Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Poradnik podróżnika > Ten sprytny trik uchroni cię przed kleszczami. Kosztuje tylko 15 złotych
Jakub Mazurkiewicz
Jakub Mazurkiewicz 31.05.2024 18:47

Ten sprytny trik uchroni cię przed kleszczami. Kosztuje tylko 15 złotych

Kleszcz
Fot. Canva

Gdy pogoda staje się coraz bardziej sprzyjająca, a słońce zachęca do spacerów, pojawiają się także one - kleszcze. Uciążliwe, mimo swoich małych rozmiarów, są zmorą każdego wakacyjnego sezonu. Co roku pojawia się to samo pytanie: jak się przed nimi uchronić? Sposobów jest wiele, jednak o tym na pewno nie słyszałeś!

Sezon na kleszcze. Co skutecznie odstrasza kleszcze?

Coraz wyższa temperatura i świecące nad głowami słońce z każdym dniem coraz bardziej zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Wyczekiwany przez wiele miesięcy sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami. Jednak niestety swój sezon zaczynają także one - owady, pajęczaki i różnego rodzaju uciążliwe i irytujące żyjątka.

Z tego grona zdecydowanie najbardziej chcemy uniknąć kleszczy, gdyż mogą one być szczególnie niebezpieczne. Dlatego warto pomyśleć zawczasu jak uchronić się przed “złapaniem” tego pajęczaka.

Jak uchronić się przed kleszczami? Patent za kilka złotych

Oczywiście półki sklepowe oferują szereg zróżnicowanych preparatów przeciwko kleszczom, między innymi spraye czy olejki, które mają za zadanie odstraszyć te zwierzęta. Jest to oczywiście dobre rozwiązanie, jednak zdarzają się sytuacje, że mimo ich stosowania kleszcz i tak dostanie się na naszą skórę.

Istnieją także sprytne, domowe patenty, które dodatkowo warto stosować w celu zabezpieczenia przed kleszczami.  Jeden z nich, to koszt rzędu kilku złotych, a sprawdza się rewelacyjne. Potrzebujemy tylko jednego przedmiotu, który dostaniemy w niemal każdym sklepie! Jest to zwykła taśma dwustronna. Choć nie kojarzy się raczej z ochroną przed insektami, to sprawdza się rewelacyjnie. Wystarczy, np. przed wyprawą do lasu umieścić taśmę wokół swoich kostek, klejąca powierzchnia sprawi, że pajęczaki, które będą chciały przedostać się na wyższe partie ciała, po prostu się przykleją! Tego typu patent wymaga oczywiście odpowiedniego stroju, takiego jak długie spodnie oraz wysokie skarpetki.

Wykonaj to po powrocie do domu, aby nie “złapać” kleszcza

Przed wyjściem warto pamiętać oczywiście o odpowiednim ubiorze. Przypominamy, że na wyprawę do lasu najlepiej założyć długie spodnie, bluzę z długim rękawem i warto pamiętać także o czapce. Odpowiedni strój zmniejsza prawdopodobieństwo złapania kleszcza, jednak nie daje stuprocentowego zabezpieczenia. Kleszcze możemy przynieść także na ubraniu, skąd przedostać się mogą na powierzchnię naszej skóry. Jednak na to też radę mają leśnicy z Karkonoskiego Parku Narodowego!

Patent jest dość nietypowy, jednak działa bardzo dobrze i również tutaj koszt jest niewielki! Wystarczy rolka do czyszczenia ubrań. Mimo że, zazwyczaj stosowana do usuwania sierści sprawdza się rewelacyjnie także do usunięcia kleszczy, które mogą znajdować się na powierzchni naszych ubrań. Po powrocie ze spaceru oczyszczenie ubrań zajmie nam chwilę, a sprawi, że najzwyczajniej spacerujące po naszych ubraniach pajęczaki przykleją się do powierzchni rolki, a my uchronimy przed ukąszeniem.
 


Zobacz też : Ulubione uzdrowiska polskich kuracjuszy. Te sanatoria to hit każdego sezonu