TVN BiS o sprawie Bośni i Hercegowiny.

Fot. Pixabay.com/sweetlouise/zdjęcie poglądowe

Pilna wiadomość MSZ do Polaków. Chodzi o obostrzenia

27 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Bartek Wojnowski

Udostępnij:

TVN BiS informuje o kolejnych zmianach w przepisach sanitarnych jednego z państw Półwyspu Bałkańskiego. Rząd krajowy deklaruje, że przekroczenie granicy będzie się wiązało z okazaniem stosownych dokumentów potwierdzających m.in. brak nosicielstwa wirusa COVID-19.

TVN BiS: Obowiązkowe testy na Bałkanach

Pomimo wcześniejszych deklaracji państw regionu, wakacje na Bałkanach mogą być niemałym wyzwaniem. Według ustaleń redakcji TVN Biznes i Świat, w środę (26 sierpnia) przedstawiciele polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych poinformowali, że rząd Bośni i Hercegowiny wprowadza nowe przepisy sanitarne. Od teraz wjazd na teren kraju będzie się wiązał z wcześniejszym przeprowadzeniem testów na COVID-19 i przedstawieniem dokumentów z badań służbom celnym (badania na terenie Polski to koszt rzędu około 400-500 zł). Co ważne, miejscowe służby sanitarne podały konkretny termin, w którym turyści mają uzyskać wynik ujemny, a także potencjalne wyjątki od nowych reguł sanitarnych. Ponadto, pojawia się także kwestia paszportów.

- Zasada obowiązuje wszystkich bez względu na wiek, również dzieci i odnosi się do wjazdów na teren BiH, w tym do Medjugorje. Test można wykonać także w Chorwacji. Nie obowiązuje kwarantanna - czytamy w komunikacie Ministerstwa Spraw Zagranicznych cytowanym przez TVN BiS.

Tylko paszport i testy. TVN BiS o wjeździe na Bałkany

Jak podają dziennikarze TVN BiS, Bośnia i Hercegowina wymaga testów przeprowadzonych nie wcześniej, niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy kraju. Co więcej, wjazd do Bośni i Hercegowiny w myśl ostatnich przepisów sanitarnych, może odbywać się wyłącznie na podstawie ważnego paszportu. Wyjątkiem od reguły jest przejazd przez “korytarz” w miejscowości Neum (60 km od Dubrownika), ale tylko na trasie między Dubrownikiem do północnej części Chorwacji (i na odwrót). Taki ruch ma charakter tranzytowy i nie wymaga posiadania testów oraz paszportu (wystarczy okazanie dowodu osobistego), jednak "zboczenie" z trasy na teren BiH bez dokumentów będzie wiązał się z karą mandatu. 

- W praktyce zdarza się, że funkcjonariusze Straży Granicznej BiH przepuszczają za okazaniem samego dowodu osobistego. Proszę mieć na uwadze, że nie zmienia to faktu, że służby bośniackie wciąż mogą żądać okazania paszportu podczas wyjazdu z BiH lub samego pobytu wewnątrz państwa. Tym samym próba wjazdu na podstawie jedynie dowodu osobistego odbywa się na własną odpowiedzialność - informował krajowy MSZ cytowany przez TVN BiS.

Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

Źródło: TVN BiS