Turysci.pl
Tony Halik i Elżbieta Dzikowska

Fot. wikimedia.commons/ Elżbieta Dzikowska/ Public domain

Co się dzieje z grobem Tony'ego Halika? Wszyscy patrzą na jeden szczegół na zdjęciu

18 Września 2020

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Tony Halik znany jest przede wszystkim z programów o tematyce podróżniczej. Nie wszyscy wiedzą, że walczył w czasie II Wojny Światowej, a po śmierci spoczął w miejscu, które zwraca uwagę. Jego grób jest wyjątkowy.

Tony Halik, a właściwie Mieczysław Antoni Sędzimir Halik, urodził się 24 stycznia 1921 w Toruniu. Pierwsze lata spędził w rodzinnym majątku, później rodzina przeniosła się do Płocka, gdzie uczył się w Liceum im. Stanisława Małachowskiego, a potem Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Jagiełły w Płocku. Nie był pokornym dzieckiem, W wieku 14 lat wbrew woli ojca popłynął na tratwie jako flisak, z Płocka do Wolnego Miasta Gdańska. W wyprawie przeszkodziła mu Straż Graniczna, która pod eskortą odstawiła go do domu.

Tony Halik był żołnierzem

Tony Halik w czasie wojny najpierw należał do Luftwaffe, a gdy wysłano go do Francji w 1944 r., zdezerterował z Wehrmachtu i przyłączył się do francuskiego ruchu oporu. Następnie przyłączył się do 4. dywizji piechoty Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Po wojnie, w 1946, wziął ślub z Pierrette Andrée Courtin. Został odznaczony francuskim Krzyżem Wojennym i Medalem za Wojnę 1939–1945 r.

Elżbietą Dzikowską poznał w 1974 r. w Meksyku, gdy przeprowadzała z nim wywiad dla Kontynentów. W 1975 przeniósł się na stałe do Polski i otrzymał kartę stałego pobytu. Spędzili razem 24 lata, podróżując po świecie, i prowadząc wiele programów telewizyjnych, np. "Tam, gdzie pieprz rośnie", "Tam, gdzie rośnie wanilia", "Tam, gdzie pachnie eukaliptus" oraz "Pieprz i wanilia". Poznali się w 1974 r. i zostali razem do jego śmierci w 1998 r. Wspólnie podróżowali, pisali książki i nagrywali filmy dokumentalne. 

Wyjątkowy grób

Tony Halik zmarł w Warszawie 23 maja 1998 r. Nie został pochowany w rodzinnym majątku, ani w Płocku, lecz w stolicy. Jego grób możemy odwiedzić na cmentarzu Bródnowskim. Nagrobek został wykonany z czerwonego kamienia, jednak najbardziej wyróżniającym elementem jest krzyż. Rzeźbiarz wykuł go wraz z plecakiem - rzeczą niezbędną w czasie podróży.

Fot. commons.wikimedia.org/ Adrian Grycuk/ CC BY-SA 3.0 PL/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en

Źródło: Wikipedia

Podobne artykuły

dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >