Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Polska > Tego wieczoru warto spojrzeć w niebo. Czeka nas wyjątkowe widowisko
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 26.11.2023 18:36

Tego wieczoru warto spojrzeć w niebo. Czeka nas wyjątkowe widowisko

Nocne niebo
Fot. Canva

To przedostatnia pełnia Księżyca w tym roku. Będzie jednak wyjątkowa. Dlaczego? Według starożytnych kultury zapowiada nadchodzące mrozy.

Srebrny glob będzie można obserwować na nocnym niebie już za kilka dni. 

Wyjątkowa pełnia Księżyca w listopadzie

Pełnia Księżyca wypada średnio co 29 dni. Poprzedza ją nów, który w tym miesiącu miał miejsce 13 listopada. To zjawisko jest z kolei niewidoczne gołym okiem, Pełnię jednak podziwiają wszyscy miłośnicy astronomii. W całym roku kalendarzowym występują szczególne pełnie Księżyca, a taka też pojawi się jeszcze nad listopadowym, nocnym niebem.

W tym roku mogliśmy obserwować m.in. Niebieską Pełnię, Pełnię Kwiatowego Księżyca czy Pełnię Koźlego Księżyca. Teraz pojawi się Pełnia Mroźnego Księżyca. Jeśli niebo będzie bezchmurne, czeka nas spektakularne widowisko. 

Mroźny Księżyc ma zwiastować gwałtowną zmianę pogody

Starożytne kultury zwykły nadawać pełniom inną nazwę, bowiem każda miała być symbolem danego okresu w przyrodzie, nawiązywały do specyficznego zachowania fauny i flory. Na listopadowy srebrny glob w pełni mówi się Mroźny Księżyc lub też Ciemny Księżyc. Nazwy te pochodzą od panujących warunków pogodowych, kiedy to szybko zapada zimna noc. Inni z kolei określają ją Pełnią Bobrzego Księżyca. Prawdopodobnie ma to powiązanie z naturą i ludem Ameryki Północnej, który niegdyś w tym okresie zastawiał pułapki na bobry. Nazwa mogła również nawiązywać do zwiększonej aktywności bobrów budujących zapory na zimę.

Czy zbliżająca się pełnia jest zwiastunem prawdziwych mrozów? Okazuje się, że niekoniecznie. Synoptycy przewidują, że tegoroczna końcówka listopada i grudzień będzie dość ciepły z powodu napływu ciepłego powietrza z południa Europy. 

Kiedy i gdzie obserwować listopadową pełnię Księżyca?

Maksimum pełni nastąpi 27 listopada (poniedziałek) o godzinie 10:16. Tarcza globu będzie również widoczna w godzinach wieczornych i w nocy, pod warunkiem że niebo będzie bezchmurne. Specjalistyczny sprzęt nie będzie wówczas potrzebny, a Księżyc będzie można podziwiać z każdego zakątka w Polsce. Teleskop czy choćby lornetka spotęgują jednak wrażenia.