Turysci.pl Lotniska i linie lotnicze Tyle kosztują napoje i jedzenie na pokładzie Ryanaira. Niektóre ceny pozytywnie zaskakują
fot. Marlena Kaczmarek/ Turyści

Tyle kosztują napoje i jedzenie na pokładzie Ryanaira. Niektóre ceny pozytywnie zaskakują

12 stycznia 2024
Autor tekstu: Marlena Kaczmarek

W trakcie lotu na pokładzie Ryanaira co jakiś czas załoga zachęca do kupna napojów, przekąsek, ciepłych dań czy kosmetyków. Nie wszyscy jednak się na to decydują. Wiele osób uważa, że produkty te mogą być horrendalnie drogie. Rzeczywistość jest jednak inna.

Ku mojemu zdziwieniu odkryłam, że kawa na pokładzie samolotu jest tańsza, niż serwowana na lotnisku we Wrocławiu.

Napoje i przekąski na pokładzie samolotu

Załoga pokładowa wielokrotnie w trakcie podniebnego rejsu informuje o możliwości kupienia ciepłych przekąsek, napojów czy kosmetyków tj. perfumy, akcesoria do makijażu. W tym celu stewardessy rozdają katalogi, w których widnieją ceny oferowanych produktów.

Podczas mojego ostatniego lotu wzięłam taką gazetkę, by zapoznać się z proponowaną ofertą. Spodziewałam się bardzo wygórowanych cen, jeszcze wyższych niż na europejskich lotniskach. Byłam jednak w błędzie.

Za oferowane produkty owszem, trzeba w przestworzach zapłacić więcej, niż np. w supermarkecie, jednak nie są to kwoty aż tak zaporowe, jak myślałam. Np. na wrocławskim lotnisku za “zwykłą” kawę americano należy w tamtejszej restauracji zapłacić ok. 22 zł. Na pokładzie Ryanaira kawa Lavazza kosztuje 3,15 euro (ok. 13,75 zł).

Jedzenie i napoje na pokładzie Ryanaira

Na pokładzie Ryanaira można kupić tzw. “Value Deal” za 10,99 euro (ok. 48 zł). Co się na to składa? Jeden napój (do wyboru m.in. herbata, kawa, Coca-Cola, Sprite, Fanta, Capri, gorąca czekolada, itp.), jedna przekąska (do wyboru m.in. chipsy Pringles, precle, żelki Haribo, baton Snickers/Twix/Kinder Bueno/KitKat, czekoladowy croissant, ciastka, itp.) oraz jedna kanapka/panini (do wyboru m.in.: gorąca bagietka z bekonem, świeża kanapka, panini z kurczakiem lub szynką i serem na gorąco).

Oczywiście nie twierdzę, że taki zestaw za ok. 48 zł wychodzi tanio, jednak biorąc pod uwagę ceny na niektórych europejskich lotniskach, można uznać tę kwotę za względnie przystępną. Kanapki lub panini (bez napoju i przekąski) kosztuje 6,25 euro (ok. 27,30 zł).

“Hungry Deal” to propozycja kolejnego zestawu. Tym razem za 11,99 euro (ok. 52,3 zł) możemy kupić: jeden napój (jak wyżej), jedną przekąskę (j.w.) oraz jeden ciepły posiłek (do wyboru: zielone curry, wegańska lasagne, lasagne z wołowiną i makaron Barilla Bolognese). Za dodatkowe trzy euro można dokupić np. bezalkoholowy napój, tj. piwo, wino, cydr.

Słodkie przekąski (np. batony tj. KitKat, Twix, Mars, Kinder Bueno, itp.) kosztują 2,5 euro, a chipsy (np. Pringles) lub ciastka - 3 euro. Napoje w puszkach tj. Fanta, Coca-Cola, Sprite to wydatek rzędu 3,25 euro. Drogo wychodzi butelka półlitrowej wody - 3 euro.

Perfumy i kosmetyki na pokładzie Ryanaira

Lecąc pierwszy raz samolotem pasażerów może zadziwić to, że na pokładzie są sprzedawane kosmetyki i perfumy. Jak wypadają cenowo na tle ich “ziemskich” odpowiedników? Jest to zależne oczywiście od sklepu, jednak na pierwszy rzut oka kwoty te są zbliżone do rynkowych.

Poniżej ceny niektórych perfum do kupienia na pokładzie Ryanaira:

  • Yves Saint Laurent “Optium” 30 ml - 62,4 euro (ok. 273 zł)
  • Lancome “La Vie est Belle” 50 ml - 75,2 euro (ok. 329 zł)
  • Michael Kors “Sexy Amber” 100 ml - 39,9 euro (ok. 175 zł)
  • Versace “Yellow Diamond Intense” 90 ml 39,9 euro (ok. 175 zł)
  • Rabanne “Fame” 50 ml - 79,2 euro (ok. 346 zł)
  • Carolina Herrera “Good Girl” 50 ml - 77,6 euro (ok. 340 zł)
  • Rabanne “Phantom” 50 ml - 60,8 euro (ok. 266 zł)
  • Carolina Herrera “Bad Boy” 50 ml - 60 euro (ok. 262 zł)
  • Hugo Boss “Boss Bottled Parfum” 50 ml - 64 euro (ok. 280 zł)
  • Jean Paul Gaultier “Scandal pour homme” 50 ml 63,2 euro (ok. 276 zł)
  • Rabanne “Million” 50 ml - 57,6 euro (ok. 252 zł).

Alkohol na pokładzie Ryanaira

Załoga pokładowa zaznacza, że zabronione jest picie własnego alkoholu na pokładzie linii Ryanair. Procenty można jednak kupić w przejezdnym kramiku. 50 ml mocnego alkoholu (np. Jack Daniels, Jameson Irish Whiskey, Bombay Sapphire Gin, Absolut Vodka, Bacardi Rum) kosztuje 6,5 euro, natomiast za 50 ml napojów premium (tj. Drumshanbo Gunpower Irish Gin, Teeling Small Batch Irish Whiskey, Grey Goose Vodka) trzeba zapłacić 8,5 euro.

Dodatkowo, na pokładzie można kupić małe piwo za 6,25 euro lub koktajle. Ceny drinków zaczynają się od 9,5 euro. 200 ml prosecco kosztuje 8 euro, a 187 ml wino Mala Peira 7 euro.

Podsłuchała rozmowę pasażerów we Flixbusie i zamarła. Policja zatrzymała autobus w samą porę
Huczne otwarcie jednego z najnowocześniejszych dworców w Polsce. Mieszkańcy czekali na to trzy lata
Obserwuj nas w
autor
Marlena Kaczmarek
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl
turystyka Lotniska i linie lotnicze polska świat poradnik podróżnika quizy