Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Ranking bałtyckich perełek. Wybraliście najpiękniejsze plaże w Polsce
Natalia Księżak
Natalia Księżak 23.06.2024 08:39

Ranking bałtyckich perełek. Wybraliście najpiękniejsze plaże w Polsce

plaża
fot. Canva

Najlepsza plaża dla rodzin, aktywnych czy imprezowiczów. Ta z najpiękniejszymi spotami do zdjęć i w końcu królowa polskiego wybrzeża, czyli Plaża Roku!

Tysiące polskich internautów wzięło udział w głosowaniu, aby wyłonić najlepsze kąpieliska w kraju - po raz pierwszy w historii aż w 5 różnych kategoriach. Poznaj zwycięzców Rankingu Polskich Plaż 2024 portalu Travelist.pl i dowiedz się, gdzie warto plażować tego lata.

Internauci wybrali najpiękniejsze plaże w Polsce

Eksperci Magazynu Travelist.pl - wspólnie z samymi plażowiczami - już po raz 11. przygotowali zestawienie najlepszych miejsc do plażowania nad polskim morzem. Królowa polskiego wybrzeża? Także i w tym roku bez zaskoczenia, choć walka o miano najlepszego bałtyckiego kąpieliska trwała do samego końca. Jak prezentuje się podium tegorocznego plebiscytu w głównej kategorii Plaża Roku? Oto miejsca, które skradły serca Polaków.

Czytaj więcej: Brak parawanów i tłumów turystów nad Bałtykiem? Ta miejscowość to prawdziwa perełka

W tym roku poza nagrodą główną po raz pierwszy postanowiono przyznać wyróżnienia w czterech zupełnie nowych kategoriach tematycznych. Internauci zadecydowali, która plaża w Polsce jest najbardziej przyjazna rodzinom, która sprzyja aktywnym, na której są najlepsze imprezy, a która kryje w sobie zakamarki idealne do zdjęć. Tak przedstawiają się wyniki:

Najlepsza plaża dla rodzin: Kołobrzeg (1 miejsce), Łeba (2 miejsce), Ustka (3 miejsce),
Najlepsza plaża dla aktywnych: Kołobrzeg (1 miejsce), Świnoujście (2 miejsce), Sopot (3 miejsce),
Najbardziej imprezowa plaża: Mielno (1 miejsce), Kołobrzeg (2 miejsce), Gdańsk Brzeźno (3 miejsce),
Najlepsza INSTAplaża: Świnoujście (1 miejsce), Hel – plaża na cyplu (2 miejsce), Gdynia Orłowo (3 miejsce).

Najlepsza plaża nad Bałtykiem nazywana jest "Majorką Północy"

Świnoujście jest złote niczym piasek na tutejszych plażach! Nic dziwnego, w końcu przez 11 edycji rankingu ani razu nie oddało pierwszego miejsca. Tamtejsza plaża – długa na kilkanaście kilometrów i szeroka na 200 metrów – uchodzi za najczystszą i najbardziej ekologiczną nad Bałtykiem. Znakiem uznania są Błękitne Flagi przyznawane przez przedstawicieli Fundacji na rzecz Edukacji Ekologicznej – zdobią plażę już 19. rok z rzędu! 

Plaża nr 1 nazywana jest też Majorką Północy. A to dlatego, że temperatura wody latem sięga tu nawet 26°C! Ze względu na brak prądów morskich i sinic w tym rejonie świnoujska plaża jest idealna do korzystania z wodnych atrakcji. Na miejscu działa także szkoła KiteFORT – pierwsza na Pomorzu Zachodnim baza szkoleniowa SUP, windsurfingu i kitesurfingu.

Plaża w Gdańsku. Którą wybrać?

Drugie miejsce zajęła plaża Gdańsk Stogi. Plaża o długości 1,5 km i szerokości dochodzącej nawet do 100 metrów przynależy do dzielnicy Gdańska znajdującej się na Wyspie Portowej

Turystów do jej odwiedzenia zachęca nie tylko rozbudowana infrastruktura (m.in. place zabaw, wypożyczalnia sprzętu wodnego, lokale gastronomiczne czy ścieżki rowerowe), ale i dobry dojazd z centrum miasta oraz imponujący widok na port kontenerowy. Ponadto woda w tym miejscu uchodzi za ciepłą, a wydmy okalające plażę tworzą naturalną barierę przed wiatrem.

Która plażą w Kołobrzegu najlepsza?

Podium w tym roku zamyka Kołobrzeg. Turyści odwiedzający ten największy nadbałtycki kurort w Polsce mogą zażyć kąpieli słonecznej na nie jednej, nie dwóch, a na trzech plażach:  Plaży Centralnej, Plaży Zachodniej oraz Plaży Wschodniej. A każda z nich jest wyróżniona Błękitną Flagą

Równolegle do linii brzegowej biegnie najdłuższy deptak nadmorski na polskim Wybrzeżu, składający się z takich odcinków jak Bulwar Jana Szymańskiego czy Promenada Wydmowa. Kołobrzeg to także piękna Starówka, urokliwy Nadmorski Park Zdrojowy, liczne ścieżki rowerowe oraz możliwość przejechania się skuterem wodnym czy motorówką.