Turysci.pl

fot. Kyslynskyy, canva.com

Turyści z Ukrainy i Rosji utknęli na Sri Lance

12 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Martyna Kucharczyk

W lutym 2022 roku na Sri Lankę przybyło ok. 15 tys. Rosjan oraz 5 tys. Ukraińców. W wyniku inwazji wojsk Putina na Ukrainę ogromna część z nich nieoczekiwanie straciła szansę na powrót do swojego kraju i utknęła na wyspie. Jak donoszą obywatele Ukrainy, na co dzień mogą liczyć na duże wsparcie ze strony Lankijczyków.

Firmy turystyczne, hotele oraz kawiarnia na Sri Lance starają się pomóc Ukraińcom, którzy utknęli w obcym kraju. Codziennie oferują im liczne ulgi w postaci darmowych pobytów czy posiłków. "Jesteśmy tu bezpieczni, a oni o nas dbają" - powiedziała Wiktoria Makarenko, która w momencie wybuchu wojny podróżowała po Sri Lance. Rosjanie nie mogą liczyć na podobne traktowanie.

Turyści z Ukrainy utknęli na Sri Lance

Mieszkańcy Rosji byli do tej pory najliczniejszą grupą turystów odwiedzających Sri Lankę. Ukraińcy za to plasowali się na trzecim miejscu w rankingu przyjezdnych. W momencie wybuchu wojny tysiące z nich utknęło na wyspie. Z dnia na dzień powrót do własnego kraju stał się niemożliwy, a turyści musieli zostać na Sri Lance. 35-letnia Wiktoria Makarenko powiedziała agencji AFP, jak obecnie wygląda jej życie.

- Właściciel hotelu pozwolił nam tu zostać tak długo, jak będziemy potrzebować. Mamy jedzenie, wodę, nie musimy się zastanawiać, co zjeść jutro. (...) Jesteśmy tu bezpieczni, a oni o nas dbają - przekazała Ukrainka.

Makarenko jeszcze w lutym podróżowała razem z mężem i pięcioletnią córką po Sri Lance. Wojna kompletnie ich zaskoczyła. Na szczęście mieszkańcy kurortu zaoferowali im darmowy nocleg oraz wyżywienie. Jak przekazała 35-latka, na Sri Lance wszyscy chcą im pomóc.

Sytuacja turystów na Sri Lance

Makarenko z rodziną nie są jedynymi Ukraińcami, którzy otrzymali wsparcie od mieszkańców wyspy. Dziś rząd Sri Lanki pozwala na bezpłatne przedłużenie wiz wszystkim przyjezdnym z Ukrainy, a liczne firmy turystyczne ogłaszają oferty pomocy. Sami Lankijczycy uważają, iż potrzeba wsparcia wynika z ich własnych bolesnych doświadczeń. Jeszcze niedawno Sri Lanka mierzyła się z wojną domową, która zakończyła się dopiero w 2009 roku.

- Wiecie, że jesteśmy w złej sytuacji. Mamy kryzys, nasza gospodarka upada, wszystko jest źle. Ale my też jesteśmy ludźmi, oni też są ludźmi, dlatego staramy się pomagać - powiedział Ahesh Shanaka, kierownik kawiarni Blackgold w Mirissie.

Obok ukraińskich turystów na Sri Lance przebywają również obywateli Rosji. Oni jednak niechętnie rozmawiają z mediami i nie wypowiadają się na temat swojej sytuacji. Wiadomo jednak, że nie mogą liczyć na żadne ułatwienia ze strony Lankijczyków.

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

  • Amerykanie rezygnują z wyjazdów do Europy Środkowej i Wschodniej

  • Fatalna wiadomość z południa Polski. Popularna trasa zamknięta

  • W środku nocy zadzwonił telefon. Mogło dojść do nieszczęścia

Źródło: podroze.onet.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Świat

To najszczęśliwsze kraje. Niewiarygodne, jakie miejsce tym razem zajęła Polska
Czytaj więcej >

Świat

Koniec z małymi buteleczkami i wyjmowaniem telefonu na taśmę. Brytyjskie lotnisko wprowadza rewolucję
Czytaj więcej >

Świat

Lecieli w podróż poślubną. Film z samolotu podbił internet. Jedni się śmieją, drudzy oburzają
Czytaj więcej >

Świat

Przerażający widok i okropny zapach. W australijskiej rzece martwe zwierzęta zakorkowały przepływ
Czytaj więcej >

Świat

Złe wieści dla turystów. Znana na całym świecie atrakcja pozostaje zamknięta na wakacje
Czytaj więcej >

Świat

Najgorsze atrakcje turystyczne na świecie. Według turystów to tylko strata czasu i pieniędzy
Czytaj więcej >
Martyna Kucharczyk

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]