Akcja ratownicza TOPRFacebook.com/Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - TOPR

TOPR ujawnił szczegóły nocnej akcji ratunkowej. Apelują o rezygnacje z wyprawy w Tatry

TOPR poinformował o trudnej akcji ratowniczej, do której doszło w nocy z wtorku na środę. Konieczna była pomoc dla turysty, który przez trudne warunki pogodowe, nie był w stanie zejść ze szlaku. To niejedyna taka sytuacja w ostatnich dniach.

TOPR w ostatnich dniach ma bardzo dużo pracy. Trudne warunki atmosferyczne przyczyniły się do ogromnych utrudnień na szlakach. W najgorszych przypadkach turyści nie są w stanie wrócić samemu do domu. Tak też było tym razem.

TOPR o trudnej akcji ratunkowej

Zgłoszenie o problemie TOPR dostało o 3 w nocy. Turysta zabłądził i nie mogł znaleźć drogi powrotnej z Wielkiej Galerii Cubryńskiej. Postanowiono więc wysłać ekipę ratunkową. Warunki były sprzyjające, ponieważ w tym czasie pogoda chwilowo poprawiła się.

Jak czytamy na Facebooku TOPR-u, „krótka poprawa warunków/widoczności pozwoliła na dolot na miejsce śmigłowcem i ewakuację ratowanego. Piesza wyprawa zawróciła i ok godziny 13 wróciła do centrali TOPR".

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że zamiecie śnieżne, zaspy, silny wiatr utrudniło przemieszczanie się do szlaku. Dodatkowo turysta nie dostosował się do prognozy pogody.

Sprzedają polskie lotnisko. Władze podjęły decyzjęSprzedają polskie lotnisko. Władze podjęły decyzjęCzytaj dalej

W rozmowie z portalem Turyści.pl Centrala TOPR poinformowała, że „mężczyzna wyszedł na szlak w dzień, kiedy były dobre warunki, świeciło słońce. Na popołudnie było jednak zapowiadane pogorszenie pogody". Pamiętajmy więc o sprawdzaniu prognoz przed wyjściem na szlak.Więcej o wskazówkach przeczytasz tutaj.

Przedstawiciel TOPR-u zdradził nam także, że stan mężczyzny był stabilny, ale groźny. Kiedy przyleciało pogotowie ratunkowe stwierdzono, że z każdą godziną jego stan się pogarszał. Z powodu odmrożonych kończyn nie mógł samodzielnie się poruszać.

Nocna akcja TOPR-u

Nocna akcja TOPR-u, fot. Facebook.com/Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - TOPR

Inny przypadek w Tatrach

W ciągu ostatniej doby ratownicy TOPR-u nie mieli czasu na odpoczynek. Niespełna dobę po wspomnianej wcześniej akcji ratunkowej, konieczne było zrealizowanie kolejnej. Tym razem chodziło o mężczyznę, który utknął na trasie.

- Akcja trwała od godziny 17:00 do 23:30. Działania przeprowadzono w okolicy Hali Gąsienicowej. Tam turysta, który szedł z przełęczy Karb zgubił się i wszedł w teren zarośnięty. Nie był w stanie z niego wyjść. Nie miał obrażeń. Zlokalizowany został dzięki GPS - poinformowała portal Turyści.pl Centrala TOPR.

Ratownicy ostrzegają, że warunki pogodowe w Tatrach nadal są bardzo trudne. - Warunki się pogorszyły bardzo gwałtownie, ale to było do przewidzenia. Panuje silny opad śniegu, wiatr - przekazuje TOPR.

Zapytaliśmy także o możliwość wyjścia w góry w taki dzień, jak dziś. TOPR zaleca pozostanie w domach. - Nawet doświadczeni lepiej żeby trzymali się trasy do granic schroniska - apelują ratownicy. Więcej o sytuacji w górach znajdziesz tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turyści.pl:

Następny artykuł