Turyści uwielbiają tamtejszą Podziemna Trasę. "Ojciec Mateusz" rozsławił to miasto na całą Polskę
Turyści, którzy jeszcze nie odwiedzili tego polskiego miasta, powinni to zrobić w 2024 roku. Cisza, spokój i piękne widoki są tam gwarantowane, a różnorodnych atrakcji wprost nie brakuje. To idealne miejsce na weekendową podróż o każdej porze roku.
Słynny Sandomierz spodoba się szczególnie miłośnikom architektury i zabytków.
Historia miasta Sandomierz jest dość burzliwa
To piękne, malownicze polskie miasto leży na granicy województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego, nad rzeką Wisłą. Podobnie jak Rzym, znajduje się na siedmiu wzgórzach lessowych. To jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast w całym kraju, do którego turyści często wracają. Jego początki sięgają aż średniowiecza, tj. czasów X-XI wieku.
Historia Sandomierza jest dość burzliwa. W XIW, XV i XVI wieku rozwój miasta przerwał najazd Szwedów. W efekcie zostało ono doszczętnie zniszczone. Znacznie ucierpiało w działaniach wojennych podczas I Wojny Światowej. Obecnie Sandomierz wpisany jest do rejestru zabytków jako zespół urbanistyczno-architektoniczny i krajobrazowy.
Z tych atrakcji słynie Sandomierz
Sandomierz jest bardzo bogate w różnego rodzaju atrakcje, które spodobają się każdemu. Szczególnie warto zwrócić uwagę i odwiedzić tamtejszą Starówkę, której klimat cenią sobie turyści.
Oprócz tego, będąc w Sandomierzu, koniecznie trzeba odwiedzić: Bramę Opatowską, Gotycki Ratusz z XVI wieku, Góry Pieprzowe, Zbrojownię Rycerską, freski bizantyjskie, Zamek Królewski, kolegium jezuickie na ul. Długosza 7, Podziemną Trasę Turystyczną, Pałac Biskupów Sandomierskich na ul. Mariackiej 7, Spichlerz, Kościół Św. Jakuba oraz Wąwóz Świętej Królowej Jadwigi.
Ile kosztuje wstęp do Podziemnej Trasy Turystycznej?
Turyści bardzo zachwalają sobie atrakcję, jaką jest Podziemna Trasa pokazująca dawne składy i piwnice połączone z korytarzami. Trasa nie jest tak długa, bowiem mierzy ok. 470 metrów, a czas przejścia do niespełna 45 minut. Podziemia są bezpieczne i można je odwiedzić w zasadzie przez cały rok.
Turyści muszą wiedzieć, że zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, na którego należy poczekać po zakupie biletów w kasie. Bilet normalny kosztuje 20 złotych, ulgowy 16 złotych, z kolei dzieci do lat 3 wchodzą za darmo.
Podziemna Trasa Turystyczna ma w ofercie zwiedzanie Sali Katów, zobaczenie różnych narzędzi tortur, zbioru porcelany z Fabryki AS Ćmielów czy projektów rzeźb Karola Badyny, absolwenta Akademii Sztuk Pięknym w Krakowie.