Tony Halik i Elżbieta DzikowskaFot. wikimedia.commons/ Elżbieta Dzikowska/ Public domain

Co się dzieje z grobem Tony'ego Halika? Wszyscy patrzą na jeden szczegół na zdjęciu

Tony Halik znany jest przede wszystkim z programów o tematyce podróżniczej. Nie wszyscy wiedzą, że walczył w czasie II Wojny Światowej, a po śmierci spoczął w miejscu, które zwraca uwagę. Jego grób jest wyjątkowy.

Tony Halik, a właściwie Mieczysław Antoni Sędzimir Halik, urodził się 24 stycznia 1921 w Toruniu. Pierwsze lata spędził w rodzinnym majątku, później rodzina przeniosła się do Płocka, gdzie uczył się w Liceum im. Stanisława Małachowskiego, a potem Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Jagiełły w Płocku. Nie był pokornym dzieckiem, W wieku 14 lat wbrew woli ojca popłynął na tratwie jako flisak, z Płocka do Wolnego Miasta Gdańska. W wyprawie przeszkodziła mu Straż Graniczna, która pod eskortą odstawiła go do domu.

Wszyscy mieli nadzieję do ostatniej chwili. Niestety nie żyje, Zakopane w żałobieWszyscy mieli nadzieję do ostatniej chwili. Niestety nie żyje, Zakopane w żałobieCzytaj dalej

Tony Halik był żołnierzem

Tony Halik w czasie wojny najpierw należał do Luftwaffe, a gdy wysłano go do Francji w 1944 r., zdezerterował z Wehrmachtu i przyłączył się do francuskiego ruchu oporu. Następnie przyłączył się do 4. dywizji piechoty Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Po wojnie, w 1946, wziął ślub z Pierrette Andrée Courtin. Został odznaczony francuskim Krzyżem Wojennym i Medalem za Wojnę 1939–1945 r.

Elżbietą Dzikowską poznał w 1974 r. w Meksyku, gdy przeprowadzała z nim wywiad dla Kontynentów. W 1975 przeniósł się na stałe do Polski i otrzymał kartę stałego pobytu. Spędzili razem 24 lata, podróżując po świecie, i prowadząc wiele programów telewizyjnych, np. "Tam, gdzie pieprz rośnie", "Tam, gdzie rośnie wanilia", "Tam, gdzie pachnie eukaliptus" oraz "Pieprz i wanilia". Poznali się w 1974 r. i zostali razem do jego śmierci w 1998 r. Wspólnie podróżowali, pisali książki i nagrywali filmy dokumentalne.

Dzisiaj grzeje: 1. Przerażające znalezisko w Warszawie. Odkryto już 12 zwłok
2. Jak długo gotujesz rosół? Wiele osób popełnia ten sam błąd, przez który potrawa nie smakuje jak w domu
3. Popełnił kolosalny błąd na grzybobraniu. Nigdy nie rób jak on, trafił do szpitala

Wyjątkowy grób

Tony Halik zmarł w Warszawie 23 maja 1998 r. Nie został pochowany w rodzinnym majątku, ani w Płocku, lecz w stolicy. Jego grób możemy odwiedzić na cmentarzu Bródnowskim. Nagrobek został wykonany z czerwonego kamienia, jednak najbardziej wyróżniającym elementem jest krzyż. Rzeźbiarz wykuł go wraz z plecakiem - rzeczą niezbędną w czasie podróży.

Tony Halik

Fot. commons.wikimedia.org/ Adrian Grycuk/ CC BY-SA 3.0 PL/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Całe życie dokarmiała bezdomne psy. Kiedy odeszła, na pogrzebie zjawili się niespodziewani goście
  2. Tajemnica Stanów Zjednoczonych wyszła na jaw. Pracowali nad tym 20 lat, eksperci aż osłupieli
  3. Weszli do opuszczonego domu w środku lasu. Wewnątrz znaleźli rzeczy, o których nawet im się nie śniło
  4. Kasia Tusk pokazała, co robi na plaży. Wszyscy patrzą na 1 szczegół, fanki zielenieją z zazdrości
  5. Steffen Möller zabłysnął w "Europa da się lubić", nagle zapadł się pod ziemię. Wydało się, czym się dziś zajmuje
  6. Konie nie przestaną jeździć trasą do Morskiego Oka. Poprawka upadła, skandaliczne uzasadnienie

Źródło: Wikipedia

Następny artykuł