Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > "Niemiecka Tajlandia" godzinę jazdy od Polski. Tylko dla odważnych
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 05.03.2024 18:41

"Niemiecka Tajlandia" godzinę jazdy od Polski. Tylko dla odważnych

Góry w Niemczech
Fot. Archiwum Turyści.pl

Wcale nie trzeba daleko jechać, by móc podziwiać zapierające dech w piersiach widoki. Na przykład tuż za naszą zachodnią granicą, w Niemczech, znajduje się niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaj skalny most. Na miejscu można poczuć się jak w “skalnym mieście” Krabi w Tajlandii.

Tamtejszy Park Narodowy zapewni wiele atrakcji nawet na kilka dni, jednak już weekendowy wypad będzie satysfakcjonujący. Najczęściej odwiedzanym punktem, który zresztą robi największe wrażenie na turystach, jest oczywiście Most Bastei. 

Saska Szwajcaria w Górach Połabskich oczaruje Polaków

Słynny most znajduje się po niemieckiej stronie Parku Narodowego Saskiej Szwajcarii o łącznej powierzchni 93,5 km kw. Przebiegają tam liczne szlaki nie tylko piesze, ale i rowerowe. Sam park graniczy z Parkiem Narodowym Czeskiej Szwajcarii, który znajduje się w Czechach, jednak część tamtejszych terenów wraz z innymi, które stanowią rezerwat, leży w Górach Połabskich.

Czytaj też: Nieznany obiekt spadł na Mazurach. Świadek zabrał głos

Góry te wyróżniają się dość nietypowym krajobrazem. Nie brakuje tam licznych skał wystających z ziemi, wąwozów czy kanionów. Powstały wiele lat temu, kiedy to prądy rzek nanosiły coraz to większe ilości piachu i żwiru. W efekcie powstała platforma piaskowca o grubości mniej więcej 600 metrów. Później przez działania wulkanów i ruchy ziemi zaczęła ona pękać, przez co utworzyły się charakterystyczne szczeliny i wąwozy. Mimo że Góry Połabskie są dość niskie, to i tak potrafią zrobić ogromne wrażenie. 

Most Bastei to najlepsza atrakcja, ale tylko dla odważnych turystów

Największą atrakcją po tej niemieckiej części parku jest popularny most Bastei. Z Wrocławia dojedziemy tam samochodem w 3 godziny i 25 minut. Najbliżej mają mieszkańcy Zgorzelca, bo 108 km, które przejadą w niecałe półtorej godziny.

Leżący nad rzeką Łabą most został zbudowany ze skał piaskowca i mierzy 76,5 m długości. Powstał w 1851 r. i nadal przyciąga mnóstwo turystów. Wokół niego umieszczono platformy widokowe, z których można podziwiać piękno natury w tym lasy, skały i pagórki. Ci, którzy cierpią na lęk wysokości, mogą natomiast odczuwać tam niepokój, bo platformy zbudowane są z krat, więc widać jak daleko mamy do ziemi. Dla niesamowitych widoków i wrażeń warto jednak pokonać lęki.

Czytaj też: Szykuje się powrót zimy? Możliwe burze, deszcz, a nawet śnieg

Krajobrazy w Parku Narodowym Saskiej Szwajcarii są niczym wyjęte z filmu. Będąc tam zdecydowanie warto udać się na punkt widokowy Ferdinandstein, który jest umieszczony na tyle wysoko, że można w całej okazałości zobaczyć most Bastei. Nie można też zapomnieć o znajdującej się obok skał rzece. Łaba ma długość 1165 km, a jej źródła znajdują się w Karkonoszach. 

Atrakcje Saksonii. Co warto zobaczyć?

Saksonia jest świetnym miejscem choćby na długi weekend majowy. Oprócz górskich wędrówek, na turystów czeka wiele innych atrakcji. Na liście zwiedzania powinny znaleźć również obiekty takie jak: Twierdza Königstein, Zwinger, Zielona Krypta, Semperoper Dresden, Pałac Moritzburg, Schloss Wackerbath, Dresden Castle, Tarasy Brühla, Park Mużakowski czy Pomnik Bitwy Narodów.

Źródło: smartblonde.pl, saksonia.pl