turyści tragiczna niedzielaPixabay congerdesign

Tragiczna niedziela w Polsce. 7 wczasowiczów nie żyje

Turyści wypoczywający nad kąpieliskami powinni zachowywać szczególną ostrożność. Służby, które stale aktualizują statystyki, apelują o stosowanie się do zaleceń. Dane są niepokojące. W niedzielę utonęło kolejne 7 osób. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przedstawiło raporty. Ratownicy robią, co mogą, ale często jest już za późno.

Turyści, którzy nie zachowują szczególnej ostrożności nad kąpieliskami, często ponoszą tragiczne konsekwencje. Sezon wakacyjny to okres, w którym służby wielokrotnie podkreślają, jak niebezpieczne jest bagatelizowanie żywiołu, jakim jest woda. Za ich słowami idą też statystyki. Od początku kwietnia br. w Polsce utonęło już prawie 200 osób. Doniesienia o topiących się wczasowiczach docierają do mediów niemal codziennie. Tylko część osób udaje się uratować.

W swoich raportach Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podkreśla, że turyści powinni pamiętać o kilku bardzo istotnych rzeczach, wypoczywając nad wodą. Za nami tragiczna niedziela. Służby potwierdziły utonięcie 7 osób. Od kwietnia br. utopiły się już 174 osoby, a do końca wakacji jeszcze wiele tygodni. Ze statystyk wynika, że nie ma reguły - toną zarówno dzieci, jak i dorośli. Jeszcze wczoraj pisaliśmy o dwóch chłopcach w województwie zachodniopomorskim, którzy w piątek 17 lipca zaczęli tonąć. Na szczęście zostali uratowani przez funkcjonariuszy.

Turyści odpoczywający nad wodą muszą być ostrożni

Wypoczywając nad kąpieliskami, turyści nie powinni zapominać o bezpieczeństwie. Sezon wakacyjny to okres zabawy i relaksu, niestety służby obserwują w tym czasie także znaczny wzrost liczby utonięć. Po tragicznej niedzieli, podczas której utonęło aż 7 osób, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa postanowiło ponownie zaapelować do wczasowiczów o zachowanie ostrożności. Przede wszystkim niedopuszczalne jest wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu oraz środków odurzających.

Korzystając z łodzi, kajaków czy też rowerów wodnych, turyści powinni pamiętać o noszeniu kapoków. Odradza się także wypływania na materacu daleko od brzegu i apeluje się o wchodzenie do wody tylko w wyznaczonych miejscach. Należy także stosować się do poleceń ratownika. Statystyki pokazują, że niestety nie wszyscy wczasowicze traktują te komunikaty poważnie. Bagatelizowanie ich jednak często kończy się tragedią. W tym roku z wakacji nad wodą nie wrócą już 174 osoby.

Turyści przed korzystaniem z kąpielisk powinni zapoznać się z ostrzeżeniem RCB. Służby stale aktualizują dane i publikują dobowe raporty, które znaleźć można w mediach społecznościowych. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o pilnym zamknięciu dwóch kąpielisk nad polskim morzem.

Źródło: Polskie Radio

Następny artykuł