Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Turystyka > Turyści mają dość Zakopanego. Na grudniowe wyjazdy wybierają zupełnie inny region Polski
Natalia Księżak
Natalia Księżak 18.11.2023 18:30

Turyści mają dość Zakopanego. Na grudniowe wyjazdy wybierają zupełnie inny region Polski

Turyści w Zakopanem
Fot. East News

Tylko kilka tygodni dzieli nas od świąt Bożego Narodzenia oraz sylwestra. Gdzie Polacy spędzą ten magiczny czas w tym roku? Okazuje się, że wcale nie w Zakopanem, jakbyśmy mogli podejrzewać. W tym roku zrywamy z tradycją i wybieramy zupełnie inny kierunek w Polsce.

Eksperci z portalu Travelist.pl poddali analizie swoje dane dotyczące rezerwacji. Wyniki raportu i ceny tegorocznych wyjazdów mogą mocno zaskoczyć!

Turyści nie pojadą zimą w góry. Znaleźli niższe ceny w innym regionie Polski

Jak podaje portal Travelist.pl, zainteresowanie świątecznymi i noworocznymi wyjazdami jest co prawda nieco większe niż w ubiegłym roku, ale popyt nadal nie jest nadzwyczajnie duży, kiedy porównamy go chociażby z tym dotyczącym długich weekendów.

„Polacy wciąż muszą przekonać się do spędzania świąt w hotelu, gdzie mogą pobyć wspólnie z rodziną – bez konieczności gotowania czy sprzątania. W tym sezonie dodatkowo zachęcają do tego ceny, które mimo inflacji są niższe niż w poprzednim roku. Podczas gdy w 2022 roku za noc w dwuosobowym pokoju hotelowym o standardzie cztero- lub pięciogwiazdkowym w okresie świąt trzeba było zapłacić średnio 685 zł, tak teraz cena ta kształtuje się na poziomie 636 zł” – mówi Eliza Maćkiewicz, head of commercial w Travelist.pl.

Turyści nie chcą jechać do Zakopanego w grudniu. Królują wycieczki nad morze

Według Travelist.pl, aktualnie prawie 60 proc. turystów swój świąteczny pobyt zarezerwowało nad Bałtykiem, 18 proc. w popularnych miastach i tylko nieco ponad 10 proc. w górach. Polskie wybrzeże po raz kolejny bije rekordy. Dla porównania w ubiegłym roku bożonarodzeniowe rezerwacje dokonane nad morzem stanowiły 43 proc. całości bookingów na ten okres.

Wynika to również z układu cen. Za pokój dwuosobowy w hotelu cztero- lub pięciogwiazdkowym nad morzem klienci muszą zapłacić średnio 670 zł za dobę, podczas gdy rok temu było to 699 zł. Z kolei w górach tendencja jest odwrotna – przeciętny koszt doby hotelowej na Boże Narodzenie wynosi obecnie niemal 970 zł, o ponad 200 zł więcej niż w sezonie 2022. 

Jakie są najpopularniejsze miasta na Sylwestra 2023/2024?

Najpopularniejsze cele podróży na Boże Narodzenie?  Najczęściej wybierany jest Kołobrzeg i Gdańsk.  Turyści pojadą tez w Góry Świętokrzyskie, odwiedzą Ustronie Morskie i Szklarska Poręba. Wśród najpopularniejszych miejsc, które wybierają klienci Travelist.pl, znajdują się obecnie: Gdańsk, Kraków, Szklarska Poręba, Kołobrzeg i Ustronie Morskie.

Aktualnie średnia cena za pokój hotelowy dla dwóch osób w sylwestra i Nowy Rok wynosi 679 zł. To o 66 zł więcej niż w 2022 roku. Planujący wyjechać w góry za pobyt w tej części Polski zapłacą mniej niż w okresie bożonarodzeniowym – cena kształtuje się na poziomie 868 zł. Droższe są z kolei noclegi nad Bałtykiem, gdzie koszt rezerwacji pokoju dla dwóch osób (z wyżywieniem) wynosi średnio 731 zł. Okazuje się, że najniższym kosztem nowy rok można powitać w największych miastach Polski – tu średnia cena za nocleg dla dwóch osób wynosi 332 zł.