Turysci.pl
turyści w Hiszpanii na Wielkanoc

fot. pixabay.com/Candid_Shots/zdjęcie poglądowe

Turyści mogą przylecieć do Madrytu na Wielkanoc, ale na miejscowych chcą nałożyć zakaz podróży po kraju

11 Marca 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Zagraniczni turyści, którzy przylecą na Wielkanoc do Madrytu, będą mogli korzystać z hoteli zgodnie z reżimem sanitarnym. Ironia polega jednak na tym, że gdy urlopowicze z innych krajów mają zgodę na odwiedzenie stolicy Hiszpanii, na mieszkańców władze chcą nałożyć zakaz podróży w granicach kraju, między autonomicznymi regionami.

  • Zgodnie z zapowiedziami resortu turystyki i zdrowia, w czasie Wielkanocy rząd chce wprowadzić zakaz przemieszczania się po Hiszpanii

  • Mieszkańcy Madrytu mają nie opuszczać stolicy bez ważnego powodu, ale turyści z zagranicy przylecą tam na Wielkanoc. Autonomiczne władze regionu nie zgadzają się z zaleceniami

  • USA i Hiszpania to obecnie 2 kraje na świecie, w których została zarezerwowana największa liczba miejsc w hotelach

Turyści z zagranicy, przylatujący do Hiszpanii, muszą przestrzegać wielu obostrzeń i zakazów. Sytuacja pandemiczna na miejscu jest zła, ale to nie przeszkadza podróżnym planować spędzenia w tym kraju Wielkanocy. Zadziwiające jest to, że gdy wczasowicze rezerwują hotele na święta, mieszkańcy Madrytu przygotowują się do celebrowania tego czasu bez przemieszczania po kraju i wyjeżdżania poza granicę wspólnoty autonomicznej.

Turyści przyjeżdżają do Madrytu, a Hiszpanom zapowiada się zakaz podróży

We wtorek Maria Reyes Maroto z hiszpańskiego resortu turystyki poinformowała, że w czasie Świąt Wielkanocnych obowiązywał będzie całkowity zakaz przemieszczania między regionami. Wszyscy mają przestrzegać obostrzeń, co ma uchronić kraj przed wzrostem zachorowań przed wakacjami.

kwarantanna po przylocie do Polski - nowe zasady

Nowe przepisy ws. obowiazkowej kwarantanny po przylocie do Polski. Ozdrowieńcy zwolnieni z izolacji

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Zakaz podróży w granicach kraju ma zostać zniesiony dopiero na sezon letni.

Nasz resort pracuje już nad uruchomieniem mechanizmów, które pozwolą na bezpieczne przemieszczanie się po terytorium Hiszpanii podczas wakacji – stwierdziła Reyes Maroto.

Paradoks polega jednak na tym, że zagraniczni turyści godzą się na wszystkie zakazy i restrykcje, byle spędzić urlop w Hiszpanii. Kraj ten znalazł się na drugim miejscu na świecie pod względem liczby zarezerwowanych miejsc w hotelach. Więcej odnotowano jedynie w Stanach Zjednoczonych. Dane te przedstawił dziennik ABC, powołując się na platformę turystyczną Travelgate X.

Do Madrytu może przylecieć turysta z Paryża, ale mieszkaniec stolicy nie może pojechać do Albacete (wspólnota autonomiczna Kastylia-La Mancha w środkowej Hiszpanii - przyp. red.) – wskazuje na absurdalną sytuację Enrique Ruiz Escudero, regionalny minister ds. zdrowia.

Najwięcej turystów przyjeżdżających do Hiszpanii przekracza granice lądowe od strony Francji lub Andory, bowiem nie obowiązują tam kontrole graniczne, tak jak dzieje się to np. na przejściach z Portugalią.

Władze wspólnoty autonomicznej Madrytu oficjalnie sprzeciwiły się wprowadzeniu zakazu przemieszczania się między regionami, jako jedni z nielicznych włodarzy. Większość terenów przyjęła zalecenia ministerstwa zdrowia. Nie wiadomo ostatecznie, jak zatem wyglądała będzie swoboda podróżowania samych mieszkańców Madrytu.

Jakie są obostrzenia dla podróżujących do Hiszpanii?

Część granic lądowych Hiszpanii pozostaje bez nadzoru, jednak szereg restrykcji obowiązuje podróżnych docierających np. do Madrytu drogą powietrzną. Na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych czytamy ostrzeżenia przed wyjazdami zagranicznymi, ale jeśli już zdecydujemy się lecieć, musimy pamiętać, że każdy podróżny:

  • może mieć przeprowadzoną kontrolę zdrowotną (mierzenie temperatury, sprawdzanie dokumentów)

  • jeśli przylatuje z kraju wysokiego ryzyka (w tym z Polski), musi przedstawić negatywny test na COVID-19 (wykonany 72 godziny przed terminem przyjazdu),

  • zobligowany jest do wypełnienia formularza sanitarnego, dostępnego na stronie spth.gob.es lub w aplikacji Spain Travel Health-spth.

Na miejscu turyści przestrzegać również obowiązujących obostrzeń. Od godziny 23:00 do 6:00 obowiązuje godzina policyjna. W tym czasie zabronione jest poruszanie się po ulicach miast bez istotnego powodu. Listę wyjątków znaleźć można na stronie Gov.pl.

Należy mieć świadomość, że poszczególne wspólnoty autonomiczne nakładają na mieszkańców zakazy podróżowania i przemieszczania się, a także opuszczania granic.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: TVP Info

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >