turyści uciekli z kwarantannyFot. pixabay.com/ NickyPe

Pilnie poszukują 200 turystów. Zbiegli z przymusowej kwarantanny za granicą, sprawa jest poważna

Turyści z Wielkiej Brytanii, którzy zobowiązani byli do kwarantanny, zdecydowali się uciec. Teraz są poszukiwani. Szwajcaria podjęła działania prewencyjne z obawy przed brytyjską mutacją koronawirusa. Mają one umożliwić zniwelowanie ryzyka zarażenia nową odmianą.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego turyści są poszukiwani
  • jaka jest sytuacja epidemiologiczna w Szwajcarii
  • jakie są zasady wjazdu do tego kraju

Turyści z Wielkiej Brytanii zobowiązani są w Szwajcarii do odbycia 10-dniowej kwarantanny. Dotyczy to wszystkich osób, które przyleciały do tego kraju po 14 grudnia. Niestety, nie każdy bierze nowe przepisy na poważnie - 200 osób postanowiło uciec z kwarantanny.

Brytyjscy turyści uciekli z kwarantanny

Władze poszczególnych kantonów w związku z licznymi przypadkami ucieczki z kwarantanny, zmuszone są obecnie do poszukiwań zbiegłych turystów w celu zmuszenia ich do przymusowej izolacji. Również w Polsce mimo zakazów w kurortach pojawiły się w weekend tłumy.

Według szacunków władz Szwajcarii od 14 grudnia do momentu wprowadzenia zakazu lotów w niedzielę wieczorem na terenie tego kraju wylądowały 92 samoloty z Wielkiej Brytanii. Natomiast na samym lotnisku w Genewie w ostatni weekend wylądowało około 3500 pasażerów z Wysp Brytyjskich. Jak informują lokalne władze, od 14 grudnia było to około 10 000 pasażerów.

Szwajcaria do tej pory od początku pandemii odnotowała 428 tys. przypadków zakażenia koronawirusem oraz 6534 zgonów na Covid-19.

Pasażerowie z Polski podróżujący do Szwajcarii od 19 grudnia nie podlegają obowiązkowej kwarantannie. O obowiązku kwarantanny decyduje data wjazdu na terytorium Szwajcarii, co oznacza, że osoby, które do Szwajcarii przyjechały z Polski pomiędzy 14 grudnia a 18 grudnia muszą przejść 10-dniową izolację - czytamy na stronie MSZ.

- Nadal też podlegać będą obowiązkowi kwarantanny osoby, które przyjadą z Polski, ale w ciągu 10 dni poprzedzających swój przyjazd do Szwajcarii przebywały również (przez co najmniej 24 godziny) w jednym z państw lub regionów uznawanych za obszar wysokiego ryzyka - czytamy na stronie polskiej Ambasady w Bernie.

Jak czytamy, do grupy państw wysokiego ryzyka należą: Andora, Chorwacja, Czarnogóra, Gruzja, Litwa, Luksemburg, San Marino, Serbia, Słowenia i Stany Zjednoczone oraz Friuli-Wenecja Julijska i Wenecja Euganejska (regiony Włoch).

Polski MSZ apeluje jednak do Polaków o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne. Należy również liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, czy obowiązkiem poddania się kwarantannie.

W Polsce od 28 grudnia każda osoba przyjeżdżająca do Polski z zagranicy transportem zorganizowanym objęta zostanie obowiązkową 10-dniową kwarantanną. Jak wyjaśnia rząd, ma to na celu zmniejszenie mobilności Polaków, a tym samym zatrzymanie pandemii koronawirusa. Przeciwko obostrzeniom jest branża turystyczna, która w ostatnią niedzielę wyszła na ulicę.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: WP, GOV

Następny artykuł