie obowiązywać również nakaz pozostawania w domach z wyjątkiem kilku uzasadnionych powodów.

Niestety, nie dla wszystkich program rządu jest optymistyczny. Podczas przemówienia padła również bardzo ważna data z punktu widzenia branży turystycznej i lotniczej. Jest to informacja o zniesieniu restrykcji dotyczących lotów międzynarodowych. Obecnie obowiązuje zakaz podróży lotniczych z i do Anglii, z wyłączeniem wyjątkowych sytuacji.

Według zapowiedzi Johnsona zakaz ten będzie musiał zostać utrzymany w mocy przynajmniej do 17 maja. Jak poinformował premier, dopiero wtedy restrykcje dotyczące podróży będą mogły zostać najwcześniej zniesione. Podkreślił jednak, że jest to tylko pierwszy możliwy termin. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść 12 kwietnia.

Myślę, że ustawienie daty 12 kwietnia da ludziom czas, aby podjąć decyzję w sprawie swoich wakacyjnych podróży, a jeśli wszystko pójdzie dobrze, to branża lotnicza może znów zacząć rosnąć do końca roku – powiedział Johnson cytowany przez portal Fly4Free.

westminster-902972-1280-1614162899.jpg
Londyn

Londyn, fot. Pixabay/ pdimaria

Decyzja premiera została przyjęta przez biura podróży i linie lotnicze z mieszanymi uczuciami. EasyJet i British Airways twierdzą, że podanie granicznej daty to dobra informacja, jednak z drugiej strony – eksperci uważają, że dla branży przedłużenie zakazu podróży na okres Wielkanocy to dla wielu firm fatalna informacja.

Decyzja o przedłużeniu zakazu lotów to również cios dla polskich lotnisk, których siatki połączeń w dużej mierze opierają się na połączeniach Ryanaira i Wizz Aira do Wielkiej Brytanii. Biorąc pod uwagę obowiązujące obecnie restrykcje w podróżowaniu, część połączeń z Polski do UK może zostać zawieszona na dłużej niż pierwotnie sądzono.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl:

Źródło: Fly4Free