Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Turystyczny skarb na mapie Polski. Kusi nie tylko malowniczymi jeziorami
Magda Antoł
Magda Antoł 09.07.2023 09:13

Turystyczny skarb na mapie Polski. Kusi nie tylko malowniczymi jeziorami

Łagów Lubuski
Fot. Facebook/Gmina Łagów

Wysokie temperatury i słoneczna pogoda przekonują wielu turystów do podjęcia wypoczynku nad wodą. W Polsce mamy wiele jezior, lecz te dwa są szczególnie interesujące. Oba sąsiadują ze sobą i można je znaleźć niedaleko wsi Łagów, która ma znacznie więcej do zaoferowania dla zwiedzających.

Nie tylko Jeziora Łagowskie i Trześniowskie są warte zobaczenia. Wieś Łagów Lubuski to kawał historii wartej bliższego poznania.

Krótka historia Łagowa Lubuskiego

Łagów Lubuski to wieś położona na zachodzie Polski, w województwie lubuskim. Pierwsze wzmianki o niej pojawiły się już w XIII w. Według potwierdzonych źródeł dawniej historia Ługowa była związana z osadą kultury łużyckiej, występującej głównie na terenach Polski. Pierwotnie wieś należała do zakonu templariuszy. Wiek później przeszła w posiadanie zakonu joannitów, który miał największy wpływ na jej rozwój. Kiedyś nadano jej prawa miejskie, lecz w wyniku słabego rozwoju utraciła je w 1931 r. Z czasem miejscowość rozwinęła się pod względem turystycznym i rekreacyjnym.

Łagów Lubuski pełen historycznych zabytków

W samej wsi Łagów Lubuski miłośnicy historii znajdą pozostałości po działalności zakonu joannitów. Spośród nich należy wyróżnić XIV-wieczny zamek, w którym wcześniej była siedziba komandorii, czyli wojskowe zgrupowanie zakonów rycerskich. Obecnie mieści się w nim hotel, lecz nadal można tam oglądać 35-metrową wieżę czy zewnętrzną fasadę budowli. Równie interesującym zabytkiem jest XIX-wieczny Kościół św. Jana Chrzciciela, dawna świątynia protestancka. W środku znajdują się tablice nagrobkowe pochodzące z XVI w. Oprócz tego w miejscowości rozmieszczone są 200-letnie domy, a także dwie zabytkowe bramy: murowana Brama Polska oraz szachulcowa Brama Marchijska.

Łagów Lubuski idealnym miejscem dla miłośników sportów wodnych

W gorętsze dni wieś ma do zaoferowania pobliskie dwa jeziora, które cieszą się dużą popularnością w regionie. Są to jeziora Łagowskie i Trześniowskie, na których jest możliwość uprawiania żeglarstwa, wędkarstwa oraz kajakarstwa w sezonie letnim. Odpoczynku można zaznać na pobliskich plażach i kąpieliskach. Dla aktywnych dostępne są pobliskie ścieżki spacerowe oraz rowerowe. W okolicy wsi leży Łagowsko-Sulęciński Park Krajobrazowy, w którym są krystalicznie czyste jeziora, wiele bukowiska, a także miejsc, gdzie można obserwować lokalne ptactwo.