Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > To wydarzyło się naprawdę! "Latające statki" pojawiły się nad Bałtykiem
Łukasz  Miłoszewski
Łukasz Miłoszewski 16.05.2024 16:22

To wydarzyło się naprawdę! "Latające statki" pojawiły się nad Bałtykiem

None

Ludzkie oko potrafi spłatać nam figla. Czasami widzimy coś, co wydaje się niemożliwe, a za wszystkim stoi fizyka i złudzenia optyczne. Niemniej rzadkie zjawiska ciągle potrafią zaskoczyć. Ostatnio niemałe poruszenie wśród turystów wywołały "latające statki", które pojawiły się nad Bałtykiem. 

Widzowie byli w szoku

Zdjęcia okrętów unoszących się nad wodą poniosły się szerokim echem w polskim internecie. Wiele osób doszukiwało się w nich fotomontażu lub obrazów wygenerowanych przez sztuczną inteligencję. Jednak "latające statki" naprawdę pojawiły się nad Bałtykiem. Oczywiście było to tylko złudzenie optyczne znane jako fatamorgana. 

Czym jest fatamorgana?

Wspomniane zjawisko to skomplikowany miraż atmosferyczny, który powstaje w wyniku specyficznych warunków pogodowych. Niezbędna jest odpowiednia różnica temperatur między powierzchnią morza a powietrzem. Wówczas promienie świetlne ulegają zakrzywieniu, tworząc zniekształcone obrazy odległych obiektów.

Tak właśnie było nad Bałtykiem. Warunki pogodowe były idealne dla powstania fatamorgany. Stąd turyści i mieszkańcy polskiego wybrzeża widzieli statki unoszące się nad wodą, które w rzeczywistości zwyczajnie po niej płynęły. 

Inne przykłady fatamorgany

Złudzenie optyczne, które było widoczne w Polsce, jest rzadkim zjawiskiem, ale nie jest jednostkowym przypadkiem. Podobną fatamorganę można było zauważyć niedawno w Grecji. Warto mieć oczy szeroko otwarte i z ciekawością obserwować otaczającą rzeczywistość, może niebawem będziecie mieć szczęście i sami dojrzycie latające obiekty.  

Źródło: zielony.onet.pl

Zobacz też: Pasażerowie osłupieli. Lotnisko w Radomiu podsumowuje swój pierwszy rok