Ten park narodowy to perła w koronie Chorwacji. Nie możesz go pominąć
Chorwacja od lat znajduje się na turystycznym topie jeśli chodzi o wakacje Polaków. Nic dziwnego, dojazd tam jest stosunkowo komfortowy - zarówno samochodem, jak i samolotem, a ceny na miejscu bardzo przystępne. Najważniejszym powodem są jednak widoki. Chorwacja to nie tylko krystalicznie czysta woda Adriatyku, rozległe plaże i przyjaźni ludzie. To także parki narodowe, jakich nie znajdziecie nigdzie indziej.
Park Narodowy Jezior Plitwickich
Park Narodowy Jezior Plitwickich znajduje się w centrum Chorwacji, w regionie Lika, nieopodal granicy z Bośnią i Hercegowiną. Od Adriatyku w linii prostej turyści mają do przejechania zaledwie 55 km. To miejsce jest idealne na jednodniową wycieczkę.
W parku znajduje się aż 16 jezior krasowych, w różnych kształtach i rozmiarach. Największą atrakcją są jednak tamtejsze kilkustopniowe kaskady. Wzrok przyciąga też barwa wody - turkusowa lub zielona, co jest związane z procesami chemicznymi zachodzącymi w tym środowisku.
Jeziora w parku narodowym
Największe jezioro w Parku Narodowym Jezior Plitwickich nazywa się Kozjak i zajmuje powierzchnię 81 ha, drugi co do wielkości akwen to Prošćansko (69 ha). Najmniejszy zbiornik zaś - Buk - ma zaledwie 0,1 ha. Co ciekawe, każde z 16 jezior ma swoją specyficzną nazwę oraz historię. Zazwyczaj wiążą się one z osobami czy zwierzętami, które utopiły się w tamtejszych wodach.
Czytaj więcej: "Służbistka zrobiła łapankę". Uważaj na kontrole bagażu w Ryanairze i Wizz Airze
Łącznie wszystkie jeziora zajmują ok. 200 ha, natomiast ich długość wynosi ok. 8,2 km. Zbiorniki są podzielone na dwie grupy - Górnych Jezior i Dolnych Jezior.
Fauna i flora w Parku Narodowym Jezior Plitwickich
Warto wiedzieć, że na terenie jezior obowiązuje absolutny zakaz kąpieli czy uprawiania sportów wodnych. Park Narodowy Jezior Plitwickich to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Chorwacji. Zbiorniki wodne okalają lasy, głównie bukowe. Występuje tam też jodła pospolita, klon jawor, klon zwyczajny, sosna czarna czy świerk pospolity.
W zbiornikach nie ma wielu gatunków ryb. Występują tam m.in. troć wędrowna, strzelba potokowa, golec czy kleń. Szacuje się, że na terenie parku stosunkowo często można natrafić na salamandrę plamistą, a także traszkę górską czy liczne gatunki żab. Pobliskie lasy to też dom dla wielu ssaków tj. wilków, lisów, kun, borsuków, a nawet niedźwiedzi brunatnych, rysi oraz wydr.
Jeziora Plitwickie - cena
Przez opisywany park narodowy przebiega aż 36 km szlaków turystycznych. Wybierając się nad jeziora, należy liczyć się z wydatkami. Bilet dla osoby dorosłej w sezonie tj. od 1 czerwca do 30 września kosztuje 40 euro, dla dorosłych w grupie min. 15-osobowej 35 euro, a dla studentów 25 euro. Dzieci od 7 do 18 roku życia mogą wejść na teren parku w cenie 15 euro, natomiast do 7 r. ż. wstęp jest darmowy.
Na terenie parku funkcjonuje darmowa komunikacja. Statki i autobusy kursują w określonych godzinach. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość, gdyż zainteresowanie tą formą komunikacji jest spore.
Czytaj więcej: Gdzie nie jechać na all inclusive? Od Waszych historii włos jeży się na głowie