Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Tego wieczoru koniecznie spójrzcie w niebo. Wyjątkowe widowisko nad całą Polską
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 16.06.2024 12:41

Tego wieczoru koniecznie spójrzcie w niebo. Wyjątkowe widowisko nad całą Polską

Teleskop
Fot. Shutterstock/AstroStar

Miłośnicy obserwacji nocnego nieba będą zachwyceni. Wyjątkowe zjawisko można podziwiać już w czerwcu i wcale nie mowa tu o spadających meteorach. Do sieci trafiły już pierwsze zdjęcia. Warto zapisać sobie szczególnie jedną datę. 

Wyjątkowe zjawisko na niebie w czerwcu

W tym roku niebo nad Polską wyjątkowo zachwyca. Niedawno skończył się sezon na zorzę polarną, którą można było podziwiać z wielu zakątków kraju. Ci, którzy mieli okazje ją obserwować, podzielili się w mediach społecznościowych niesamowitymi kadrami. W czerwcu z kolei nad naszymi głowami zaczyna pojawiać się już kolejne zjawisko.

Znanemu z zamiłowania do astronomii Karolowi Wójcickiemu udało się uchwycić je na zdjęciu. Podobną fotografią podzielili się Pomorscy Łowcy Burz. Mowa o obłokach srebrzystych. 

Mienią się srebrzysto-elektrycznym blaskiem

Zjawisko, które pojawiło się 11 czerwca nad nocnym niebem, dało początek temu, co dopiero ma nadejść. “Ostatnia noc to pierwszy w tym roku wysyp obserwacji Obłoków Srebrzystych na masową skalę! (...) - napisał Karol Wójcicki w poście na Facebooku.

Z pewnością wielu zastanawia się jednak, czym właściwie są owe obłoki. “Obłoki Srebrzyste (NLC z ang. noctilucent clouds) to najwyższe znane ludzkości chmury. Tworzą się na wysokościach pomiędzy 80-100 km. Gdy nocą Słońce znajduje się zaledwie 6°-16° pod północnym horyzontem, NLC odbijają jego światło, mieniąc się przy tym srebrzysto-elektrycznym blaskiem” - wyjaśnił. 

Kiedy i gdzie obserwować obłoki srebrzyste? Ta data będzie szczególna

Choć zjawisko można obserwować przez całe lato, zwłaszcza w czerwcu i lipcu, to jedną datę warto zapisać w kalendarzu. Jeżeli do tej pory nie udało wam się ujrzeć obłoków srebrzystych, spoglądajcie w niebo 20 czerwca. Jeśli warunki pogodowe będą sprzyjające, niezwykłe widowisko będzie widoczne w całej Polsce.