Turysci.pl
Koszt wakacji nad Adriatykiem pozytywnie zaskakuje.

Fot. Pixabay.com/ Alexander Grishin

Na Bałkanach jest kraj, który przyjmie latem turystów. Ile będą kosztowały wakacje nad Adriatykiem?

30 Maja 2020

Autor tekstu:

Bartek Wojnowski

Udostępnij:

Koszt tegorocznych wakacji dla wielu nadal pozostaje tajemnicą, a doniesienia z południa Europy tylko podsycają domysły turystów. Pierwszym źródłem informacji, a więc i miernikiem w tych trudnych czasach ma być jedno z państw Półwyspu

Koszt wakacji szacuje się na podstawie ofert przewoźników, dostępności bazy noclegowej, czy przewidywanej pogody w regionie. Tak było przynajmniej do tej pory. Obecnie koronawirus całkowicie zmienił zasady gry. Powrót do stabilności sektora turystycznego sprzed pandemii zajmie najpewniej długie lata, ale nadzieją może być kraj, który w ostatnich dniach ogłosił całkowite pokonanie wirusa. To pierwszy taki przypadek w Europie.

Koszt wakacji podyktowany przez koronawirusa

Hiszpania, Włochy, Wielka Brytania, czy Francja. To tam koronawirus zbiera największe żniwo, a lokalne władze biją na alarm. Niesławna już Lombardia czy Półwysep Iberyjski stały się największymi ogniskami pandemii w Europie. Tamtejsze media podają, że nawet rząd próbuje sztucznie zaniżać statystyki, aby tylko uniknąć niepokojów społecznych. Tymczasem pewne państwo skutecznie poradziło sobie z szalejącą pandemią. Całkiem możliwe, że w tym roku to właśnie na ten kierunek Polacy postawią najchętniej. Pytanie tylko – jaki będzie koszt takiego wyjazdu?

Władze Czarnogóry ogłosiły, że kraj jest całkowicie wolny od koronawirusa. Od początku pandemii odnotowano 324 potwierdzone przypadki zakażeń, 315 ozdrowień i 9 zgonów. Co ciekawe, to właśnie Czarnogóra odnotowała swój pierwszy przypadek jako ostatnia w całej Europie. Teraz władze stawiają na szybkie odmrożenie gospodarki i otwarcie się na turystów. Od 1 czerwca czarnogórskie władze pozwolą na działalność klubów nocnych i dyskotek, jak również kin, teatrów, czy przedszkoli. Co więcej, wrócą także wydarzenia sportowe i zgromadzenia do 200 osób. Rząd przedstawił również pierwsze procedury dla turystów zagranicznych.

Koszt bałkańskich wakacji

Jeśli liczba przypadków w kraju pobytu stałego cudzoziemca jest mniejsza niż 25 na 100 tys. mieszkańców, może on bez większych problemów wjechać na teren Czarnogóry. Ponadto, turystów z takich państw nie obowiązywałaby żadna forma kwarantanny. Według komunikatów tamtejszych władz, jak na razie z tej zasady mogą skorzystać obywatele Islandii, Irlandii, Norwegii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Estonii, Niemiec, Czech, Słowacji, Szwajcarii, Węgier, Austrii, Chorwacji, Słowenii, Bośni i Hercegowiny, Macedonii Północnej, Kosowa, Bułgarii, Rumunii oraz Grecji. Niestety, na liście nie ma jeszcze Polski, jednak Polacy nie powinni tracić nadziei. Przemawia za tym koszt wakacji na Bałkanach.

Szacowany koszt wakacji w Czarnogórze może pozytywnie zaskoczyć niejednego turystę. Redakcja portalu naTemat przyjrzała się aktualnym ofertom biur podróży – są już terminy na lipiec. Przykładowo 6-dniowy nocleg w kurorcie Petrovac na Moru to koszt rzędu 1000 zł (bez śniadań). Z kolei miasto Ulcinj przy granicy z Albanią za 6-dnowy pobyt życzy sobie 1300 zł. Co ciekawe, w hotelach 3-gwiazdkowych można znaleźć oferty na 5 dni za 500 zł. Jak na Adriatyk, koszt jest stosunkowo niewielki. Jednakże największym problemem organizacji wyjazdu będzie najpewniej transport. Aktualnie można postawić wyłącznie na jazdę samochodem, co wiąże się z dużymi utrudnieniami na granicach. Jak na razie, połączenia lotnicze realizowane są w bardzo skromnym zakresie, a ceny lotów nie zachęcają – niektóre rejsy to koszt 2400 zł w jedną stronę.

Źródło: naTemat

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >