Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Na topie > Truskawkowy Księżyc rozświetli niebo na czerwono. Tej nocy spójrzcie w górę
Ewa  Falak
Ewa Falak 21.06.2024 08:36

Truskawkowy Księżyc rozświetli niebo na czerwono. Tej nocy spójrzcie w górę

Truskawkowy Księżyc
fot. Aaron of L.A. Photography / Shutterstock

Kosmos skrywa wiele tajemnic. Jako mieszkańcy Ziemi możemy obserwować wiele niesamowitych zjawisk tj. seans spadających gwiazd, zaćmienia księżyca czy niezwykłe pełnie. W czerwcu niebo przysłoni Truskawkowy Księżyc. Co to oznacza?

Truskawkowy Księżyc

Truskawkowy Księżyc 2024 zbliża się wielkimi krokami. Czerwcowa pełnia zawdzięcza swoją nazwę okresowi zbierania truskawek. Inne określenia tego zjawiska to Księżyc Zielonej Kukurydzy czy Gorący Księżyc. Tegoroczna Pełnia Truskawkowego Księżyca będzie miała miejsc 22 czerwca o godz. 3:10. Warto wówczas obserwować to zjawisko. 

Czytaj więcej: Gdzie nie jechać na all inclusive? Od Waszych historii włos jeży się na głowie

Gdzie obserwować pełnię Księżyca?

Widoczność pełni Księżyca jest ściśle zależna od zachmurzenia nieba w danym dniu. Im mniej chmur, tym lepiej będziemy mogli podziwiać naszego naturalnego satelitę. 

Pełnię Księżyca warto obserwować w naturalny środowisku, np. nad morzem, w górach czy na polanie. Im mniej światła miast wokół nas, tym lepszy efekt. Warto tej nocy wybrać się np. ze znajomymi pod namiot, by móc na własne oczy zobaczyć, jak Księżyc mieni się czerwonych barwach.

Księżyc - satelita Ziemi

Księżyc jest jedynym stałym satelitą Ziemi. Dotychczas na "srebrnym globie" swoją stopę postawiło 12 astronautów. To ciało niebieskie znajduje się ok. 384 tys. km od Ziemi i składa się głównie z helu (25 proc.), neonu (25 proc.), wodoru (23 proc.), argonu (20 proc.), metanu, amoniaku i CO2. 

Z perspektywy Ziemi widzimy tylko jedną stronę Księżyca. Druga jest całkowicie zaciemniona. Księżyc ma cztery fazy. W momencie, gdy ustawi się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce, wówczas dochodzi do pełni Księżyca, czyli momentu, gdy jego tarcza jest całkowicie widoczna. Pełnia występuje co ok. 29,5 dnia.