Turysci.pl
Akcja ratownicza TOPR

Facebook.com/Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - TOPR

TOPR ujawnił szczegóły nocnej akcji ratunkowej. Apelują o rezygnacje z wyprawy w Tatry

14 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Adrian Rybak

Udostępnij:

TOPR w ostatnich dniach ma bardzo dużo pracy. Trudne warunki atmosferyczne przyczyniły się do ogromnych utrudnień na szlakach. W najgorszych przypadkach turyści nie są w stanie wrócić samemu do domu. Tak też było tym razem. 

TOPR o trudnej akcji ratunkowej

Zgłoszenie o problemie TOPR dostało o 3 w nocy. Turysta zabłądził i nie mogł znaleźć drogi powrotnej z Wielkiej Galerii Cubryńskiej. Postanowiono więc wysłać ekipę ratunkową. Warunki były sprzyjające, ponieważ w tym czasie pogoda chwilowo poprawiła się. 

Jak czytamy na Facebooku TOPR-u, „krótka poprawa warunków/widoczności pozwoliła na dolot na miejsce śmigłowcem i ewakuację ratowanego. Piesza wyprawa zawróciła i ok godziny 13 wróciła do centrali TOPR".

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że zamiecie śnieżne, zaspy, silny wiatr utrudniło przemieszczanie się do szlaku. Dodatkowo turysta nie dostosował się do prognozy pogody. 

W rozmowie z portalem Turyści.pl Centrala TOPR poinformowała, że „mężczyzna wyszedł na szlak w dzień, kiedy były dobre warunki, świeciło słońce. Na popołudnie było jednak zapowiadane pogorszenie pogody". Pamiętajmy więc o sprawdzaniu prognoz przed wyjściem na szlak. Więcej o wskazówkach przeczytasz tutaj.

Przedstawiciel TOPR-u zdradził nam także, że stan mężczyzny był stabilny, ale groźny. Kiedy przyleciało pogotowie ratunkowe stwierdzono, że z każdą godziną jego stan się pogarszał. Z powodu odmrożonych kończyn nie mógł samodzielnie się poruszać.

Nocna akcja TOPR-u, fot. Facebook.com/Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - TOPR

Inny przypadek w Tatrach 

W ciągu ostatniej doby ratownicy TOPR-u nie mieli czasu na odpoczynek. Niespełna dobę po wspomnianej wcześniej akcji ratunkowej, konieczne było zrealizowanie kolejnej. Tym razem chodziło o mężczyznę, który utknął na trasie.

- Akcja trwała od godziny 17:00 do 23:30. Działania przeprowadzono w okolicy Hali Gąsienicowej. Tam turysta, który szedł z przełęczy Karb zgubił się i wszedł w teren zarośnięty. Nie był w stanie z niego wyjść. Nie miał obrażeń. Zlokalizowany został dzięki GPS - poinformowała portal Turyści.pl Centrala TOPR. 

Ratownicy ostrzegają, że warunki pogodowe w Tatrach nadal są bardzo trudne. - Warunki się pogorszyły bardzo gwałtownie, ale to było do przewidzenia. Panuje silny opad śniegu, wiatr - przekazuje TOPR. 

Zapytaliśmy także o możliwość wyjścia w góry w taki dzień, jak dziś. TOPR zaleca pozostanie w domach. - Nawet doświadczeni lepiej żeby trzymali się trasy do granic schroniska - apelują ratownicy. Więcej o sytuacji w górach znajdziesz tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

hotel Elbląg przechodzi do Focus Hotels

Polska

Grupa Focus Hotels wydzierżawiła 4-gwiazdkowy hotel Elbląg

Czytaj więcej >

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >

Polska

Kontrole na południowej granicy Polski. Ponad 14,5 tys. osób bez wymaganych testów

Czytaj więcej >

Polska

Ryanair i WizzAir przesuwają loty z Krakowa. Lotnisko chce już rozpocząć sezon letni

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >