Tony zatopionych skarbów u podnóży europejskiej wyspy. Polacy często tam jeżdżą
Badacze z Grecji osiągnęli ogromny sukces. Dokonali niesamowitego odkrycia u wybrzeży wyspy Kasos w Morzu Egejskim. Te wraki statków leżały tam od wieków. Najstarszy z nich pochodzi sprzed 5 tysięcy lat. Niektórzy spekulują, że na pokładach ich mogą być skarby.
Badania Greków nad wrakami statków
Zespół naukowców z greckiej Narodowej Fundacji Badań (NHRF), we współpracy z Departamentem Starożytności Podwodnych Ministerstwa Kultury, ogłosił zadziwiające rezultaty badań przeprowadzonych w latach 2019-2023. Ich głównym celem było zbadanie podwodnych zabytków obszaru.
Jak czytamy, do badań okolic wyspy Kasos naukowców zainspirowała m.in. "Iliada" Homera, gdzie autor opisał uczestnictwo floty w kampanii Achajów pod Troją. To właśnie tam badacze zdecydowali się poszukać śladów legendarnych sił greckiej armii. Co ciekawe, udało im się je odnaleźć.
Grecy dokonali wielkiego odkrycia
Grecy ogłosili, że u wybrzeży Kasos znaleziono dziesięć wraków statków z różnych okresów historycznych, znajdujących się na głębokości od 20 do 47 metrów. Najstarszy z nich datowany jest na 3000 r. p.n.e., a najmłodszy pochodzi z czasów II wojny światowej. Pozostałe wraki pochodzą z różnych epok historii Grecji, włączając w to okres dominacji Imperium Rzymskiego, a następnie Cesarstwa Bizantyjskiego.
“Odkrycia te nie tylko rzucają światło na praktyki żeglarskie starożytnych cywilizacji, ale także podkreślają strategiczne znaczenie wyspy Kasos jako morskiego skrzyżowania dróg w starożytności. Był to ważny węzeł handlu morskiego i żeglugi, ułatwiający interakcje między różnymi kulturami i cywilizacjami” - informuje "The Archeologist".
To znaleziono wewnątrz wraków
Wewnątrz wraków odkryto liczne unikalne artefakty i narzędzia codziennego użytku. Raport wskazuje, że znaleziono ceramiczne butelki z okresu rzymskiego, kamienne kotwice z okresu archaicznego oraz przedmioty, takie jak hiszpańska amfora z lat 150-170 n.e.
Naukowcy podkreślają, że to odkrycie przyczynia się do lepszego zrozumienia morskiej historii regionu i jego znaczenia w starożytnym świecie.
Źródło: The Archeologist