Turysci.pl
turystyka mają dość

Fot. Wikipedia.org/1878 power/domena publiczna (zdjęcie ilustracyjne)

Nasi sąsiedzi mają dość polskich turystów. Nie mają już siły. Wydali jasny komunikat

27 Września 2020

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Turystyka – choć z reguły kojarzy się z samymi pozytywnymi aspektami – może sprawiać wiele kłopotów. W tym sezonie aż za dobrze przekonali się o tym nasi sąsiedzi, którzy mają wyraźnie dość nieodpowiedzialnego zachowania polskich

Turystyka uprawiana przez Polaków dała się we znaki naszym sąsiadom. Słowackie służby przedstawiły niepokojące statystyki, wydając jasny komunikat w tej sprawie. Mają dość nieodpowiedzialnego zachowania polskich wczasowiczów, którzy będąc na wczasach, zapomnieli o odpowiednim przygotowaniu. Tegoroczny sezon wakacyjny był dla słowackich służb bardzo pracowity.

Z raportu słowackich ratowników górskich z Horskiej Zachrannej Służby wynika, że uprawiana przez Polaków turystyka nie należy do odpowiedzialnych. Zgodnie z przedstawionymi statystykami dotyczącymi tegorocznego sezonu letniego aż jedną czwartą ratowanych w słowackich Tatrach wczasowiczów stanowią właśnie Polacy. Niestety kilku naszych rodaków zginęło w tym regionie.

Turystyka w słowackich Tatrach. Nieprzygotowani i nieodpowiedzialni Polacy.

Słowaccy ratownicy górscy zauważyli, że w tym roku polska turystyka przyczyniła się do wielu niebezpiecznych sytuacji. Nasi sąsiedzi podkreślili, że polscy wczasowicze bardzo często wybierali się w góry nieprzygotowani i nieodpowiednio wyposażeni, nie stosowali się również do zaleceń bezpieczeństwa, przez co wielu z nich potrzebowało pomocy służb. Pojawił się apel do turystów o większy rozsądek.

Jak zauważył Peter Svatojansky z HZS, cytowany przez portal Onet, polscy turyści nie planowali swoich tras i zdarzało im się lekceważyć wysokogórskie szlaki. Zaznaczono także, że część wczasowiczów nie miała wykupionych ubezpieczeń od wypadków, natomiast akcje ratownicze w tym regionie są odpłatne. Według statystyk około 30 procent osób ratowanych przez HZS nie miało polis i musiało pokrywać koszty czynności ratowników.

Niestety w słowackich Tatrach zginęło w tym sezonie wakacyjnym 6 Polaków. Służby przypominają, aby cel wyprawy ustalać jeszcze przed wejściem na szlak, by móc się odpowiednio przygotować. Istotne jest także stosowanie się do informacji turystycznych oraz oznaczeń. Ratownicy zalecają również, aby nie wybierać się na samotne wędrówki i chodzić w parach. Przed wspinaczką każdy powinien też naładować swój telefon i zapisać numer do centrali ratowników górskich.

Turystyka w górach jest bardzo popularna wśród Polaków, natomiast należy pamiętać, że góry to teren, w którym trzeba zachować dużą ostrożność. Na szlakach nie powinno się także spożywać zbyt dużych ilości alkoholu. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o skandalu w popularnym kurorcie.

Źródlo: Onet.pl

Podobne artykuły

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >