Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > To jeden z ulubionych kierunków Polaków. Kupisz tam dom i działkę za 57 groszy
Jakub Mazurkiewicz
Jakub Mazurkiewicz 14.05.2024 17:56

To jeden z ulubionych kierunków Polaków. Kupisz tam dom i działkę za 57 groszy

Chorwacja
Fot. Matthew Williams-Ellis/Robert Ha/EAST NEWS

Trudno w to uwierzyć, ale kupno domu za mniej niż złotówkę jest możliwe. Malownicza chorwacka miejscowość zdecydowała się na odważny krok i w związku ze zmniejszającą się populacją, wyprzedaje domy oraz działki za bezcen.

To pomysł włodarzy, którego założeniem jest walka ze spadającą liczbą mieszkańców. Można więc nabyć nieruchomość za grosze, są jednak pewne warunki - więcej o nich poniżej.

Chorwackie miasto wyprzedaje domy za bezcen

Władze malowniczo położonej chorwackiej miejscowości zdecydowały się pójść śladem Włoch, które jakiś czas temu również sprzedawały nieruchomości za symboliczne 1 euro. Tym razem to Chorwacja, mając na celu zwiększenie populacji wyludniającego się powoli miasteczka Legrad, decyduje się na ten odważny krok i sprzedaje domy za symboliczną kwotę.

Program prodemograficzny był realizowany już wcześniej, w 2018 r. pod nazwą “jeden dom za 1 kunę”. W związku z tym, że przyniósł on oczekiwane rezultaty, władze zdecydowały się na kontynuację akcji.

Czy warto kupić dom w Chorwacji? "Kupisz dom za mniej niż 60 groszy"

W związku z tym, że w ubiegłym roku Chorwacja przyjęła nową walutę i aktualnie obowiązuje tam euro, nieruchomości można nabyć za symboliczne 13 centów, co w przeliczeniu na złotówki daje około 56 groszy.

Kwota jest na tyle niewielka, że trudno dziś kupić jedną bułkę w tej cenie, a możemy za nią mieć położoną w Chorwacji nieruchomość na własność! Program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, jednak osoby zainteresowane nieruchomością w malowniczym, chorwackim zakątku muszą liczyć się z pewnymi wytycznymi.

Ile kosztuje mały dom w Chorwacji? Jakie warunki musisz spełniać?

Program bardzo dobrze spełnił swoje założenia, gdyż od jego rozpoczęcia w Legradzie osiedliło się już 130 nowych mieszkańców, z czego ponad 60 to dzieci. Władze jednak uważają, że to nadal zbyt mało i sprzedają kolejne domy, a dla osób, które same chcą wybudować dom, także działki: “"Jeśli ktoś chce sam wybudować dom, sprzedajemy również działki budowlane za tę samą kwotę. W takim przypadku gmina pomoże w jego budowie w inny sposób: płacimy 90 proc. ceny za niezbędną dokumentację na budowę" - informuje na łamach serwisu croatiaweek.com Ivan Sabolic.

Są jednak pewne warunki, które muszą spełniać zainteresowani: nie można mieć więcej niż 45 lat, trzeba być w związku małżeńskim lub pozamałżeńskim, a także nie można posiadać nieruchomości na własność i nie można być karanym. Włodarze zaznaczają także, że mile widziane są szczególnie rodziny z dziećmi oraz osoby wykonujące zawody, których w gminie potrzeba.
 

Zobacz też: "Polska Chorwacja" będzie hitem tych wakacji. Tego miejsca nie można przegapić