Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Turystyka > TOP 20 wakacyjnych kierunków. Polacy je uwielbiają i nie szczędzą na podróże
Natalia Księżak
Natalia Księżak 03.07.2024 09:21

TOP 20 wakacyjnych kierunków. Polacy je uwielbiają i nie szczędzą na podróże

plaża Hiszpania
fot. Marlena Kaczmarek

Czym Polacy kierują się głównie przy wyborze kierunku podróży? Cena lotu jest nadal istotna dla 29% respondentów badania przeprowadzonego dla Kiwi.com przez agencję badawczą Stem Mark.* Jednak to nie koszt połączenia decyduje o wyborze naszych wakacji. Jak Polacy podchodzą do podróżowania i co jest dla nich istotne?

Pieniądze są ważne, ale podróże jeszcze ważniejsze

Polacy lubią podróżować i nie chcą z tego rezygnować, nawet jeśli sytuacja gospodarcza temu nie sprzyja. To wnioski z jednego z badań przeprowadzonych dla Kiwi.com przez agencję Stem Mark w 2022 roku.** Rosnąca wówczas inflacja nie wpłynęła na motywację do podróżowania, a jedynie zmieniła nawyki podróżnicze. Na przykład to, że zaczęliśmy wybierać tańsze kierunki i korzystać z travel hacków, umożliwiających zaoszczędzenie choćby na kupnie biletu. Dzisiaj, jak wskazują najnowsze wyniki badań*, jesteśmy w innym miejscu. Już nie cena za lot jest kluczowym kryterium przy wyborze kierunku, na którą wskazało 29% respondentów, a koszt zakwaterowania i jego jakość - 43%. 

Czytaj więcej: Polacy utknęli na rajskich wakacjach. “Dzieci spały w otwartych walizkach”

Wielu z nas, 35%, kieruje się bezpieczeństwem, zwłaszcza rodzice podróżujący z dziećmi, a co trzeci zwraca uwagę na ofertę lokalnych atrakcji - 30%. Co ciekawe, niemal co piąty (17%) ceni miejsca mniej popularne turystycznie, choć i tu zdarzają się wyjątki - rodzice samotnie wychowujący podróżujący z pociechami - żaden z nich nie wybrał tej opcji.

Co jest najważniejsze dla Polaków przy wyborze podróży?

Nie oznacza to jednak, że inflacja i wysokie ceny nie mają wpływu na to, jak podróżujemy. Wyniki badań przeprowadzonych dla Kiwi.com wskazują, że 39% respondentów tegoroczne wyjazdy planowało ostrożniej, oszczędzając na ten cel i rezerwując je z wyprzedzeniem.  Niemal co piąty (17%) poszukiwał tylko niedrogich opcji, zarówno pod kątem lotu, jak i zakwaterowania, w tym więcej kobiet (21,5%) niż mężczyzn (12%), a 23% nie zmieniło nawyków podróżniczych, chcąc w pełni cieszyć się wakacjami. 
 

TOP 20 wakacyjnych kierunków Polaków

Z analizy Kiwi.com wynika, że najpopularniejszymi kierunkami wakacyjnymi nadal są te, w których możemy liczyć na solidną dawkę słońca i gwarancję dobrej pogody, choć w TOP 20 rezerwowanych pojawiają się kierunki mniej typowe. W preferencjach polskich użytkowników widać także rosnący trend podróżowania o nazwie coolcationing, czyli wybieraniem nieco chłodniejszych kierunków, aby uniknąć letnich upałów, z Danią na czele. Jeśli chodzi o Niemcy i ich 5. miejsce na liście top 20, głównym powodem mogą być Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. O ile dotychczas (rezerwacje dokonane od 1 stycznia do 25 czerwca) większość lotów została zarezerwowana na czerwiec i początek lipca, to dane całoroczne za rok 2023 pokazują, że sierpień ogółem cieszy się większą popularnością wśród polskich podróżnych. Najwięcej osób w podróż wyruszy z Okęcia, lotniska w Krakowie (Kraków-Balice), a na trzecim miejscu uplasował się port lotniczy w Gdańsku. 

Kiwi.com wskazuje, że na liście top 20 destynacji znalazły się:

 1. Hiszpania
 2. Włochy
 3. UK
 4. Norwegia
 5. Niemcy
 6. Grecja
 7. Francja
 8. Holandia
 9. USA
 10. Dania
 11. Portugalia
 12. Chorwacja
 13. Turcja
 14. Szwecja
 15. Albania
 16. Islandia
 17. Cypr
 18. Szwajcaria
 19. Malta
 20. Bułgaria
 21. Tajlandia