Turysci.pl
Sri Lanka canva PRO

fot. Kyslynskyy, canva.com

Turyści z Ukrainy i Rosji utknęli na Sri Lance

12 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Martyna Kucharczyk

Udostępnij:

W lutym 2022 roku na Sri Lankę przybyło ok. 15 tys. Rosjan oraz 5 tys. Ukraińców. W wyniku inwazji wojsk Putina na Ukrainę ogromna część z nich nieoczekiwanie straciła szansę na powrót do swojego kraju i utknęła na wyspie. Jak donoszą obywatele Ukrainy, na co dzień mogą liczyć na duże wsparcie ze strony Lankijczyków.

Firmy turystyczne, hotele oraz kawiarnia na Sri Lance starają się pomóc Ukraińcom, którzy utknęli w obcym kraju. Codziennie oferują im liczne ulgi w postaci darmowych pobytów czy posiłków. "Jesteśmy tu bezpieczni, a oni o nas dbają" - powiedziała Wiktoria Makarenko, która w momencie wybuchu wojny podróżowała po Sri Lance. Rosjanie nie mogą liczyć na podobne traktowanie.

Turyści z Ukrainy utknęli na Sri Lance

Mieszkańcy Rosji byli do tej pory najliczniejszą grupą turystów odwiedzających Sri Lankę. Ukraińcy za to plasowali się na trzecim miejscu w rankingu przyjezdnych. W momencie wybuchu wojny tysiące z nich utknęło na wyspie. Z dnia na dzień powrót do własnego kraju stał się niemożliwy, a turyści musieli zostać na Sri Lance. 35-letnia Wiktoria Makarenko powiedziała agencji AFP, jak obecnie wygląda jej życie.

- Właściciel hotelu pozwolił nam tu zostać tak długo, jak będziemy potrzebować. Mamy jedzenie, wodę, nie musimy się zastanawiać, co zjeść jutro. (...) Jesteśmy tu bezpieczni, a oni o nas dbają - przekazała Ukrainka.

Makarenko jeszcze w lutym podróżowała razem z mężem i pięcioletnią córką po Sri Lance. Wojna kompletnie ich zaskoczyła. Na szczęście mieszkańcy kurortu zaoferowali im darmowy nocleg oraz wyżywienie. Jak przekazała 35-latka, na Sri Lance wszyscy chcą im pomóc.

Phuket

Tajlandia: rosyjski turysta opowiedział, co dzieje się w kurorcie na Phukecie

CZYTAJ DALEJ

Sytuacja turystów na Sri Lance

Makarenko z rodziną nie są jedynymi Ukraińcami, którzy otrzymali wsparcie od mieszkańców wyspy. Dziś rząd Sri Lanki pozwala na bezpłatne przedłużenie wiz wszystkim przyjezdnym z Ukrainy, a liczne firmy turystyczne ogłaszają oferty pomocy. Sami Lankijczycy uważają, iż potrzeba wsparcia wynika z ich własnych bolesnych doświadczeń. Jeszcze niedawno Sri Lanka mierzyła się z wojną domową, która zakończyła się dopiero w 2009 roku.

- Wiecie, że jesteśmy w złej sytuacji. Mamy kryzys, nasza gospodarka upada, wszystko jest źle. Ale my też jesteśmy ludźmi, oni też są ludźmi, dlatego staramy się pomagać - powiedział Ahesh Shanaka, kierownik kawiarni Blackgold w Mirissie.

Obok ukraińskich turystów na Sri Lance przebywają również obywateli Rosji. Oni jednak niechętnie rozmawiają z mediami i nie wypowiadają się na temat swojej sytuacji. Wiadomo jednak, że nie mogą liczyć na żadne ułatwienia ze strony Lankijczyków.

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

  • Amerykanie rezygnują z wyjazdów do Europy Środkowej i Wschodniej

  • Fatalna wiadomość z południa Polski. Popularna trasa zamknięta

  • W środku nocy zadzwonił telefon. Mogło dojść do nieszczęścia

Zakopane to już przeżytek. W polskich górach znajdziemy znacznie lepsze miejsca na narty. Mamy 6 propozycji

Slajd 1 z 6

fot. Wikipedia Commons/ Kamil87/ CC0

Wierchomla

Stacja narciarska „Dwie Doliny Muszyna - Wierchomla” znajduje się w malowniczych Beskidach, 12 km od Piwnicznej - Zdroju. Region wyróżnia się unikalnymi warunkami klimatycznymi - śnieg utrzymuje się tam od listopada do kwietnia, a temperatura jest średnio o 4 stopnie niższa, niż w pobliskich miejscowościach. Ośrodek łączy dwie miejscowości Wierchomlę i Muszynę, systemem wyciągów. Znajdziemy tam około 10 km tras zjazdowych o różnym stopniu trudności, z czego ponad 6 km jest oświetlona, co umożliwia szusowanie do późnych godzin wieczornych.

Myślisz, że znasz Europę? Tylko nieliczni są w stanie odpowiedzieć na 5 pytanie

Pytanie 1 z 6

Największym miastem Europy jest:

Źródło: podroze.onet.pl

Martyna KucharczykAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Świat

Kilka milionów turystów nie pojawi się tam na wakacjach. Ogromne straty państw unijnych

Czytaj więcej >

Świat

Popularne atrakcje, które rozczarowują turystów. Wśród nich Mur Chiński i Disneyland

Czytaj więcej >

Świat

Przerażające nagranie tornada w Kansas. Mężczyzna uciekł w ostatniej chwili

Czytaj więcej >

Świat

Kuba. Wybuch w 5-gwiazdkowym hotelu. Wielu zabitych, w tym kobieta w ciąży

Czytaj więcej >

Świat

Myśliwy turysta zabił jednego z największych słoni afrykańskich. Wszystko dla trofeum

Czytaj więcej >

Świat

Przez rok mieszkali z dziećmi pod namiotem. Nie mieli na rachunki

Czytaj więcej >