Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > "To zeszpeci krajobraz". Mieszkańcy Małopolski oburzeni nową atrakcją
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 04.03.2024 16:42

"To zeszpeci krajobraz". Mieszkańcy Małopolski oburzeni nową atrakcją

Góry
Fot. Canva, Facebook-@Gmina Tymbark

Mieszkańców gminy Tymbark zaskoczyła wizualizacja nowej atrakcji w Beskidzie Wyspowym, którą podzieliły się na Facebooku tamtejsze władze. Ma być dostępna dla wszystkich i w założeniu ma zachęcić do odwiedzin nowych turystów. Projekt jednak spotkał się z ogromną krytyką ze strony mieszkańców.

“Przecież to zeszpeci krajobraz. Schrony turystyczne są potrzebne, lepiej inwestować w takie, tylko nie wiaty ogrodowe, a proste wzorem tych ze Skandynawii”, “Jeden z gorszych pomysłów, o jakim słyszałem, zostawcie ten Łopień w spokoju” - czytamy w sekcji komentarzy pod postem Gminy Tymbark. 

Taras widokowy w Beskidzie Wyspowym

Władze gminy Tymbark chcą podkreślić walory okolicy i postanowiły stworzyć taras widokowy, z którego można byłoby podziwiać niezwykłą panoramę. 
“Jednym z priorytetów Gminy Tymbark, od kilku lat jest rozwój infrastruktury turystycznej. Widocznymi elementami tego kierunku działań jest m.in. powstanie miasteczka rowerowego, budowa ścieżki rowerowej do Podłopienia i budowa kolejnej w kierunku Piekiełka, tężnia solankowa, park im. Zofii Turskiej, tudzież zakup terenu dawnego parku podworskiego” - czytamy w poście Gminy Tymbark na Facebooku.

Czytaj też: Szykuje się powrót zimy? Możliwe burze, deszcz, a nawet śnieg

“Niezwykle interesująco na tym tle jawi się również, unikatowy na skalę Beskidu Wyspowego, projekt budowy tarasu widokowego na Górze Łopień. O ile bowiem w ostatnim czasie wzniesiono szereg wież widokowych, o tyle w przypadku Gminy Tymbark, zdecydowano się, na ciekawe i innowacyjne rozwiązanie. Taras widokowy został bowiem tak zaprojektowany, że swą konstrukcją  doskonale wkomponowuje się w zbocze, jednocześnie nie zaburzając widoku sylwety z doliny. Jednocześnie takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie niezwykłego widoku z perspektywą na leżące poniżej miejscowości: Tymbark, Podłopień i Zamieście oraz na przeciwległe wzgórza” - dodaje autor. I choć wszystko brzmi obiecująco, to mieszkańcy na widok wizualizacji projektu nie byli zachwyceni.

Mieszkańcy gminy Tymbark o nowej atrakcji

Zdaniem gminy taras może przyciągnąć do okolicy więcej turystów. “Niewątpliwie, powstanie takiego obiektu – tarasu widokowego,  pozwoli na wykorzystanie w szerszym zakresie znaczącego potencjału Góry Łopień, na cele rekreacyjne oraz zagospodarowanie jej na strefę czasu wolnego,  dostępną zarówno dla dzieci, młodzieży, ale turystów seniorów.  Należy mieć zatem  nadzieje, że projekt ów zostanie zrealizowany  i przyciągnie do Gminy Tymbark kolejnych turystów” - czytamy.

Czytaj też: Na wiosnę trzeba jeszcze poczekać. To czeka Polaków w marcu

Z kolei mieszkańcy nie kryją swojego oburzenia. Pod wpisem, w sekcji komentarzy zawrzało. “(...) To jest chore! I na pomysł wpadli ci, którzy w góry nie chodzą. W góry idzie się w góry, DO LASU! A nie na jakieś widokówki. Widok już jest i nic zmieniać tam nie potrzeba. I tak już szpeci ta wiata, która tam stoi i skupisko śmieci. Jeszcze tam tego brakuje (...). A turyści skoro są, to są po to, by korzystać ze spokoju i cieszyć się widokiem gór, a nie metalowego molo - pisze użytkowniczka Facebooka. Takich i podobnych komentarzy pojawiło się całkiem sporo.

Najlepsze trasy w Beskidzie Wyspowym

Beskid Wyspowy należy do Beskidów Zachodnich i położony jest pomiędzy doliną Raby a Kotliną Sądecką. Najwyższym szczytem jest Mogielica (1170 m). Wśród polecanych tamtejszych tras są m.in.: z Kudłaczy na Lubomir i powrót przez Polanę Suchą oraz z Lubnia na Lubomir. Oprócz tego turyści mogą podziwiać niezwykle urokliwe polany widokowe: Polana Skalne na Kutrzycy, Polana Surówki/ Krzysie, Polana Michurowa na Ćwilinie. Niewielkie polanki widokowe mają też szczyty takie jak Ciecień, Łopień, Szczebel i Kamionna.

Źródło: Facebook/Gmina Tymbark