Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > "Teściowa wyszła na spacer". Śmiertelne zagrożenie w polskich lasach
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 07.03.2024 16:40

"Teściowa wyszła na spacer". Śmiertelne zagrożenie w polskich lasach

żmija w lesie
fot. Canva

Piękna pogoda, która coraz częściej nas rozpieszcza, sprzyja spacerom po lesie. Jednak leśnicy ostrzegają, abyśmy mieli oczy szeroko otwarte i patrzyli pod nogi. Dlaczego? Ponieważ w polskich lasach można napotkać żmije, a takie spotkanie może zakończyć się niekorzystnie.

W Polsce występują tylko cztery gatunki węży, a każdy z nich jest objęty ochroną. Są to: zaskroniec zwyczajny, wąż Eskulap, gniewosz plamisty i żmija zygzakowata. Ostatni z tych gadów jest jadowity, dlatego to właśnie na niego zwracają uwagę leśnicy.

Żmije zygzakowate grasują w lasach. Trzeba mieć oczy szeroko otwarte

Nadleśnictwo Cisna, będące częścią Lasy Państwowe, przekazało w mediach społecznościowych ważne ostrzeżenie. Podczas spacerów po lesie należy zachować szczególną ostrożność. Oczy trzeba mieć szeroko otwarte i skupiać uwagę na terenie pod nogami. 

Dlaczego? Otóż w lasach pojawiły się żmije zygzakowate, które stanowią duże zagrożenie dla ludzi. To właśnie na nie warto zwracać uwagę, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Pamiętajmy o bezpieczeństwie podczas naszych wędrówek w naturze.

“W Bieszczadach od kilku dni słoneczna pogoda więc można już spotkać pierwsze żmije zygzakowate” - pisze Nadleśnictwo Cisna Lasy Państwowe na Facebooku. Nie zabrakło również komentarzy. “Teściowa wyszła na spacer” - napisał żartobliwie jeden z internautów.

Jak rozpoznać żmiję zygzakowatą?

Żmija zygzakowata, występująca w kilku odmianach, może przybierać różne barwy: czerwonawą, popielatą, a nawet zupełnie czarną. Co ciekawe, nie zawsze posiada charakterystyczny zygzak na grzbiecie. Jej głowa jest płaska, o trójkątnym i sercowatym kształcie, a źrenice są pionowe. Długość ciała to około 80 cm.

Czytaj więcej: W marcu rozsyp na trawniku. Zapomnisz o mchu i suchych plackach

Żmija ta jest najbardziej aktywna w ciągu dnia. Można ją spotkać na obrzeżach lasów, a także na podmokłych łąkach i polanach. Często ukrywa się w stertach kamieni, gałęzi i krzakach. 

Co zrobić w przypadku ukąszenia węża?

Warto pamiętać, że żmija zygzakowata atakuje jedynie w ostateczności, na przykład, gdy na nią nadepniemy. Jeśli do tego dojdzie, pozostawia dwie rany na skórze. Ukąszenie jest niezwykle niebezpieczne, ponieważ może prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego.

W takim przypadku należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza oraz unikać ruchu, by nie rozprzestrzeniać jadu po organizmie. Nie wolno stosować opasek uciskowych ani próbować wycisnąć czy wysysać jadu z rany.

Źródło: podroze.gazeta.pl